Przejażdżka gokartem to świetna rozrywka zarówno dla amatorów szybkiej jazdy, jak i dla tych, którym marzy się dawka emocji i adrenaliny. Ponieważ tego typu sporty zawsze jednak wiążą się z…

Jak szybko i bezpiecznie jeździć gokartem?

Jak szybko i bezpiecznie jeździć gokartem?

Przejażdżka gokartem to świetna rozrywka zarówno dla amatorów szybkiej jazdy, jak i dla tych, którym marzy się dawka emocji i adrenaliny. Ponieważ tego typu sporty zawsze jednak wiążą się z pewnym ryzykiem, warto odpowiednio się przygotować – maksymalnie zwiększając szansę na to, że będziemy jeździć szybko oraz, przede wszystkim, bezpiecznie.

Zadbaj o bezpieczeństw

Aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na torze należy zacząć od zapoznania się ze znaczeniem flag – mogą one nas uprzedzić na przykład o tym, że na torze doszło do kolizji (i należy zwolnić albo przynajmniej zrezygnować z wyprzedzania na danym odcinku) albo o konieczności przepuszczenia szybszego zawodnika. Ich nieznajomość naraża nas na sytuację zagrożenia. Istotne jest także zadbanie o właściwy strój (na przykład pełne buty oraz staranne schowanie włosów pod kaskiem, nie można też wybrać zbyt dużego kasku – luźny kask oznacza zwiększone ryzyko doznania obrażeń, gdyby doszło do kolizji.) Bardzo ważna jest także znajomość regulaminu toru: na wszystkich lepszych torach przygoda powinna rozpocząć się od krótkiego szkolenia na temat obowiązujących zasad, zwłaszcza gdy odwiedzamy je po raz pierwszy. Ważne jest zapamiętanie, że gokarty nie są sportem kontaktowym. Nie wolno uderzać ani w inne pojazdy, ani w bandy, można bowiem w ten sposób doprowadzić do wypadku. Zawsze pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest ważniejsze niż prędkość: lepiej zwolnić i uzyskać gorszy czas niż ryzykować zderzenie.

Odpowiedni wybór toru

Jeżeli chcemy jeździć z dużą prędkością, powinniśmy wybrać odpowiedni ku temu tor gokartowy Warszawa. Od rodzaju podłoża uzależniona jest przyczepność – na torach wyłożonych terakotą albo kostką brukowaną będzie ona niższa, co negatywnie wpłynie na prędkość. Najlepsze są więc tory asfaltowe. Zazwyczaj dłuższe, a więc pozwalające na rozwinięcie większej prędkości są także tory na świeżym powietrzu: w tym przypadku jednak sporo zależy także od pogody. Dobrze zorientować się także, jak na danym torze wygląda sprawa bezpieczeństwa: jak wyglądają bandy (powinny być wykonane z materiałów, które pozwolą na absorbcję siły uderzenia), czy obsługa dba, aby małe dzieci jeździły osobno i czy w razie potrzeby pracownicy mają możliwość wyłączenia gokartów.

Tory spełniające te wszystkie wymagania zazwyczaj znajdziemy w większych miastach – jak Kartingowy Narodowy w Warszawie, który posiada gokarty dla dzieci (tor asfaltowy na świeżym powietrzu z nowoczesnym systemem band, na którym dzieci jeżdżą pod okiem instruktorów, w osobnych kolejkach, a obsługa ma możliwość zwolnienia lub wyłączenia zdalnie gokarta osoby, która stwarza zagrożenie dla innych na torze.

Właściwa postawa

Fotel w gokarcie powinien być odchylony do tyłu na tyle, na ile tylko pozwala nasz wzrost. Ustawiony dalej dociąża tylną oś, co może przydać się przy wchodzeniu w zakręt. Istotne jest jednak dostosowanie pozycji fotela do wzrostu – jeżeli jest się niskim, nie należy wycofywać go maksymalnie, bo wtedy będziemy zmuszeni trzymać kierownicę wyprostowanymi rękoma. Ręce powinny być ułożone na kierownicy podobnie jak w przypadku prowadzenia zwykłego pojazdu, nie zaleca się także ich „przekładania” podczas jazdy. Precyzyjna obsługa pedałów – przez zapieranie pięt na specjalnych podstawkach – również może pomóc w polepszeniu czasu pokonania toru.

Sprzęt, masa, predyspozycje

Co może mieć wpływ na osiągnięty czas? Przede wszystkim: sam gokart. Na niektórych torach zdarza się, że obok siebie jeżdżą pojazdy o różnej mocy silnika oraz o odmiennym rozmiarze i zdarza się, że kierowcy o podobnych umiejętnościach uzyskują odmienne czasy. Jeżeli naszym celem jest uzyskanie jak największej prędkości, warto dopytać obsługę co do możliwości poszczególnych pojazdów. Wsiadając do gokarta dobrze jest także zwracać uwagę na stan opon – im mniej są zużyte, tym lepsza przyczepność.

Na szybkość przejazdu może mieć też wpływ masa ciała – od niej należy częściowo uzależnić technikę jazdy. Na odcinkach prostych pewną przewagę mogą zyskać osoby lżejsze, osoba cięższa ma jednak szansę nadrobić to przy okazji zakrętów.

Nie bez znaczenia są także naturalne predyspozycje. Zdarzają się osoby, które mają naturalnie lepsze wyczucie za kierownicą, co pozwala im osiągać lepsze rezultaty. Jeżeli takiego wyczucia się nie posiada – można nadrobić je jedynie treningiem.

To trening czyni mistrza

Niezależnie od tego, jak dobrze się przygotujemy i ile wskazówek zbierzemy, podczas pierwszego rajdu raczej nie osiągniemy zawrotnej prędkości, z jaką jeżdżą specjaliści. Jeśli marzy nam się bicie rekordów, trzeba ćwiczyć regularnie – i to nie tylko siadając za kierownicą, ale także najlepiej odwiedzając siłownię, bo podczas kierowania pojazdów sportowych takich jak gokarty przydaje się wyrobiona masa mięśniowa. Jeżeli chcemy jedynie jednorazowo przejechać się gokartami, za pomocą odpowiedniego przygotowania możemy osiągnąć dobry rezultat, nie należy jednak oczekiwać, że pobijemy rekordy prędkości. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa!

Oceń post

Zostaw komentarz