Przed wyjazdem na urlop sprawdź olej w silniku swojego auta

Olej silnikowy trzeba wymieniać, to wie każdy kierowca. Ale z przestrzeganiem interwałów czasowych lub kilometrowych większość ma już niejaki problem. My podpowiadamy, dlaczego wymiana oleju to ważna rzecz.
Wymiana oleju to ważna rzecz. Zwłaszcza w przypadku nowych samochodów, ich konstrukcji oraz, oczywiście w technologii produkcji płynów eksploatacyjnych. Coraz lepsze rozwiązania, opracowywane w laboratoriach skutkują tendencją do wydłużania okresów między wymianami olejów. Jednak, czy jest to zasadne?
Rzadziej wymieniasz olej – mniej płacisz
Nabywcy nowych aut zachęcani są niższymi kosztami eksploatacji, co ma wymiar marketingowy, gdzie zakłada się określony czas eksploatacji oraz przybliżony przebieg średniego użytkowania. Mniej koniecznych przeglądów, mniej wymian oleju to element strategii sprzedażowej wielu dealerów nowych samochodów. Co ciekawe, standardowe okresy i przebieg całej eksploatacji są na tyle krótkie, aby wydłużone okresy nie odbiły się negatywnie na stanie technicznym pojazdu. W tym przypadku wydłużone okresy nie będą generowały dodatkowych kosztów w postaci awarii, ale … wydłużone okresy między wymianami oleju w nowych autach zaprocentują takimi awariami w przyszłości. Auta o wydłużonych okresach między wymianami oleju będą mniej trwałe i bardziej awaryjne w przyszłości.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wymiana oleju zgodnie z powszechnie uznawanymi przebiegami to gwarancji zdrowego silnika
Zdrowie i trwałość silnika zależy od wymiany oleju. Kiedy wymieniać olej? Pamiętaj, że przebiegi zalecane przez producenta to najczęściej wyniki testów i analiz laboratoryjnych, nijak mających się do rzeczywistości, z jaką mierzy się jednostka napędowa. W laboratoriach silnik pracuje na najkorzystniejszych obrotach, ma doskonałej jakości paliwo, czyste powietrze, a cykl jazdy w trakcie badań podobny jest do ruchu w eksploatacji pozamiejskiej lub na drodze szybkiego ruchu. Rzuca się w oczy rozbieżność, silnik inaczej pracuje na autostradzie a inaczej w cyklu miejskim, gdzie pracuje często przez taki sam czas, ale zdecydowanie mniej kilometrów przejeżdża.
Jakie czynniki mają wpływ na zużycie oleju silnikowego?
Istotną rzeczą jest sposób użytkowania samochodu. Dla auta poruszającego się głównie w ruchu miejskim kilometry odmierzające interwały między wymianą oleju nie będą miarodajne. Auto często porusza się z nierozgrzanym silnikiem na krótkich dystansach, co nie jest dla silnika zdrowe i dla utrzymania właściwej kultury pracy tego elementu należy dbać o dobrą jakość oleju. Należy tu skrócić przebieg między wymianami oleju o około ⅓ zakładanego przez producenta dystansu kilometrowego. Olej silnikowy chłonie wodę w codziennej eksploatacji, która wytrąca się podczas pracy oleju w wysokich temperaturach. Dopiero, gdy silnik rozgrzeje się do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza, woda ma możliwość odparowania z oleju. Poniżej tej temperatury woda rozrzedza olej, który traci swoje właściwości smarne.
Innym czynnikiem przyspieszającym zużycie oleju oraz silnika jest rozruch na zimno, który ma miejsce w warunkach miejskiej eksploatacji. Olej silnikowy odpowiada za czyszczenie silnika z drobin powstających w wyniku tarcia o siebie metalowych elementów jednostki. Jeśli drobinek nie wychwyci filtr oleju, to stanowić będzie trwałe zanieczyszczenie oleju co przełoży się na zużycie silnika.
Bieżąca wymiana filtra oleju oraz filtra powietrza
Bieżąca wymiana podstawowych filtrów, czyli powietrza oraz oleju ma kolosalne znaczenie dla prawidłowej eksploatacji. Trzeba pamiętać, że filtr powietrza nigdy nie zatrzyma wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do wnętrza silnika, i są czyszczone przez olej silnikowy. Interwały między wymianą oleju powinny zostać skrócone w momencie, gdy samochód jest eksploatowany w bardziej zapylonym powietrzu, co oznacza, że częsta jazda po drogach nieutwardzonych lub pełnej zanieczyszczeń aglomeracji ma wpływ na zużycie oleju silnikowego.
Paliwo złej jakości ma wpływ na życie się oleju silnikowego
W warunkach laboratoryjnych używa się paliw doskonałej jakości, tymczasem w codziennej eksploatacji zdarza się zatankować paliwo marnej jakości. “Chrzczone” paliwo to częsty problem w naszej rzeczywistości. Do tego praca z dodatkowymi obciążeniami, jak holowanie przyczepy, przyspieszanie z niskich obrotów przyspiesza zużycie oleju silnikowego. Nie bez znaczenia jest styl jazdy, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie znacząco przekłada się na zużycie silnika.
Należy zwrócić uwagę na warunki eksploatacji auta, aby prawidłowo ocenić zagrożenie szybszym zużyciem oleju silnikowego i, kierując się zdrowym rozsądkiem, skracać interwały między kolejnymi wymianami oleju, nawet, jeśli producent zaleca długie przerwy.
Autor artykułu: Artykuł przygotował autoserwis Autokorbas z Wysogotowa koło Poznania specjalizujący się w montażu klimatyzacji, samochodowych instalacji gazowych i mechanice samochodowej. |
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.