Na przestrzeni ostatnich czterech lat OC zdrożało średnio o połowę. Jak uniknąć podwyżki składki?  Ostatnie lata to wzrost składek OC. Takie decyzje towarzystw ubezpieczeniowych były umotywowane przede wszystkim ogromnymi stratami…

Ubezpieczenie OC. Sposób na podwyżki

Ubezpieczenie OC. Sposób na podwyżki

Na przestrzeni ostatnich czterech lat OC zdrożało średnio o połowę. Jak uniknąć podwyżki składki? 

Ostatnie lata to wzrost składek OC. Takie decyzje towarzystw ubezpieczeniowych były umotywowane przede wszystkim ogromnymi stratami spowodowanymi rosnącą wysokością wypłacanych odszkodowań. Negatywnie odbija się to na portfelach kierowców, bo średnia składka jest dziś blisko o 50 procent wyższa od tej z 2015 roku. Na szczęście istnieją sposoby na to, by wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem auta nieco zmniejszyć. Oto trzy najskuteczniejsze.

Zmień ubezpieczyciela

To zwykle pierwsza myśl kierowcy, któremu towarzystwo podwyższyło stawkę. Najczęściej okazuje się zresztą doskonałym pomysłem, bo w konkurencyjnych ubezpieczalniach stawki mogą być nawet dwukrotnie niższe. Polski rynek OC jest dziś zróżnicowany jak nigdy dotąd, a różnice w cenach w poszczególnych firmach mogą wynosić nawet 1000 złotych przy porównaniu ofert dla tego samego modelu. By znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC warto skorzystać z porad zaufanego agenta lub skorzystać z internetowych porównywarek takich jak Wygodnie.pl.

Jedź bezpiecznie

Każda kolizja spowodowana przez kierowcę oznacza dla niego utratę zniżek – czasem wynoszącą aż 15 procent. To dobra motywacja, by na drodze nie szarżować i trzymać swoją fantazję na wodzy. Pamiętaj też, że możesz korzystać ze zniżek współmałżonka oraz współwłaściciela auta. Ta druga opcja sprawia, że czasem warto zdecydować się na współużytkowanie auta. Zwłaszcza, jeśli ta druga osoba ma zniżki wynikające z wykonywanego zawodu. Przysługują one między innymi nauczycielom, żołnierzom, pogranicznikom oraz strażakom.

Zmień auto

Właściciele aut klasy premium muszą przygotować się na to, że będą płacić większe składki. Jeśli więc wydatki na związane z ubezpieczeniem auta są dla ciebie zbyt dużym obciążeniem, warto rozważyć jego sprzedaż i kupno mniej prestiżowego modelu. Skąd jednak taka „dyskryminacja” kierowców jeżdżących Audi, BMW, Range Roverami czy Mercedesami? Odpowiedź znajdziemy w statystykach prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Według nich kolizje na polskich drogach częściej powodowane są przez osoby siedzące za kółkiem aut z najwyższej półki.

Oceń post

Zostaw komentarz