Ubezpieczenie smartfona popularniejsze niż polisa AC

Ubezpieczenie smartfona działa w podobny sposób jak polisa AC. Oba produkty pozwalają pokryć koszty związane z uszkodzeniem ubezpieczonych ruchomości bez względu na to, w jaki sposób doszło do usterki. Dlaczego ubezpieczenia smartfonów są popularniejsze niż polisy AC? Przyczyn tego zjawiska jest kilka.

Polisa chroniąca smartfona w abonamencie

Polisa chroniąca smartfona przed uszkodzeniem mechanicznym, zalaniem, czy kradzieżą jest zwykle doliczana do abonamentu, co sprawia, że jej koszt miesięczny nie przekracza kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie. Osoby wybierające drogie telefony (warte czasem kilka tysięcy złotych) w ramach abonamentu w sieci komórkowej zwykle decydują się na wykupienie polisy, gdyż chcą aby ich nowy smartofon posłużył im bez przeszkód do końca obowiązywania umowy z operatorem. Jeżeli użytkownik smartfona nie zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia u operatora, może wykupić je samodzielnie. Popularnością cieszy się na przykład Mobile Phone Insurance proponowane przez brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe.

AC do kredytu samochodowego

Polacy chętnie sięgają po polisy dla smartfonów, jednak AC kupują o wiele rzadziej. Najczęściej wybierają je osoby kupujące nowy samochód na kredyt – jest to wtedy obowiązek narzucany przez bank na kredytobiorcę. Pozostali kierowcy rzadko decydują się na zakup Auto Casco. Dzieje się tak, gdyż większość polskich kierowców jeździ używanymi samochodami o niskiej wartości. Auto mające więcej niż 10 lat zwykle jest warte mniej niż 10 tysięcy złotych, co sprawia, że kierowcy decydują się na wykonywanie napraw z własnej kieszeni. W przypadku pojazdów starych naprawy są jednak częste, co powoduje, że ich łączny koszt jest wysoki. Niestety, kierowcy nie zawsze mają tego świadomość.

Na niższe zainteresowanie polisami AC niż choćby polisami chroniącymi smartfona wpływa również konieczność wykupienia ubezpieczenia OC. Koszt OC to obecnie wydatek rzędu co najmniej 500 złotych, co dla mniej zamożnych kierowców jest kwotą wysoką. W przypadku smartfonów nie zachodzi konieczność wykupienia żadnej innej polisy, a niskie stawki abonamentów zachęcają do korzystania z dodatkowych produktów doliczanych do comiesięcznego rachunku. Można przypuszczać, że zainteresowanie ubezpieczeniami AC byłoby wyższe, gdyby spadła cena zakupu nowych samochodów. Niestety, w najbliższym czasie nie można się tego spodziewać, podobnie jak nie można spodziewać się szybkiego wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

Poprzedni artykuł

Czeka Cię daleka droga? Zobacz jak przygotować się do długiej trasy

Następny artykuł

Męskie hobby – nie tylko motoryzacja

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.