Ubezpieczenie OC – jak wybrać najlepszego ubezpieczyciela?

Odpowiedź nasuwa się nam sama – oczywiście wybieramy to ubezpieczenie, które jest najtańsze. Należy pamiętać, że owszem, posiadanie OC to obowiązek kierowcy, ale ma też inny cel. Gdy faktycznie coś nam się przytrafi, musimy skorzystać z usług ubezpieczyciela. A chcemy, żeby te były kompleksowe i spełniały nasze oczekiwania, w końcu odprowadzane składki nie są tylko pieniędzmi wyrzucanymi w powietrze.

Na początek – research

Zanim zaczniemy poszukiwania w Internecie, udajmy się z pytaniami o naszych znajomych. Skoro szukamy nowego ubezpieczyciela, a może i pierwszego, warto zwrócić się o pomoc do rodziców, którzy przez tyle lat zapewniali OC dla auta, którym i nam przychodziło kiedyś jeździć. Oczywiście zniżki, które ma tato, nam nie przysługują. Dowiemy się przynajmniej, jakie firmy ubezpieczeniowe go nie zawiodły – wybieranie metodą prób i błędów ma już za sobą. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę zadając pytania, to m.in.: kontakt z ubezpieczycielem, zwrot miesięcznej składki w przypadku sprzedaży auta oraz okres wypowiedzenia umowy (zmiana ubezpieczyciela).

Kalkulator cenowy

Następnym krokiem będzie faktycznie kierowanie się tym, co dla każdego właściciela auta najważniejsze – cena. O tym, od czego zależy wysokość składki, wiemy bardzo dobrze. W ostatnim czasie, warto to zaznaczyć, ceny ubezpieczeń poszły w górę wraz ze zwiększeniem odpowiedzialności ubezpieczycieli. Zanim udasz się do przedstawicielstwa danej ubezpieczalni, podejrzyj więc szacowane ceny na własną rękę, na spokojnie. Sprawdź oferty OC w Totalmoney.pl, gdzie po wpisaniu poszczególnych parametrów (rocznik, pojemność silnika itd.) otrzymasz przewidywaną dla Ciebie miesięczną opłatę oraz inne poszczególne elementy oferty proponowanej przez firmę. Takie indywidualne przeglądanie może nam wyjść na dobre chociażby z tego powodu, że na wczesnym etapie decyzji nie będziemy mieć bezpośrednio do czynienia ze sprzedawcą usiłującym przekonać nas, dlaczego oferta reprezentowanej przez niego firmy jest najlepsza – sami ocenimy, które aspekty są dla nasz najważniejsze przy zakupie ubezpieczenia.

Gdy cena podobna

W ofercie firm ubezpieczeniowych znajduje się często nie tylko podstawowy pakiet OC, ale również ciekawe dodatki. Wiadomo, ceny bywają podobne, a firmy chcą w jakiś sposób zwabić klienta. Jednym z takich pozornie małych dodatków, które mogą okazać się przydatne, jest tak zwane mini assistance. Jak sama nazwa wskazuje, jest to niepełna wersja polisy, która jednak zawiera pomoc serwisową, holowanie auta, dostarczenie paliwa… Kolejnym przykładem takiego użytecznego gratisu do polisy może być Zielona Karta, czyli dokument przydatny w krajach, gdzie nie obowiązuje znana nam forma OC (Rosja, Czarnogóra). Kolejnym istotnym „dodatkiem”, związanym z podróżami poza granicę kraju, okazać się może też popularność firmy, którą wybraliśmy. Jeżeli jest rozpoznawalna i działa w większości krajów Europy (i nie tylko), dużo łatwiej będzie nam załatwić formalności zawsze, gdy zajdzie taka nagła potrzeba.

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto wydzierżawić kserokopiarkę?

Następny artykuł

Dlaczego nie należy lekceważyć usterek układu napędowego samochodu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.