Światła w samochodzie – czy wiesz, jak z nich korzystać?

Teoretycznie, o tym, jak używać świateł w aucie powinien wiedzieć każdy kierowca. Czasem jednak, to co widzi się na ulicy, przeczy tej oczywistej prawdzie. Dlatego przypominamy, co i do czego służy, aby droga na urlop nie okazała się tą ostatnią.

Wolna amerykanka na ulicach nie sprzyja bezpiecznej jeździe. Na szczęście, nie żyjemy w kraju, w którym na drodze rządzi prawo silniejszego, a nasz Kodeks Drogowy ściśle precyzuje obowiązujące zasady ruchu drogowego. Również jasno sprecyzowane są zasady używania świateł drogowych.

Mniej kolizji od kiedy używamy świateł mijania

Od kiedy w Polsce obowiązuje używanie świateł mijania przez całą dobę, niezależnie od pogody, mamy mniej kolizji i wypadków spowodowanych niezauważeniem nadjeżdżającego pojazdu. Auta wyposażone w lampy do jazdy dziennej, czyli nowszych generacji, mogą poruszać się po drogach publicznych nie na światłach mijania, a właśnie na tych do jazdy dziennej. Świateł mijania używamy wówczas po zmroku i warunkach zmniejszonej widoczności. W wielu modelach samochodów światła automatycznie przełączają się ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania, aczkolwiek, użytkownicy aut nie wyposażonych w taką funkcję powinni samodzielnie pamiętać o tym, aby przełączyć światła, gdy zaczyna zapadać zmrok. Światła mijania są również obowiązkowe w tunelach, przed którymi stoją odpowiednie znaki informujące o konieczności włączenia tego oświetlenia.

Podczas postoju powinno się wygaszać światła mijania, a nie każdy o tym pamięta, więc jadąc przez nasz kraj, często widzi się auta stojące na poboczu z zapalonymi światłami, co może wprowadzać w błąd kierowcę nadjeżdżającego auta.

Istotną kwestią jest również prawidłowe ustawienie świateł mijania, co powinno się kontrolować podczas przeglądu technicznego. Warto pamiętać, że obciążenie auta powinno ma wpływ na ustawienie świateł, więc powinno się je korygować w czasie jazdy obciążonym samochodem.

Oślepienie kierowcy długimi światłami może skończyć się wypadkiem

Świateł drogowych używa się na trasie, jednak powinno się je wyłączać na drogach oświetlonych latarniami ulicznymi, na przykład na obwodnicach miast, podczas mijania z autem jadącym z naprzeciwka. Oślepienie kierowcy nadjeżdżającego samochodu może skończyć się wypadkiem. Świateł drogowych nie musisz gasić, mijając pojedynczą osobę.

Światła drogowe, nazywane popularnie długimi, mają ogromny wpływ na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy w nocy. Snop światła z reflektora jest na tyle długi, by dobrze oświetlić nie tylko drogę przed autem, ale też pobocze, co pozwala na czas zauważyć nieoczekiwana przeszkodę. Wyłuskać z mroku zwierzę, rowerzystę lub pieszego, którzy powinni być w teorii oznaczeni odpowiednim oświetleniem i odblaskami, a w praktyce… nie zawsze ich widać. Nie wolno oślepiać kierowcy auta jadącego przed nami.

Kolizją może grozić nieprawidłowe używanie świateł postojowych i przeciwmgielnych

Światła pozycyjne, czyli postojowe powinny być włączone, jak nazwa wskazuje, podczas postoju auta. Światła te gwarantują, że twoje auto będzie dostatecznie widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie, zwiększają bezpieczeństwo twoje i twoich pasażerów. Nie powinno się ich używać podczas jazdy, gdyż mogą okazać się niewystarczające, ale też nie musisz używać ich, gdy auto stoi poza drogą.

Światła przeciwmgielne używane są wówczas, gdy powietrze przestaje być naturalnie przejrzyste, czyli podczas mgły, deszczu czy śniegu. Pamiętaj, że światła przeciwmgielne mogą odbijać się od mokrej nawierzchni jezdni, oślepiając kierowców i powodując sytuację zagrożenia. Oślepiają również tylne światła przeciwmgielne, które mogą spowodować, że kierowca auta jadącego za nami będzie zdekoncentrowany i nie zareaguje w porę w sytuacji gwałtownego hamowania.

Kolizje spowodowane niewłaściwym używaniem kierunkowskazu

Kierunkowskaz powinno włączyć się w zanim rozpocznie się manewr zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. Wyłącza się go po zakończeniu manewru. Kierowcy często włączają kierunkowskaz przed wjazdem na rondo oraz w czasie wyprzedzania, co jest błędem. Prawo drogowe nakazuje na rondzie włączać kierunkowskaz przed manewrem zjeżdżania z ronda, a błędem jest włączenie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo, co jednak ułatwia komunikację między kierowcami, sygnalizując innym zawczasu o manewrze, który będą wykorzystywać. Również błędem teoretycznym jest wyprzedzanie z włączonym kierunkowskazem, który po zmianie pasa powinien być wyłączony. Jednak oznaczanie kierunkowskazem auta wyprzedzającego, poruszającego się po sąsiednim pasie ruchu, zwiększa jego widoczność.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę http://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl zajmującą się transportem pojazdów i maszyn oraz pomocą drogową w Poznaniu.

Poprzedni artykuł

Starszy kierowca – mniejszy refleks?

Następny artykuł

Pilnujesz regularnej wymiany oleju? Jesteś pewny, że nie za rzadko?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.