Turbosprężarki – jak wybrać?

Turbosprężarki - jak wybrać?

Turbosprężarki to jedne z najważniejszych elementów silników pojazdów mechanicznych. Ich zastosowanie pozwala na zwiększenie osiągów oraz zmniejszenie emisji szkodliwych spalin. W sklepach z częściami dostępne są różne turbosprężarki. Czym kierować się przy ich wyborze? 

Turbosprężarka to element silnika, który z jednej strony nie jest wcale potrzebny, aby auto spranie działało. Z drugiej jednak mają ogromny wpływ na zwiększenie komfortu i jakości jazdy. Turbosprężarka stanowi swego rodzaju doładowanie dla samochodu. Dzięki niej moc silnika zostaje zwiększona, co pozwala na szybkie osiągnięcie dużej prędkości oraz sprawia, że jazda jest bardziej płynna. Turbosprężarka to jednak element, który wraz z eksploatacją ulega zużyciu. Przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez długi czas, jednak prędzej czy później niezbędna będzie jej wymiana lub regeneracja. Na co zwrócić uwagę wybierając turbosprężarki? Gdzie je kupić?

Jak działają turbosprężarki?

Zanim sprawdzimy się, jak wybrać odpowiednią, powinniśmy dowiedzieć się, jak właściwie działa turbosprężarka. Mimo że takie procesy mechaniczne wydają się skomplikowane, to jednak w tym przypadku jest to całkiem proste. Każda turbosprężarka składa się z turbiny oraz sprężarki. Po naciśnięciu pedału gazu spaliny trafiają na wirnik turbiny. To właśnie one napędzają cały ten proces oraz jego prędkość. Następnie przejmuje je wirnik sprężarki. Tam z kolei ciśnienie atmosferyczne zassanego powietrza jeszcze bardziej się zwiększa. W związku z tym też obroty sprężarki powodują jego potężny wyrzut, co dodaje mocy silnikowi. W rezultacie start jest znacznie szybszy i niezwykle płynny i to niezależnie od modelu samochodu. Można więc powiedzieć, że turbosprężarki znacznie usprawniają działanie auta.

Na co zwrócić uwagę wybierając turbosprężarki?

Turbosprężarki ulegają zużyciu, dlatego też niezbędna jest ich regularna wymiana lub regeneracja. Jeśli zdecydujemy się na tę pierwszą opcję, będziemy musieli kupić nową turbosprężarkę. Jej wybór to wcale nie takie proste zadanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę wiele parametrów, aby dopasować urządzenie odpowiednio do modelu pojazdu. Zupełnie inne sprawdzi się bowiem w samochodach ciężarowych, a inne w różnych modelach aut osobowych. W tym drugim przypadku odpowiednia będzie na pewno mniejsza turbosprężarka. Jeśli chodzi o turbosprężarki sklep, z takim asortymentem znajdziemy oczywiście w internecie. Kupując turbosprężarki online, zaoszczędzimy sporo czasu.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments