Szum w czasie jazdy – co to oznacza?

Jak wiadomo sprawny pojazd nigdy nie hałasuje. Każdy podejrzany odgłos, który wydawany jest w czasie jazdy lub w trakcie pracy na biegu jałowym, jest dla nas sygnałem ostrzegawczym. Może to wskazywać na pojawienie się problemu, który koniecznie trzeba rozwiązać. Niepokojące szumy to zwiastun poważnej awarii, a ignorowanie tego może mocno uszczuplić nasz portfel.

Każdy pojazd wydaje z siebie szereg różnych dźwięków, jednak jednym z najbardziej niepokojących jest szum. Najczęściej powodują go drobnostki, jednak mogą one oznaczać początek dużych problemów ze skrzynią biegów lub układem jezdnym.

  • Pierwszą rzeczą powodującą niewielkie odgłosy może być uszkodzona uszczelka w drzwiach. Uszczelki odpowiadają za ochronę akustyczną wnętrza naszej kabiny przed hałasem pochodzącym z zewnątrz. Kiedy są bardzo zużyte, do wnętrza pojazdu przedostaje się dużo więcej dźwięków – jednym z nich może być szum podczas jazdy z większą prędkością.

  • Innym źródłem szumów w trakcie jazdy mogą być bagażniki dachowe, które są przymocowane do relingów. Kiedy nie są potrzebne do transportu, zaleca się je zdjąć. Czasami bagażniki szumią lub są zwyczajnie źle zamontowane.

  • Antena dachowa także może być źródłem niepokojących dźwięków – wszystko zależy od jej kształtu oraz od tego, czy jest odpowiednio zamocowana. W razie potrzeby można zastosować inną antenę o odmiennym kształcie bądź nachyleniu.

  • Bardzo często można spotkać się z szumem, który w trakcie jazdy generowany jest przez niedomknięte szyby. Powodem takiej niedokładności może okazać się to, że górna cześć szyby po zamknięciu nie styka się z uszczelką. Powodem może okazać się także źle ustawiona lub zamocowana szyba lub problem z prowadnicą.

  • Jeżeli podczas zwiększania prędkości jazdy, szumiący dźwięk pochodzi z okolicy kół, zaleca się zatrzymanie pojazdu i skontrolowanie stanu ciśnienia w każdej oponie. Gdy ciśnienie w kołach jest niskie, koniecznie trzeba je wyrównać. Jeśli po pewnym czasie taki szum powróci, należy odwiedzić warsztat – naprawa opon trwa krótko i nie obciąży naszego portfela w znaczący sposób, a może uchronić nas przed poważnym wypadkiem.

  • Kolejnym powodem mogą być łożyska kół. Wymagają one częstego sprawdzania, to znaczy średnio po przejechaniu 100 tysięcy kilometrów. Wszystko oczywiście zależy od stanu naszego samochodu, jego wieku oraz producenta. Poza tym trwałość łożyska zależy też od odpowiedniej eksploatacji i właściwie ustawionej geometrii. Jeżeli w czasie pokonywania zakrętów generuje się szum, to znak, że łożyska w naszym samochodzie mogły ulec uszkodzeniu.

  • Głuchy szum z okolic skrzyni biegów przy wciśniętym sprzęgle oznacza awarię łożyska sprzęgła. Generowany szum właśnie w tych okolicach oznacza zużycie się łożysk przekładni. Z początku może szumieć tylko podczas przyspieszania i hamowania silnikiem, jednak z czasem taki szum staje się coraz głośniejszy. W takim przypadku należy niezwłocznie oddać pojazd do warsztatu.

Kierowca zawsze powinien być wyczulony na każdy dźwięk i hałas, który zaczyna być generowany przez pojazd. Pozwoli to na szybkie wyeliminowanie z początku niegroźnego problemu, który może urosnąć do ogromnych rozmiarów, które są niezwykle kosztowne w naprawie.

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

Poprzedni artykuł

Strefa ruchu i zamieszkanie czyli co Ci wiadomo o drogach wewnętrznych, kierowco?

Następny artykuł

Sześć mitów dotyczących używania auta zimą

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.