Układ wydechowy – o czym warto wiedzieć? Jak go naprawić?

Układ wydechowy odpowiada między innymi za wyciszanie pracy silnika, zoptymalizowanie jego działania oraz odprowadzanie na zewnątrz spalin powstających we wnętrzu samochodu. Co warto o nim wiedzieć? Jak zdiagnozować usterki? Czy można samodzielnie wykonać naprawę układu oddechowego?

Jak zbudowany jest układ wydechowy? Jakie są jego funkcje?

Układ wydechowy samochodu składa się z:

 • Kolektora wydechowego
 • Sondy Lambda
 • Katalizatora
 • Tłumików dźwięku
 • Filtra cząstek stałych

Główne funkcje tego układu to optymalizacja pracy silnika, wyciszanie go oraz usuwanie spalin, które powstają podczas jego pracy. Na usterki szczególnie narażony jest katalizator oraz kolektor wydechowy. Często może dochodzić także do uszkodzenia sond lambda oraz filtrów eliminujących szkodliwe cząstki stałe. Ale po czym poznać awarię układu wydechowego?

Najczęstsze objawy uszkodzenia układu wydechowego

W wyniku nieprawidłowej pracy układu wydechowego najczęściej dochodzi do wydawania głośnych dźwięków. Dodatkowym efektem ubocznym uszkodzonego układu wydechowego jest także nadmierna emisja szkodliwych gazów.

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia układu wydechowego należą:

 • Nadmierna eksploatacja samochodu
 • Wypadek (np. wjechanie w krawężnik)
 • Korozja elementów układu wydechowego
 • Słaba wytrzymałość i jakość części zamiennych

Uszkodzenia układu wydechowego mogą zostać łatwo wychwycone przez kierowcę, który jest obeznany ze swoim pojazdem. Jeśli w trakcie jazdy często słyszysz niepokojące dźwięki, wszystko wskazuje na to, że układ wydechowy twojego samochodu może być uszkodzony.

Inna oznaka usterki to kłęby czarnego dymu, wydobywające się z rury wydechowej. W takiej sytuacji warto udać się na przegląd do renomowanego warsztatu samochodowego, by przeprowadzić przegląd zaworu EGR. Wiemy już, w jaki sposób można uszkodzić układ wydechowy. A jak go można naprawić?

Jak naprawić układ wydechowy w samochodzie?

Właściciel pojazdu z niesprawnym układem wydechowym może stracić dowód rejestracyjny pojazdu. Uszkodzony układ wydechowy to także zmora dla sąsiadów, ponieważ wydaje nadmiernie głośne dźwięki. Polskie prawo określa normy dla hałasu emitowanego przez pojazdy, których nie można przekraczać, bo można otrzymać mandat.

Tylko profesjonalny mechanik jest w stanie dokonać kompletnej diagnozy problemu i wykonać wymianę uszkodzonych podzespołów. Nie należy podejmować prac naprawczych samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń układu wydechowego. Aby uporać się z problemem, konieczna jest wizyta w profesjonalnym serwisie.

Mechanika w swojej okolicy znajdziesz w serwisie znajdzmechanika.pl.

W profesjonalnym serwisie można przeprowadzić naprawę oraz wymianę układu wydechowego, niezależnie od marki samochodu. Tego typu naprawy są możliwe zarówno dla samochodów osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarowych.

W standardowej ofercie polskich warsztatów motoryzacyjnych można znaleźć między innymi takie usługi jak:

 • Naprawa lub wymiana tłumika
 • Wymiana katalizatora
 • Regeneracja, lub usuniecie filtra cząstek stałych
 • Zaślepianie, czyszczenie lub naprawa zaworu EGR

Jak znaleźć dobry warsztat samochodowy?

Kondycję układu wydechowego powinno się sprawdzać co kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli samochód jest często używany. Wszelkie rozwiązania, typu zespawanie części lub zakupienie tanich zamienników to tylko opcje tymczasowe. Proces wymiany części układu wydechowego najlepiej zlecić specjalistom, by cieszyć się sprawnym działaniem pojazdu. Dotyczy to także niewielkich przeróbek i poprawek.
Naprawy układu wydechowego możesz dokonać w warsztatach na terenie całego kraju. Opcji jest bardzo dużo. Jak wybrać najlepszy serwis? Warto skorzystać z portalu znajdzmechanika.pl. To strona dla osób, które szukają mechaników samochodowych. Na ZnajdzMechanika.pl wygodnie wybierzesz swoją okolicę oraz zakres usług, których oczekujesz od warsztatu. Udanych poszukiwań!

Poprzedni artykuł

Skup aut, czyli o obopólnej korzyści

Następny artykuł

Rozrząd. Jak o niego dbać?

1 Komentarz

 • Sporo przydatnych informacji, dobry artykuł. I dzięki za link do stronki z mechanikami, nie znałem wcześniej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.