W biznesie wieje nudą? Adrenalina pomoże rozwinąć relacje z Twoim kontrahentem

Jak powstają największe firmy? W jaki sposób zdobywają kluczowych klientów i przewagę konkurencyjną w branży? Wiele spraw w biznesie opiera się na całkowicie nieformalnych relacjach z kontrahentami. Jak jednak nawiązywać takie kontakty i podtrzymywać je, aby w kluczowym momencie zyskać cennego klienta?

Sztuka nawiązywania kontaktów

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kontakty biznesowe nawiązywało się na przyjęciach, koktajlach, czy przysłowiowym drinku. Po zakończonej konferencji lub szkoleniu można iść na tzw. after party, gdzie być może spotkamy ludzi „z branży”, z którymi zapoznanie się, będzie w przyszłości owocować nawiązywaniem intratnych umów. Wszystko zależy tutaj od klimatu biznesowego, od nastawienia biznesmenów i ich chęci poznania nowych kontrahentów. Przedsiębiorca musi być zaś osobą przebojową, która nie tylko umie aktywnie słuchać, ale i ma zdolności krasomówcze. Dobrze się wypowiada i robi to w sposób interesujący, roztaczając wokół siebie pozytywną aurę, która niczym magnes przyciąga innych.

W taki sposób można nawiązywać kontakty zarówno na gruncie zawodowym, jak i towarzyskim. Te dwie dziedziny życia człowieka mogą się ze sobą przeplatać.

Gdzie dziś nawiązywać kontakty? W praktyce – gdzie tylko się da, a więc na szkoleniach, konferencjach, targach, wystawach, jak i podczas uczestnictwa w imprezach integracyjnych dla kontrahentów. Nie muszą one oznaczać konieczności brania udziału w kolejnej imprezie tanecznej na sali, gdzie stoły uginają się pod ciężarem jedzenia, a goście mają dostęp do otwartego baru z mocnymi alkoholami.

Na czasie są imprezy, które pozwalają kreować wspólne przeżycia i rozwiać biznesową nudę, z którą zwykle mamy do czynienia przy negocjacjach handlowych, podpisywaniu umów i w podobnych sytuacjach.

Impreza z adrenaliną

Dobrą praktyką przy nawiązywaniu kontaktów biznesowych z ważnymi dla nas kontrahentami jest nienarzucanie się ze swoją ofertą. Najpierw dajmy się poznać jako osoby ciekawe, o interesujących hobby i pasjach. Dlatego podczas organizacji imprez biznesowych wymyślmy takie atrakcje, które będą zaskakiwać i wywoływać pozytywne emocje. Jedną z nich mogą być jazdy sportowymi samochodami na torach wyścigowych w Polsce i za granicą. To także okazja na spróbowanie swoich sił za kierownicą super szybkich sportowych, luksusowych samochodów znanych marek.

Super szybkie samochody i wyścigi drużyn powstałych podczas imprezy na torze wyzwalają adrenalinę. Jeśli pozytywnie wyróżniamy się na tle innych, możemy od razu liczyć na lepsze przyjęcie i respekt u uczestników. To dobry grunt dla rozmów najpierw towarzyskich, a z czasem także biznesowych. Jeśli z taką samą pasją kierujemy samochodem i wygrywamy wyścigi, to najprawdopodobniej w podobny sposób współpracujemy na gruncie biznesowym. Adrenalina rozwiązuje języki chyba jeszcze w większym stopniu, niż mocne drinki, a przy tym można się znakomicie bawić i

Co dalej?

Jeśli na imprezie integracyjnej z kontrahentem świetnie się bawiliśmy, trzeba „kuć żelazo, póki gorące”, czyli podtrzymać nawiązany uprzednio kontakt. Po wszelkich atrakcjach wręczmy swoje wizytówki osobom, z którymi udało się nawiązać kontakty. W ciągu trzech kolejnych dni można skontaktować się z wybranymi osobami i podziękować im za wspólną zabawę na firmowej imprezie integracyjnej, w dobrym tonie będzie zapytanie, jakie wspomnienia towarzyszą rozmówcy i zadanie pytania biznesowego, np. o możliwość otrzymania materiałów handlowych i edukacyjnych. To dobry krok w kierunku budowania relacji z kontrahentem.

Aby w biznesie nie wiało nudą, zorganizujmy we własnym zakresie, albo zaproponujmy np. organizatorom konferencji, ciekawą atrakcję z nutką silnych emocji. Może być to jazda na quadach, paintball, loty na flyboardzie i tym podobne zawody sportowe. Wybór jest ogromny, a agencje eventowe nie ustają w opracowywaniu kolejnych propozycji atrakcji.

Poprzedni artykuł

Wolne posady czekają na kandydatów, czyli gdzie najłatwiej o pracę

Następny artykuł

HomeSquare – pomoc profesjonalisty w kwestii zaplanowania garażu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.