Bezrobocie w Polsce jest najniższe od wielu lat, a pracownicy coraz częściej decydują się na zmianę pracy na lepiej płatną. Niestety, w niektórych regionach kraju o pracę wciąż trudno, dlatego…

Wolne posady czekają na kandydatów, czyli gdzie najłatwiej o pracę

Wolne posady czekają na kandydatów, czyli gdzie najłatwiej o pracę

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od wielu lat, a pracownicy coraz częściej decydują się na zmianę pracy na lepiej płatną. Niestety, w niektórych regionach kraju o pracę wciąż trudno, dlatego warto zastanowić się nad przeprowadzką. Gdzie szukać pracy? Gdzie czeka najwięcej wolnych posad?

W dużych miastach najłatwiej o pracę

Nikogo nie powinno dziwić, że najłatwiejsze jest znalezienie pracy w dużych miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku na kandydatów czekają tysiące wolnych posad. Co ważne, są to nie tylko słabiej płatne stanowiska dla kasjerów w supermarketach czy pomocy kuchennych w niewielkich barach, lecz również wysoko wynagradzane posady inżynierów, informatyków, programistów, grafików czy fachowców. Ponadto, nawet w przypadku stanowisk dla pracowników fizycznych i bez wykształcenia, zauważalny jest znaczący wzrost płac. Jest to widoczne choćby w sieciach dyskontów, hipermarketach, czy w zakładach produkcyjnych, gdzie pracodawcy zmagają się z ogromnym odpływem siły roboczej.

Najwięcej ofert pracy można znaleźć w stolicach województw, na przykład w Krakowie – http://www.nuzle.pl/krakow.html. Niemniej, warto pamiętać, że w niektórych województwach łatwiej jest o pracę niż w innych. Wciąż trudniej jest znaleźć zatrudnienie w województwie warmińsko-mazurskim czy podkarpackim, choć sytuacja ta powoli się zmienia, co widać choćby na przykładzie Olsztyna (http://www.nuzle.pl/olsztyn.html) lub Rzeszowa.

Przeprowadzka – czy to się opłaca?

Osoby, zamieszkujące tereny wiejskie lub województwa z wyższym problemem bezrobocia, często zastanawiają się, czy przeprowadzka do dużego miasta im się opłaci. Zmieniając miejsce pracy, konieczne jest znalezienie mieszkania, które kosztuje więcej niż utrzymanie się na wsi. Zdarza się, że pracodawcy zapewniają pracownikom bezpłatne kwatery pracownicze w dużych miastach, jednak najczęściej dotyczy to osób zatrudnionych w budownictwie i pracujących na wyjazdach. Pozostali pracownicy zwykle są zmuszeni do opłacania wynajmu mieszkania z zarobionych pieniędzy.

Najczęściej pensja w dużym mieście jest na tyle wysoka, że nawet rodzina z dwojgiem dzieci jest w stanie opłacić wynajem mieszkania i utrzymać się w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie. Wyższe zarobki rekompensują wyższe wydatki, a dodatkowo obniżają się koszty związane z dojazdami do pracy. Tym samym okazuje się często, że rodzina jest w stanie nie tylko pokryć koszty zamieszkania w mieście, ale i podnieść poziom życia i odłożyć oszczędności na „czarną godzinę”.

Oceń post

Zostaw komentarz