Szkolenia okresowe kierowców – wymagania i zakres kursu

Szkolenia okresowe kierowców

Uczestnictwo w szkoleniu okresowym dla kierowców zawodowych to obowiązek każdego, kto chce pracować w transporcie drogowym lub aktualnie w nim pracuje – oczywiście jako kierowca. Świadectwo kwalifikacji, które otrzymuje kierowca po zakończonym kursie, jest ważne 5 lat. Po upływie tego czasu należy odnowić kurs, aby uzyskać nowe świadectwo. Brak aktualnego dokumentu, który stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia, może być bardzo poważne w skutkach, o czym przeczytasz poniżej.

Kursy, po których otrzymasz świadectwo kwalifikacji, są prowadzone przez ośrodki szkolenia wykonujące przewóz drogowy osób lub rzeczy.

Szkolenie okresowe kierowców wykonujących przewóz drogowy (dawniej: kurs na przewóz rzeczy i osób albo świadectwo kwalifikacji) z wpisem kodu 95 do prawa jazdy musi odbyć każdy kierowca, który pracuje lub chce pracować jako zawodowy kierowca.

Szkolenia okresowe kierowców – kary za brak kursu

Jeżeli kierowca zawodowy wykonuje swoją pracę bez ukończenia szkolenia okresowego, naraża on na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Pracodawca nie powinien dopuszczać osoby zatrudnionej do pracy, jeśli ta nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności. Kierowca zawodowy musi również znać przepisy oraz zasady BHP.

Jeżeli pracodawca zatrudni kierowcę, który nie ukończył wymaganego szkolenia, może to grozić poważnymi konsekwencjami prawnymi. Może dojść do cofnięcia licencji przewoźnika, co wiąże się ze zlikwidowaniem przedsiębiorstwa.

Jak wygląda kurs?

Odpowiednio przygotowany kurs odbywa się w większości na podstawie indywidualnego dla kursanta harmonogramu zajęć z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Dni i godziny szkolenia ustala i wybiera sam kursant w porozumieniu z kierownikiem ośrodka szkoleniowego.

Jeśli interesuję Cię szybki i sprawny kurs dla kierowców zawodowych, sprawdź ofertę: szkolenia okresowe dla kierowców w Euro PiM.

Profesjonalny ośrodek szkoleniowy oferuje także sprawdzenie naruszeń z karty kierowcy lub wykresówek w cenie kursu – bez dodatkowych opłat. Co więcej, w cenie szkolenia zawarte są materiały edukacyjne w formie książki wraz ze ściągą z czasu pracy kierowcy oraz cenne gadżety firmowe.

Poniżej przedstawiamy warunki szkolenia okresowego ośrodka Euro PIM:

 • szkolenie okresowe jest prowadzone w formie kursu i w sumie trwa 35 godzin,
 • po ukończeniu szkolenia nie ma egzaminu,
 • na szkolenie składa się:
  • 21 godzin zajęć – w ramach modułów obowiązkowych,
  • 14 godzin zajęć – w ramach modułów szkolenia okresowego wybranych odpowiednio dla poszczególnych grup kategorii prawa jazdy (dwa tematy do wyboru przez kursanta).

Kurs na przewóz rzeczy (kat. C1, C, C1+E, C+E)

Szkolenie jest dedykowane kierowcom, którzy:

 • pracują lub chcą pracować w transporcie drogowym,
 • uzyskali prawo jazdy kat. C1 lub C przed 10 września 2009 roku,
 • są aktywni zawodowo, a którym minął okres ważności poprzedniego kursu przewozu rzeczy,
 • ukończyli kwalifikację wstępną, przyspieszoną i uzupełniającą a okres 5 lat już się zakończył.

Kurs na przewóz osób (kat. D1, D, D1+E, D+E)

Szkolenie jest skierowane do kierowców, którzy:

 • pracują lub chcą pracować w transporcie drogowym,
 • uzyskali prawo jazdy kat. D1 lub D przed 10 września 2008 roku,
 • są aktywni zawodowo, a którym minął okres ważności poprzedniego kursu przewozu rzeczy,
 • ukończyli kwalifikację wstępną, przyspieszoną i uzupełniającą a okres 5 lat już minął.

Źródło zdjęć: freepik.com

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments