Wszystko o sprowadzaniu samochodu z zagranicy

Planujesz kupić auto za granicą? To dobry pomysł, by nabyć pojazd w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie. Zanim jednak podejmiesz się tego zadania, powinieneś dowiedzieć się, co Cię czeka. Sprawdź, jakie dokumenty powinieneś przygotować, jaki sposób na sprowadzenie auta będzie najkorzystniejszy oraz jak przebiegnie rejestracja po powrocie do kraju. Rozwiej wszelkie wątpliwości i działaj!

Podpisanie umowy przy kupnie auta za granicą

Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku kupna samochodu od zagranicznego sprzedawcy jest zadbanie o dobrze sporządzoną umowę. O co dokładnie chodzi? Przed wszystkim o dokument dwujęzykowy, najlepiej polsko-angielski. W polskim urzędzie będziesz zobowiązany do złożenia dokumentacji w języku polskim. Twoja w tym głowa, żebyś przygotował dwujęzykowy dokument i zabrał go ze sobą.

Co się stanie, jeśli zaniechasz tego kroku? Po powrocie do Polski będziesz musiał skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, co powiększy wydatki związane z rejestracją auta. Niestety nie będziesz mógł wykonać tłumaczenia samodzielnie – dokument musi mieć poświadczenie w postaci pieczęci tłumacza przysięgłego. Oprócz umowy przetłumaczone muszą być także dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, jeśli jest dostępna.

Komplet dokumentów – o co zadbać?

Zanim wyruszysz w drogę powrotną, upewnij się, że otrzymałeś następujące elementy:

  • swoją wersję umowy kupna-sprzedaży (najlepiej dwujęzykową),

  • dowód rejestracyjny,

  • kartę pojazdu (jeżeli została wydana),

  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,

  • dwa komplety kluczyków (to istotne do wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego – jeśli dostaniesz tylko jeden komplet, możesz mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu).

Laweta czy powrót za kółkiem?

Jeżeli samochód znajduje się w dobrym stanie i pozwala na samodzielne jeżdżenie, masz prawo wrócić nim do kraju samodzielnie – to będzie Wasz pierwszy dłuższy test drogi. Mało tego, siedzenie nowym pojeździe na pewno sprawi Ci dużą radość.

Co w przypadku, gdy nie czujesz się pewnie, by wrócić samochodem do kraju lub pojazd nie nadaje się do jazdy? Pozostaje Ci wynajęcie lawety – co prawda dojdą koszty takiego wynajęcia, ale przynajmniej nie będziesz ryzykował.

Pamiętaj, że aby wrócić do kraju autem, musisz udać się do zagranicznego wydziału komunikacji i zakupić krótkoterminowe tablice celne (inaczej: eksportowe). Konieczne będzie także wykupienie OC krótkoterminowe – działa na takich samych zasadach jak zwykłe OC, czyli zwalnia Cię z odpowiedzialności cywilnej w przypadku szkód wyrządzonych na drodze. Pamiętaj, że takie OC nie przedłuża się automatycznie – musisz sam zadbać o wykupienie nowego, rocznego.

Rejestracja auta kupionego za granicą

Jednym z zadań czekających Cię po powrocie do kraju jest rejestracja pojazdu – zrobisz to po wizycie w Urzędzie Skarbowym oraz Urzędzie Celnym i opłaceniu podatku od kupna auta. Rejestracja wyniesie Cię 256 zł – jeśli wybierzesz tradycyjne tablice rejestracyjne, lub 1176 zł – jeżeli zdecydujesz się na specjalne. Na rejestrację masz równo 30 dni!

Najpóźniej w dniu rejestracji auta wykup mu OC – stacjonarnie lub online. Jeżeli kupiłeś auto w Anglii, sprawdź, na czym polega ubezpieczenie anglika. Porównuj oferty i znajdź najkorzystniejszą dla Ciebie finansowo.

Poprzedni artykuł

Ciekawe miejsca turystyczne na Warmii i Mazurach

Następny artykuł

Namiot garażowy – ekonomiczne rozwiązanie na zimę

1 Komentarz

  • Do tego jeszcze dochodzi pierwszy przegląd techniczny w Polsce za 98 zł

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.