Ubezpieczenie nowego, luksusowego samochodu – jak wybrać, by zabezpieczyć się przed wypadkiem, kradzieżą, zniszczeniem i kosztownymi naprawami?

Chociaż Polacy kupują przede wszystkim samochody używane, rośnie sprzedaż aut fabrycznie nowych. Dla kierowców, którzy nierzadko poświęcają na zakup gromadzone od lat oszczędności, to sytuacja zmuszająca do wykupienia odpowiednio szerokiej ochrony ubezpieczeniowej. Jakie polisy wybrać i czym się kierować, by uniknąć finansowych skutków wypadku, kradzieży czy zniszczenia auta?
Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, od stycznia do końca listopada 2016 roku zarejestrowano ponad 426 tys. nowych samochodów osobowych. Przełożyło się to na wzrost zainteresowania dodatkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
Polisa OC to za mało
Kierowcy posiadający nowe pojazdy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że OC to ubezpieczenie samochodu niezapewniające dostatecznej ochrony. Dlatego też nie ograniczają się do wykupienia obowiązkowej polisy. Coraz śmielej decydują się na dobrowolne ubezpieczenie samochodu, czyli autocasco (AC).
Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?
Dobra polisa AC to taka, która swoim zasięgiem obejmuje zdarzenia, na które najbardziej narażony jest kierowca korzystający z nowego auta. O ile w przypadku polisy OC wystarczyło kierować się wyłącznie ceną, tak zakup ubezpieczenia AC jest bardziej złożony. Tutaj wysokość składki zależy od mnóstwa czynników, m.in. zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
Jeśli samochód jest dużo warty, a oryginalne części zamienne są drogie, wówczas warto pomyśleć o wykupieniu pełnego AC. Polisa obejmuje takie zdarzenia jak: szkoda całkowita, kradzież pojazdu, uszkodzenie auta na skutek aktów wandalizmu, uszkodzenie auta bez względu na przyczynę, uszkodzenie pojazdu wywołane czynnikami atmosferycznymi i żywiołami, itp.
Jeżeli natomiast uważasz się za bezpiecznego i doświadczonego kierowcę, możesz wykupić niepełny pakiet AC uwzględniający m.in. takie zdarzenia jak: szkoda całkowita, kradzież z włamaniem, akty wandalizmu, uszkodzenie auta na skutek zderzenia ze zwierzęciem, uszkodzenia spowodowanego żywiołami.
Wybierając pakiet AC, warto określić również wariant napraw:
-
warsztat to opcja, która pozwala naprawić pojazd w ASO
-
kosztorys – to opcja, w ramach której właściciel auta otrzymuje odszkodowanie na podstawie wyceny rzeczoznawcy i we własnym zakresie naprawia pojazd.
Ubezpieczenie AC nie wystarczy
Chociaż AC to ubezpieczenie samochodu o szerokiej ochronie, w przypadku nowego auta może być niewystarczające. Warto pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe polisy.
Czasami na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych dojdzie do zbicia szyby lub jej zarysowania – niekoniecznie podczas kolizji drogowej. Chociaż zwykle jej naprawę może pokryć polisa AC, w wielu przypadkach nie jest to opłacalne – z uwagi choćby na utratę wypracowanych zniżek. Wstawienie szyby na własny koszt wiąże się natomiast ze sporym wydatkiem.
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się być wykupienie ubezpieczenia szyby. To polisa, która obejmuje naprawę lub wstawienie nowej szyby. Nie ma przy tym znaczenia, czy została uszkodzona szyba tylna, czołowa czy boczne.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie szyby? Do najważniejszych korzyści zaliczyć można brak utraty zniżek na AC (naprawa szyby zostanie przeprowadzona w ramach oddzielnej polisy) oraz gwarancję na zamontowaną szybę.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Wystarczy wybrać diesla. Tego boją się kraść, bo ich łapią po czarnym dymie 😀