Przedsiębiorca prowadzący małą firmę nie jest skazany na zakup nowego auta prosto z salonu. Może zdecydować się na atrakcyjną, znacznie tańszą alternatywę, czyli pojazd używany. Co powinien wiedzieć by dokonać…

Używane auto dla firmy – jak wybrać i korzystnie sfinansować?

Używane auto dla firmy – jak wybrać i korzystnie sfinansować?

Przedsiębiorca prowadzący małą firmę nie jest skazany na zakup nowego auta prosto z salonu. Może zdecydować się na atrakcyjną, znacznie tańszą alternatywę, czyli pojazd używany. Co powinien wiedzieć by dokonać dobrego zakupu? Jak może go korzystnie sfinansować? Czy leasing samochodu używanego będzie dla niego najlepszym wyborem?

Ceny pojazdów używanych wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorca może wybierać spośród różnych modeli samochodów osobowych oraz dostawczych, różniących się ceną, przebiegiem, a także stanem technicznym i wizualnym. Do jego dyspozycji pozostają oferty osób prywatnych, komisów i giełd samochodowych, czy też firm oferujących wynajem długoterminowy oraz leasing samochodów używanych. Sam pojazd może nabyć nie tylko za gotówkę, ale również za środki z kredytu lub przy pomocy leasingu. Znalezienie auta, które będzie odpowiadało jego faktycznym potrzebom oraz możliwościom finansowym nie powinno przysporzyć mu więc  większych trudności – będzie tak zwłaszcza wówczas, gdy weźmie pod uwagę niżej wspomniane porady i wskazówki.

Budżet na niezbędne naprawy używanego auta

Zakup używanego auta oznacza dla małej firmy wiele oczywistych korzyści, niemniej jednak wiąże się również z kilkoma mankamentami. Najistotniejszym z nich jest fakt, że praktycznie każdy pojazd z rynku wtórnego wymaga przeprowadzenia mniejszego lub większego remontu; gorzej, że na rynku funkcjonują niestety nieuczciwi sprzedawcy, zarówno osoby prywatne jak i komisy, które maskują usterki, cofają liczniki czy zmieniają historię serwisową. Praktyka pokazuje, że nawet jeśli uda się już znaleźć uczciwą ofertę, to i tak trzeba wygospodarować dodatkową kwotę na konieczne naprawy – równowartość 20-30 procent ceny zakupu auta okazuje się najczęściej absolutnym minimum.

Czym kierować się kupując używane auto dla firmy?

Wybierając samochód dla małej firmy przedsiębiorca powinien kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami oraz zdrowym rozsądkiem. Auto musi być dopasowane do specyfiki prowadzonej działalności i umożliwiać realizację stawianych przez nią wyzwań. Jeśli dany biznes wiąże się z częstym podróżowaniem, dobrze jest skupić się na modelach, które gwarantują wysoki komfort jazdy i niskie zużycie paliwa. W sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma wizerunek i prestiż, lepiej jest zdecydować się na auto, które wywrze korzystne wrażenie na potencjalnych kontrahentach. Jeśli natomiast pojazd ma być wykorzystywany stosunkowo rzadko, warto wybrać solidny egzemplarz z niższej półki cenowej.

Samochód używany z pewnego źródła – gdzie znaleźć?

Po zawężeniu wyboru do kilku najlepszych dla siebie modeli, należy zastanowić się nad dostawcą samochodu. Przedsiębiorcy, którzy z jednej strony nie chcą wydawać dużej sumy na nowe auto, a z drugiej zaś oczekują wysokiego bezpieczeństwa transakcji, powinni mieć na uwadze zakup samochodu pokontraktowego – pochodzącego z polskiego salonu i oferowanego przez firmę świadczącą usługi leasingu i ewentualnie wynajmu pojazdów.

Samochód pokontraktowy może okazać się lepszym wyborem niż zwykły pojazd z komisu dlatego, że posiada korzystniejszą, a przy tym nierzadko lepiej udokumentowaną historię. Firma leasingowa nie tyko finansowała i profesjonalnie serwisowała takie auto, ale również dysponuje pełną wiedzą na temat jego stanu technicznego i przebiegu. Najczęściej ma ono nie więcej niż 3-4 lata i, mimo stosunkowo dużej liczby przejechanych kilometrów, dobry stan techniczny i wizualny. Samochody pokontraktowe z polskiego salonu można znaleźć między innymi w ofercie Master1 (https://www.master1.pl/) – Grupa Masterlease to lider rynku leasingu i wynajmu długoterminowego. Co ważne, firma ta daje możliwość zarówno wzięcia auta w leasing, jak i zakupienia go za gotówkę

Leasing samochodu używanego, a zakup za gotówkę lub na kredyt

Jeśli koszt zakupu auta jest niewielki, przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności rozważyć zakup za gotówkę lub ewentualnie zaciągnięcie niewielkiego kredytu. Gdy cena sięga kilkunastu i więcej tysięcy złotych, najdogodniejszą formą finansowania okazuje się najczęściej leasing. Takie rozwiązanie ma nad pozostałymi opcjami kilka istotnych przewag. Najważniejsza z nich polega na tym, że w tym wypadku firma zyskuje możliwość użytkowania pojazdu, mimo że nie zamraża dużej ilości własnej gotówki, ani nie obciąża swojej zdolności kredytowej. Poza tym, jeśli nabywa auto osobowe, może pomniejszyć podstawę opodatkowania o odsetkową część rat leasingowych. Może też wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych, a następnie dokonywać związanych z nim odpisów amortyzacyjnych. To istotne zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów ograniczeń w tym zakresie, które mają wejść w życie z początkiem 2019 roku.

W przeciwieństwie do zakupu za gotówkę lub na kredyt, w przypadku leasingu samochodu używanego to usługodawca zajmuje się formalnościami związanymi z jego rejestracją czy ubezpieczeniem. Co więcej, na koniec umowy leasingowej przedsiębiorca może zdecydować czy chce: wykupić auto, przedłużyć jego użytkowanie w ramach leasingu, czy też zwrócić leasingodawcy i zakończyć umowę. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze leasing samochodu będzie najlepszym wyborem – każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

A może samochód używany na abonament?

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że rynek oferuje jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu można zapewnić sobie dostęp do samochodu używanego. Jest nim abonament, czyli forma finansowania działająca na zasadach podobnych do leasingu. Taką usługą powinny zainteresować się zwłaszcza osoby, które chciałyby korzystać z auta na atrakcyjnych warunkach, ale jednocześnie wolałyby nie wiązać się długą umową z usługodawcą.

W porównaniu z leasingiem, gdzie minimalny czas trwania umowy wynosi 2 lata, abonament daje możliwość użytkowania auta nawet tylko przez rok. W tym wypadku przedsiębiorca nie może wykupić auta na własność po zakończeniu umowy, ale może za to korzystać z wielu innych udogodnień, między innymi serwisu, wymiany opon, czy samochodu zastępczego. Zyskuje również możliwość przeniesienia odpowiedzialności na ubezpieczyciela za formalności dotyczące ewentualnej naprawy szkód. Wszystko to sprawia, że zawarcie umowy abonamentowej, przynajmniej dla części przedsiębiorców, może okazać się bardziej wygodnym rozwiązaniem niż wcześniej wspomniane rozwiązania.

1 Komentarz

Zostaw komentarz