Wał napędowy – wymiana na nowy czy regeneracja?

Wał napędowy to ważny element konstrukcji samochodów i innych urządzeń – czy w razie usterki lepiej wymienić go na nowy czy zregenerować?

Wał jest elementem maszyny, który najczęściej ma kształt walca i w trakcie pracy obraca się podczas własnej osi wraz z zamocowanymi do niego elementami. Wały napędowe są powszechnie stosowane w samochodach, w tym głównie w samochodach posiadających napęd na tylne koła albo na wszystkie koła.

Głównym celem wału napędowego w samochodzie jest przenoszenie momentu obrotowego pomiędzy zespołami układu napędowego.

W samochodach ciężarowych i autobusach wykorzystuje się najczęściej wały rurowe z przegubami krzyżakowymi (Cardana). W samochodach osobowych z kolei poza krzyżakami wykorzystuje się jeszcze elastyczne przeguby metalowo-gumowe albo przeguby homokinetyczne.

Budowa pojedynczego wału napędowego:

  • przegub krzyżakowy
  • korpusu rurowy
  • połączenie przesuwne (wielowypust)
  • złącze kołnierzowe (flansza)

Jeśli dochodzi do uszkodzenia wału napędowego, właściciel pojazdu często staje przed ważną decyzją – wymienić komponent na nowy czy też poddać go regeneracji?

Usterki wału napędowego – na co należy zwrócić uwagę?

Usterki wałów napędowych bardzo często są diagnozowane dość późno, ponieważ kierowcy na ogół nie zauważają objawów, które mogłyby wskazywać na pojawienie się uszkodzenia tego elementu.

Głównym problemem jest tak zwane bicie wału napędowego, którego efektem jest pojawienie się nadmiernych luzów w przegubach w wałach krzyżakowych, łożysku podporowym lub też w wielowypuście.

Kontrola luzów w wałach napędowych powinna być prowadzona do 1-2 lata. Dodatkowo, nawet wtedy, gdy wał działa dobrze, zaleca się jego regularne wyważanie. Wyważenie wału jest tańsze niż jego późniejsza regeneracja albo wymiana.

Zatem wtedy, gdy pojawiają się problemy z wałem napędowym, lepiej wykonać profesjonalną regenerację tego elementu czy też zakupić nowy wał? Sprawdź teraz!

Regeneracja wału napędowego

Regeneracja elementów maszyn i urządzeń jest obecnie bardzo popularna – jeśli wał jest uszkodzony, fachowy warsztat zajmujący się regeneracją tych elementów, będzie mógł wykonać kompleksową naprawę.

Proces regeneracji wału napędowego polega na dokładnym rozmontowaniu elementu, na weryfikacji jego kondycji, a także wymianie lub naprawie konkretnych komponentów. Wymianie są wtedy tylko te nadmiernie zużyte albo uszkodzone elementy wału – pozostałe, które nadal są w dobrym stanie, stosowane są ponownie.

Zasadniczo, regeneracja wału napędowego jest tańsza od zakupu i montażu nowego elementu. Koszt wykonania regeneracji są jednak zależne od rodzaju wału oraz od jego stanu, a także parametrów rury, typu flansz, wymiaru i typu krzyżaka i innych komponentów. Za regenerację wału napędowego najczęściej zapłacimy od około 100 do 500 złotych.

Aby mieć pewność, że regeneracja będzie wykonana fachowo, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych warsztatów zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług.

Zakup nowego wału napędowego

Druga propozycja to zakupienie nowego wału napędowego w wybranym modelu.

Wybierając nowy wał napędowy, możemy mieć pewność, że będzie mógł posłużyć nam na dłuższy czas – komponent fabrycznie nowy będzie zawsze lepszy do tego regenerowanego, chociaż będziemy musieli zapłacić za niego więcej.

Koszt tego rodzaju elementu to najczęściej od około 300 do 700 złotych w zależności od wybranego modelu.

Podobnie jak w przypadku regeneracji, także w tym przypadku zalecane jest skorzystanie z profesjonalnego warsztatu, aby wymienić wał napędowy na nowy komponent. Za zdemontowanie starego i zamontowanie nowego wału napędowego zapłacimy od 100 złotych wzwyż w zależności od jego typu.

Aktualnie komponenty tego rodzaju można zakupić również w sklepach internetowych, na przykład w sklepie przeguby.pl. Sklep oferuje wysokiej jakości wały napędowe, wały do maszyn, samochodów, a także do wózków widłowych.

Poprzedni artykuł

Najciekawsze sprzęty AGD z oferty firmy Zelmer

Następny artykuł

Kamera samochodowa na miarę Twoich potrzeb – nowoczesna i funkcjonalna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.