Wymiana opon i kół – co warto wiedzieć?

Wbrew pozorom wymiana koła w pojeździe nie jest zupełnie taka ciężka. Wielu kierowców nie wie, jak się do owego zadania wziąć, natomiast wystarczy pamiętać o paru regułach. Po pierwsze auto doskonale jest zatrzymać (gdy to możliwe) w takim miejscu, aby nie sprawiać ryzyka dla siebie oraz pozostałych kierowców. Należy postawić trójkąt ostrzegawczy na ulicy we właściwej odległości od pojazdu. Po drugie doskonale jest podłożyć pod koła kamienie lub kliny, jakie zapobiegną poruszeniu się samochodu.

Zmiana opon – o czym należałoby pamiętać?

Zgodnie z wynikami badań, większość kierowców w Polsce dokonuje okolicznościowych zmian ogumienia. To tylko w czasach na przełomie jesieni oraz zimy i zimy oraz wiosny na rynku pojawia się multum spółek wulkanizacyjnych, działających jedynie okolicznościowo. Najbezpieczniej jest korzystać z usług spółek wulkanizacyjnych, prowadzących działalność przez cały rok. Takie spółki dysponują właściwymi urządzeniami oraz wykwalifikowanym zespołem. Jak je odnaleźć? Działają przeważnie przy podstawowych ulicach przelotowych w miastach. Są dostępne poprzez pełen rok w wyszukiwarkach internetowych.

Kontrolowanie stanu opon

Wymiana koła ew. opony może także pochodzić z rozmaitych względów bądź potrzeby. Z jednej strony wszyscy kierowcy już od dawna nie wykorzystują opon całorocznych jednakże pomimo, iż w Polsce nie ma ustawowego przymusu stosowania opon zimowych powinno przeprowadzać się wymianę chociaż dwa razy w roku. Przedtem powinieneś jednakże zobaczyć, czy opony mają również minimalną głębokość bieżnika, wynoszącą przynajmniej 1,6 mm. Gdy nie, zamów nowoczesny komplet opon, jaki dostaniesz. Dotyczy to wypadku, gdy Twoje opony są za stare. Znajdujący się na ścianie bocznej opony czterocyfrowy numer DOT podaje tydzień kalendarzowy i rok produkcji.

Należy pamiętać o zachowaniu kierunku toczenia opon kierunkowych

Opony kierunkowe są niejednokrotnie wybierane poprzez prowadzących, zwłaszcza w wypadku pojazdów o wysokich osiągach. Gwarantują one nierówne wartości ogumienia podczas przenoszenia energii bocznych we współzależności od owego, czy są to siły połączone z hamowaniem, lub z przyspieszaniem. Jeśli warsztat samochodowy – lub po prostu klient – założy opony tak, że będą toczyły się w odwrotną stronę aniżeli przewidział to wytwórca, to ciężko oczekiwać całkowitej przyczepności w dowolnych warunkach. Zwłaszcza z punktu widzenia zachowania opony na mokrej powierzchni, właściwy montaż opony na feldze oraz na aucie ma tu ważne znaczenie, ponieważ opona kierunkowa zamontowana „inaczej” gorzej przekazuje wodę z miejsca styku gumy z powierzchnią drogi.

Zmiana opon: Na to uważaj!

Uwaga! Gdy po założeniu nowych opon pojazd rozpoczyna ściągać bądź koła piszczą chociażby na łagodnych łukach, również należy niezwłocznie sprawdzić geometrię zawieszenia. Ze względu na ogromny popyt jesienią jak grzyby po deszczu występują punkty, np. na postojach centrów handlowych bądź w pozostałych uczęszczanych miejscach, jakie sezonowo zajmują się zmianą ogumienia. Mnóstwo warsztatów mechanicznych także jedynie w tym czasie zajmuje się ogumieniem.

Nie masz pewności? Zostaw wymianę opon profesjonalistom. Serwis Zleceniomat.pl to katalog usług profesjonalistów. Zleceniodawcy wybierają, jakiego rodzaju usługi potrzebują i system proponuje im najlepszych wykonawców, prezentując ceny za ich usługi oraz ranking i opinie innych klientów.

Poprzedni artykuł

Czy warto skorzystać z usług wypożyczalni samochodów?

Następny artykuł

Plakaty do warsztatu. Czym kierować się podczas zakupu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.