Wybierz najtańsze OC do auta. Ranking ubezpieczeń OC

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do zakupu polisy OC. Obowiązek ten reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Określa ona jednak tylko wymagany zakres ochrony, w kwestii ustalania ceny i oferowania dodatków do polisy towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność. Jak więc wybrać najlepsze i najtańsze OC?

Wybór polisy OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to polisa, która ma za zadanie chronić interesy finansowe jej posiadacza. Kiedy spowoduje on kolizję lub wypadek, osoby poszkodowane będą mogły liczyć na odszkodowanie domagając się go od ubezpieczyciela sprawcy, nie zaś od niego samego. Dzięki temu należne świadczenie zostanie wypłacone bez względu na to, czy kierowca winny zdarzenia jest w stanie pokryć powstałą szkodę, czy też nie. Sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych są z góry ustalone i wynoszą odpowiednio:

  • 5 milionów euro w przypadku szkody osobowej,
  • 1 milion euro na pokrycie szkód majątkowych.

Skoro zakres ochrony jest dokładnie określony, na czym może polegać różnica między ofertami i jak znaleźć najtańsze OC?

Najtańsze OC

Przede wszystkim polisy OC różnią się ceną. Na jej wpływ ma wiele czynników, każde towarzystwo ubezpieczeniowe według własnych kryteriów ocenia, ile dany kierowca powinien zapłacić za ochronę. W tej sytuacji przed podpisaniem umowy należy sprawdzić jakie oferty można znaleźć w różnych firmach – ta sama osoba może bowiem otrzymać kilka różnych propozycji. Warto także wiedzieć, co wpływa na wysokość opłaty, aby uzyskać możliwie najtańsze OC. Przede wszystkim pod uwagę brane są:

  • wiek i doświadczenie kierowcy na drodze,
  • czas, jaki upłynął od pierwszego ubezpieczenia,
  • bezszkodowa jazda,
  • miejsce zamieszkania,
  • wielkość silnika samochodu.

W niektórych przypadkach znaczenie może mieć dodatkowo na przykład kolor lakieru samochodu lub inne czynniki, według których szacowane jest ryzyko. Nie na wszystkie te kryteria można mieć wpływ – jednak w wielu przypadkach zbyt wysoką cenę polisy można obniżyć. Na przykład, jeśli jako młody kierowca nie posiadasz jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, możesz zarejestrować samochód nie tylko na siebie, ale zdecydować się na współwłaściciela, który wypracował już zniżki przez lata ostrożnej jazdy. Z tej możliwości korzystają często młodzi kierowcy, którzy w przeciwnym razie musieliby płacić pełną stawkę za ubezpieczenie. Jednak mimo zakupu odpowiedniego auta o mniejszym silniku czy rejestracji wspólnie z innym kierowcą, ceny polis wciąż nie będą jednakowe. Jak znaleźć najlepsze i najtańsze OC? Przeczytaj, na co jeszcze warto zwracać uwagę: https://przewodnikubezpieczeniowy.pl/ubezpieczenie-oc/najtansze-oc/?utm_source=artykul&utm_medium=referral – tak, aby wybrać korzystnie.

Ranking polis OC

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z internetowych narzędzi, takich, jak kalkulatory czy rankingi ubezpieczeń OC. Dzięki porównaniu kilku ofert można szybko się zorientować, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najlepsze ceny polisy. Warto jednak dokładnie przeanalizować informacje zawarte w rankingach – dzięki nim można dowiedzieć się na przykład o tym, że nieco droższa polisa oferuje możliwość zakupu w atrakcyjnej cenie ciekawych dodatków lub zdecydować się na rozszerzenie ochrony także o ubezpieczenie Autocasco, które w pakiecie okaże się nie tak drogie, jak kupione osobno.

Poprzedni artykuł

Jakie prawa przysługują najemcy samochodu?

Następny artykuł

Opony letnie – 4 porady dla kupujących

1 Komentarz

  • Nie trzeba korzystać z tradycyjnych internetowych porównywarek, można pobrać aplikację Kupdirect z Google Play na telefon zeskanować kod z ostatniej strony dowodu rejestracyjnego i w 10 sek propozycja a polisa w niecałą minutę

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.