Wynajem czy leasing – co lepsze dla firmy?

Samochód jest niezbędny przy prowadzeniu szeregu rodzajów działalności gospodarczej. Może służyć do transportu rozmaitych ładunków oraz osób, jest narzędziem pracy przedstawiciela handlowego, przewozi się nim ważne dokumenty i jeździ na spotkania.

Nie zawsze jednak w budżecie firmy znajdują się środki pozwalające na zakup auta, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z młodym i dopiero rozpoczynającym działalność przedsiębiorcą. Właściciele firm poszukują więc optymalnych form finansowania pojazdu. Niekiedy jest to kredyt bankowy, ale taka opcja nie będzie dobra i dostępna dla wszystkich. Znacznie częściej wybór sprowadza się do dwóch pomysłów: leasing albo wynajem.

Żadne z powyższych rozwiązań nie jest jedynie słuszne ani pozbawione wad. Dla jednych podmiotów gospodarczych i w pewnych okolicznościach lepszy będzie leasing, a dla innych wynajem samochodu. Na początek warto powiedzieć kilka słów o leasingu. Jest pewną formą użyczenia samochodu leasingobiorcy przez leasingodawcę. Ten pierwszy początkowo musi wpłacić określoną część wartości maszyny (czynsz inicjalny, nawet 20% ceny), a następnie przez określony umową czas płaci raty na rzecz drugiego. Po pewnym czasie można wykupić użytkowane przez siebie auto. Należy podkreślić, że to bez wątpienia bardzo popularny sposób finansowania samochodu, z którego obecnie korzysta nawet siedem na dziesięć polskich firm. Leasing jest dużo łatwiejszy niż pozyskanie kredytu bankowego, a jego procedura pozostaje szybsza, mniej rygorystyczna i wymaga mniej formalności. Dodatkowo leasing okazuje się bardziej korzystny pod względem podatkowym, gdyż część wydatków można wrzucić w koszty. To kwestia bardziej złożona, ponieważ zależy głównie od jednego z dwóch rodzajów leasingu – operacyjnego lub finansowego. W pierwszym przypadku maszyna pozostaje częścią majątku strony użyczającej, a w drugim księguje się ją jako środek trwały jej klienta. Przedmiotem odpłatnego użyczenia może być zarówno samochód osobowy, jak i ciężarowy, nowy albo używany. Leasing jest zwykle oferowany przez wyspecjalizowane firmy, między którymi panuje spora konkurencja.

Mimo, że leasing cieszy się dużą popularnością, nie zawsze warto iść za tłumem. Dotyczy to zwłaszcza małych oraz świeżo powstałych firm, które dopiero stawiają pierwsze kroczki w świecie biznesu. Rozkręcanie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle odniesie się sukces w danej branży i na danym rynku. Z entuzjazmem zakładana firma może po prostu nie przetrwać próby nawet stosunkowo krótkiego czasu, nie przynieść zysków, a wręcz straty i zwyczajnie splajtować. Długoterminowa umowa leasingowa bez wątpienia może okazać się wówczas problemem, tym większym, im mniej korzystne dla leasingobiorcy zapisy zawiera. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejszym oraz bardziej elastycznym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji wynajem auta dla firmy. Może to być też po prostu tańsze.

Podobnie jak w przypadku ofert leasingu, na rynku znajdziemy wiele podmiotów wyspecjalizowanych w wynajmie samochodów. Zasadniczo wyróżnia się kilka rodzajów wynajmu auta jeśli chodzi o czas trwania umowy. Może to być wynajem krótkookresowy (na przykład do 1 miesiąca), średniookresowy (do pół roku), a nawet długookresowy (na kilka lat). Na potrzeby firmy będzie to raczej dłuższy okres. Do wyboru mamy różne marki i modele pojazdów. W zależności od potrzeb można przebierać też w klasach i wyposażeniu maszyn. Warto podkreślić, że tego typu umowy często są indywidualnie negocjowane. Dodatkowo sprawdzony kontrahent, który wynajmuje dużo, na wysoki limit kilometrów (lub bez limitu) i na dłuższy okres może liczyć na jeszcze korzystniejsze warunki. Wielką zaletą wynajmu samochodu jest fakt, że klient nie musi martwić się jego stanem technicznym, serwisem, wymianą opon czy opłatami OC/AC. Płaci się bowiem stałą opłatę za wypożyczenie, a reszta należy do firmy wypożyczającej (poza tankowaniem rzecz jasna). Przedsiębiorca może więc skupić na własnej działalności, oszczędza czas i nie jest skrępowany kredytem czy umową leasingową. Zresztą wynajem auta w przeciwieństwie do leasingu nie ogranicza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Ponadto w razie awarii lub stłuczki można po prostu zwrócić się o auto zastępcze. Wypożyczalnia odpowiada też za wszelkie formalności powypadkowe. Poza tym opłata za wynajem auta firmowego również może być traktowana jako koszt uzyskania przychodu. Jest jeszcze jedna zaleta. W zależności od długości wynajmu i warunków proponowanych przez firmę, po umownym okresie istnieje opcja odkupu pojazdu w korzystnej cenie. Czyli trochę jak w przypadku leasingu, ale dużo bardziej elastycznie i bez wpłacania wysokiego czynszu inicjalnego.

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą często mają nie lada zagwozdkę co do wyboru formy finansowania auta. Jeśli kupno w salonie i kredyt odpadają, a leasing jest zbyt ryzykowny, to najlepszą i coraz popularniejszą na zachodzie Europy opcją pozostaje wynajem. To racjonalna decyzja i konkluzja wynikająca z tego artykułu.

Autor opracowania:

Artykuł został dostarczony przez firmę Car4Vip – Wypożyczalnia samochodów Warszawa

Poprzedni artykuł

Surowe kary dla pijanych kierowców i piratów drogowych

Następny artykuł

Jacy kierowcy denerwują nas najbardziej ?

1 Komentarz

  • Moim zdaniem, jeśli auto jest planowane by zostało na własność, to warto rozważać leasing. No a jeśli nie zależy nam potem na własności to najem długoterminowy lepiej się kalkuluje. dodatkowo duża firma z dużą flotą na pewno weźmie najem bo im potem samochody nie są potrzebne a mają je w najmie nie spłacają całej wartości i firma leasingowa zajmuje się ich serwisowaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.