Ubezpieczamy samochód zabytkowy

Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce niezbyt chętnie podchodzą do tematu ubezpieczenia aut zabytkowych. Polisy dla classic cars znacznie lepiej prezentują się choćby w Wielkiej Brytanii, choć również nad Wisłą można niekiedy natrafić na oferty korzystne.

Ochrona w czasie zlotu fanów marki

Miłośnicy zabytkowych samochodów w Wielkiej Brytanii powszechnie wykorzystują swoje pojazdy do poruszania się nimi po drogach publicznych. Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych dla klasyków jest z tego powodu znacznie bardziej rozbudowana niż w Polsce. W Zjednoczonym Królestwie osoby poruszające się zabytkowymi samochodami mogą skorzystać choćby z https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/, czyli polisy, która za niewielką opłatą pozwala wykupić ochronę starego pojazdu przez zniszczeniem w czasie kolizji lub innych zdarzeń, np. zlotu zabytkowych pojazdów czy w czasie wypożyczenia samochodu do ślubu.

Nad Wisłą podobne polisy konstruuje się nieco inaczej, jednak zwiększające się zapotrzebowanie na nie sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy OC i AC na krótki okres. Ubezpieczenia na 30 bądź 90 dni można wykupić w celu korzystania z samochodu podczas zlotów miłośników określonej marki bądź w czasie sezonu ślubnego. Polisy pozwalają więc bez przeszkód poruszać się pojazdem przez kilka tygodni i nie płacić dodatkowej składki, jeżeli przez pozostałą część roku samochód jest garażowany.

Polisa dla wybranej marki

Dodatkowo powinno się podkreślić, że polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych dla aut klasycznych jest w fazie intensywnego rozwoju, jednak wciąż daleko mu do rynku brytyjskiego. Istotną różnicą pomiędzy ubezpieczeniami z obu państw jest fakt, że w Polsce za auta zabytkowe uznaje się jedynie pojazdy mające co najmniej 25 lat, podczas gdy w UK classic car może być już samochód, który ma 5 lat. Niski minimalny wiek samochodu dotyczy jednak wybranych marek, np. Jaguar, i modeli, które zostały wyprodukowane w niewielkich seriach.

Powinno się również wspomnieć o tym, że w Polsce ubezpieczyciele często próbują odmówić ubezpieczenia samochodu klasycznego, wskazując, iż w ich ofercie w ogóle nie ma polis dla aut zabytkowych. Jest to działanie niezgodne z prawem, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek sprzedania polisy OC, jeżeli dany samochód został zarejestrowany i dopuszczony do jazdy po drogach publicznych. W Wielkiej Brytanii nie dochodzi do podobnych sytuacji, gdyż ubezpieczalnie są chętne do oferowania polis dla klasyków. Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe dobrze na nich zarabiają, gdyż większość oldtimerów nigdy nie ulega wypadkom drogowym lub innym uszkodzeniom.

Poprzedni artykuł

Laptopy z procesorami mobilnymi – czy to ma sens?

Następny artykuł

Najważniejsze zasady obowiązujące w wypożyczalniach samochodów

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.