Transport międzynarodowy Francja – czy jest to dobry kraj do podróży?

Wiele osób mówi, że dobrze się jeździ po Niemczech, ponieważ wszystkie miasta są połączone gęstą siecią autostrad. Dodatkowym ich plusem jest brak limitów prędkości. A jak wygląda to we Francji? Czy tam transport międzynarodowy też jest tak przyjemny?
Jeden kraj, ale dwa
Francję możemy określić dwojako. Francja metropolitalna to to określenie na terytoria Francji w Europie wraz z wyspą Korsyka, która zajmuje powierzchnię 551 500 kilometrów kwadratowych. Jednak to nie cała powierzchnia Francji. Oprócz części metropolitalnej wyróżniamy również Francję zamorską, czyli terytoria zależne rozsiane po całym świecie. Nazywane są one „départements d’outre-mer” i „territoires d’outre-mer” i powiększają one powierzchnię Francji o prawie 100 kilometrów kwadratowych do 643 801 kilometrów kwadratowych.
12 tysięcy kilometrów
My zajmiemy się europejską częścią Francji, która przez wielu uważana jest za „całą Francję”. Francja ma bardzo rozbudowaną sieć autostrad, na którą składa się niemal 12 tysięcy kilometrów tego rodzaju dróg, nazywanych „réseau autoroutier”. To głównie po nich odbywa się transport międzynarodowy z i do Francji. Zdecydowana większa część francuskich autostrad (ponad 9 tysięcy kilometrów) jest płatna. Również za przejazd niektórymi tunelami i mostami będziemy musieli uiścić opłatę. Autostradami bez problemu dostaniemy się z północy na południe, jednak droga ze wschodu na zachód jest nieco trudniejsza. Głównie z uwagi na fakt, że w Bretanii zamiast autostrad znajdują się głównie drogi ekspresowe.
Transport międzynarodowy Francja – jak jeździć?
Duża liczba autostrad kusi, by wcisnąć mocniej gaz do dechy. Czy jednak warto to robić? Maksymalna dopuszczalna prędkość podczas jazdy autostradą wynosi 130 km/h. Jednak w czasie deszczu spada ona do 110 km/h, z kolei w przypadku, gdy widoczność spadnie do 50 metrów, można poruszać się z prędkością 50 km/h. Jednak nie zawsze jeździmy drogami szybkiego ruchu. Czasem transport międzynarodowy (sprawdź na tej stronie) schodzi na boczne drogi, na których prędkość jest niższa. Na drogach ekspresowych dla samochodów do 3,5 tony obowiązuje prędkość 110 km/h. Przez lata na drogach krajowych można było jeździć, podobnie jak w Polsce, 90 km/h. Jednak z uwagi na dużą liczbę wypadków Francja wprowadza ograniczenie prędkości do 80 km/h. Wjeżdżając do Francji trzeba mieć na uwadze, że tamtejsze przepisy nieco się różnią od naszych. Żeby uniknąć wysokich mandatów, płatnych w euro, należy przed wyjazdem zapoznać się z francuskim prawem. Zwłaszcza, że, chociażby samo trzymanie telefonu podczas jazdy samochodem może nas kosztować aż 135 euro.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.