Układ hamulcowy w samochodzie – co warto o nim wiedzieć?

Sprawne hamulce to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu. W ogromnym stopniu zależy od nich nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Każdy kierowca ma zatem obowiązek dbania o ich najwyższą jakość. W większości samochodów podstawowymi elementami hamulców są tarcze i klocki hamulcowe. Zasada działania hamulców jest stosunkowo prosta. Tarcze są przymocowane do kół pojazdu. W trakcie hamowania klocki są do nich dociskane, powodując tym samym tarcie i spowolnienie ich ruchu obrotowego. Wciśnięcie przez kierowcę pedału hamulca powoduje, że do przewodów trafia płyn hamulcowy. Jego ciśnienie sprawia, że klocki zaciskają się na tarczy z odpowiednią siłą.

Materiały do produkcji tarcz i klocków

Dbanie o dobry stan układu hamulcowegoJak łatwo można się domyśleć, materiały wykorzystywane do produkcji tarcz i klocków hamulcowych muszą być bardzo wytrzymałe. Elementy te podczas hamowania się poddawane ogromnemu tarciu. Wykonywanie ich z niewłaściwych materiałów błyskawicznie doprowadziłoby do ich zniszczenia. Bardzo istotne są również ich właściwości fizyczne. Niektóre materiały ze względu na swoje właściwości pod wpływem tarcia mogłyby stanąć w płomieniach. Do produkcji tarcz i klocków hamulcowych wykorzystywane są materiały o wysokiej odporności zarówno na tarcie, jak i temperaturę. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tutaj żeliwo. Wykonywane z niego tarcze hamulcowe nie ścierają się tak szybko i zapewniają zadowalającą wytrzymałość nawet w przypadku bardzo wysokich temperatur tarcia.

Klocki hamulcowe – kluczowy element

Klocki hamulcowe z pozoru są prostym elementem. W rzeczywistości składają się z kilku elementów, z których każdy ma ogromny wpływ na skuteczność hamowania. Zbudowane są z trzech warstw materiałów. Podstawowa to tak zwana płytka nośna, do której przymocowane są pozostałe dwie. Warstwa środkowa “zbiera” wibracje powstałe w trakcie hamowania i tłumi je. Od jej jakości w dużym stopniu zależy żywotność klocków hamulcowych.
Ostatnia warstwa to ta, która podczas hamowania ma bezpośredni kontakt z tarczą hamulcową. W tym przypadku dobry materiał jest kluczową kwestią. Producenci stosują tu różne rozwiązania, ale najczęściej wykorzystywane są mieszanki różnych materiałów. Warstwa ta musi być w maksymalnym stopniu odporna na tarcie i wysokie temperatury.

Dbanie o dobry stan układu hamulcowego

Nawet najlepsze tarcze i klocki hamulcowe po pewnym czasie użytkowania zaczną się zużywać. Nie istnieje materiał, który w tak trudnych warunkach byłby wieczny. Z tego powodu regularna wymiana tarcz hamulcowych i klocków jest niezbędna do tego, aby samochód stale był bezpieczny dla użytkownika.
Zdania na temat tego, jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe są podzielone. Producenci zwykle zalecają wykonywanie tego średnio co 80 – 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Wiele zależy jednak od konkretnego modelu, bowiem niektóre tarcze odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością. Wpływa na to oczywiście także rodzaj zastosowanych klocków hamulcowych. Elementy gorszej jakości prowadzą do szybszego zużywania się tarcz.

Istnieje kilka objawów świadczących o tym, że wymiana tarcz hamulcowych i klocków jest już konieczna. W przypadku silnie zużytych tarcz w trakcie hamowania odczuć można wyraźne drganie kierownicy. Bardzo niebezpieczna jest również sytuacja, w której tarcze są bardziej zużyte po jednej stronie samochodu. Powoduje to groźne ściąganie samochodu w jedną stronę podczas hamowania – nietrudno sobie wyobrazić, jak niebezpieczne sytuacje mogą z tego wynikać. Zarówno tarcze jak i klocki hamulcowe są kluczowymi elementami samochodu. Od ich jakości zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Zawsze trzeba kontrolować ich stan i w razie konieczności ani chwili nie czekać z ich wymianą.

Wymiana tarcz hamlcowych i klocków Jaworzno – sprawdź ofertę AutoTarget!

Poprzedni artykuł

AC na weekend? Teraz to możliwe!

Następny artykuł

Zawieszenie gwintowane – warto czy nie warto?

1 Komentarz

  • Moimi hamulcami zajmują się specjaliści, klocki zawsze wymieniam w aso forda, za komplet klocków już razem z wymianą zapłaciłem 268 pln. Mega promocja mi się trafiła.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.