Wybieramy akumulator samochodowy

Poranny pośpiech, szybka kawa i bieg do garażu lub na parking po to, żeby jak najszybciej znaleźć się w samochodzie i ruszyć w drogę do pracy. Trzaśnięcie drzwiami, zapięte pasy, kluczyk w stacyjce… i cisza. Rozrusznik nie kręci, kontrolki na desce rozdzielczej świecą ledwie widocznym światłem. Akumulator dokonał żywota.

Ważna rola akumulatora

Taka sytuacja przydarzyła się większości kierowców. Akumulator, jak każdy rodzaj baterii, ma ograniczony cykl życia. Co gorsza, na jego kondycję wpływa również mnóstwo cech zewnętrznych – począwszy od stanu technicznego alternatora i instalacji elektrycznej w samochodzie, a kończąc na pogodzie. Niskie temperatury nie wpływają korzystnie na stan ogniw, jednak równie zabójcze mogą być upały. Akumulator zamknięty w rozgrzanej komorze silnika, dodatkowo wystawionej na działanie promieni słonecznych błyskawicznie traci swoje cechy użytkowe i potrafi niemiło zaskoczyć użytkownika, z dnia na dzień odmawiając współpracy.

Wymiana uszkodzonego elementu jest na tyle proste, że poradzi sobie z nią każdy właściciel samochodu. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi pozwalający na uwolnienie baterii z mocowania i odkręcenie klem. Montaż jest równie prosty, należy jednak pamiętać o poprawnym określeniu biegunów dodatnich i ujemnych. Część producentów ułatwia ten proces, różnicując średnicę mocowań, w ten sposób niemal całkowicie zostaje wyeliminowana możliwość pomyłki. Oczywiście, jeśli kierowca nie czuje się na siłach lub nie jest pewien swoich umiejętności, może skorzystać z pomocy dowolnego warsztatu. Usługa nie jest droga i przebiega w ekspresowym tempie.

Jak dokonać właściwego wyboru?

Kluczowy dla powodzenia całej operacji i dalszej bezproblemowej eksploatacji samochodu jest wybór odpowiedniego akumulatora. Najważniejsze kryterium to jego pojemność wyrażana w amperogodzinach. Informację o tym, jaka jest wymagana wielkość, znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu, możemy ją również odczytać z obudowy zużytego elementu. Nie warto wychodzić przed szereg i inwestować w zakup urządzenia o pojemności znacznie większej od wskazanej przez producenta. Przeświadczenie, że większa pojemność oznaczać będzie wyższą wydajność i dłuższe życie jest błędna i doprowadzi do sytuacji, w której akumulator będzie ciągle niedoładowany. Nie jest to zjawisko korzystne.

Poza samą pojemnością występuje też wiele dodatkowych parametrów. Sposób wykończenia podłogi, rozmieszczenie biegunów i wreszcie wymiary samego urządzenia mogą skutecznie utrudnić, a niekiedy wręcz uniemożliwić jego montaż w pojeździe. Jak sobie z tym poradzić? Na szczęście rozwiązanie jest proste. Dystrybutor części motoryzacyjnych Getparts.pl oferuje na swojej stronie konfigurator, który po wprowadzeniu podstawowych informacji o pojeździe wyświetli dedykowane dla niego akumulatory. Czytelna lista z możliwością sortowania wyników pozwoli na szybki wybór, a samo zamówienie produktu to tylko kilka kliknięć. Cały proces zakupowy zamyka się w krótkim czasie, a w zamian zyskujemy spokój i pewność na kilka najbliższych lat.

Poprzedni artykuł

Otwierasz warsztat samochodowy? Wybierz dla siebie wyposażenie

Następny artykuł

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.