Ubezpieczenie OC samochodu kupionego za granicą

Sprowadzanie samochodów zza granicy jest bardzo powszechną praktyką, ze względu na atrakcyjne ceny pojazdów w dobrym stanie technicznym. Wadą takiego rozwiązania jest skomplikowana procedura, która wiąże się m.in. z koniecznością wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Przy czym warto pamiętać, że taką polisę w Polsce może wykupić kierowca, który zarejestrował pojazd.

Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek zakupu polisy OC, której koszt uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. od marki i roku produkcji samochodu, doświadczenia kierowcy i jego wieku. Za brak ważnego ubezpieczenia OC naliczana jest kara, której wysokość wynosi od 800 do nawet 4000 zł (jest to uzależnione od okresu jazdy bez ochrony ubezpieczeniowej).

Ubezpieczenie OC samochodu kupionego za granicą – o czym warto pamiętać?

Osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu za granicą i zastanawiają się nad zakupem polisy ubezpieczenia OC od odpowiedzialności cywilnej, powinny pamiętać o wcześniejszym zarejestrowaniu auta. Nie jest to jednak takie proste – przed zarejestrowaniem samochodu, sprowadzanego zza granicy należy zapłacić akcyzę w wysokości 3,1% wartości auta oraz wnieść opłatę skarbową w zamian za wydanie potwierdzenia zapłaty należnego podatku. Następnie należy udać się do wydziału komunikacji z kompletem wymaganych dokumentów. Mowa tu przede wszystkim o:

  • dokumencie tożsamości,

  • wniosku o zarejestrowanie samochodu,

  • umowie sprzedaży auta,

  • dowodzie rejestracyjnym pojazdu,

  • potwierdzeniu zapłaty akcyzy,

  • dokumencie, potwierdzającym wykonanie przeglądu technicznego.

Po skompletowaniu i pozytywnej weryfikacji wszystkich wymaganych dokumentów, wydział komunikacji wydaje tymczasowe tablice rejestracyjne (charakteryzują się one czerwonym kolorem), które są ważne przez 30 dni. Po ich uzyskaniu można zakupić polisę ubezpieczeniową OC.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC

Jeśli zakupiony za granicą pojazd ma ważny przegląd techniczny i tablice rejestracyjne, można jeździć nim legalnie po Polsce maksymalnie przez 30 dni. Sprawa nieco się komplikuje wówczas, gdy poprzedni właściciel wyrejestrował auto – w takiej sytuacji można kupić tymczasowe tablice wywozowe, które ważne są przez 5 lub 30 dni. Należy wykupić krótkoterminową polisę OC, której koszt z reguły nie jest zbyt wygórowany, ze względu na niewielkie ryzyko popełnienia szkody w czasie obowiązywania prawa do użytkowania samochodu.

Poprzedni artykuł

Dlaczego firmy transportowe same naprawiają ciągniki i naczepy? Kilka powodów, które przemawiają za posiadaniem własnego serwisu pojazdów.

Następny artykuł

Pożyczki pozabankowe – najprężniej rozwijający się rynek w Polsce

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.