Wypożyczalnia samochodów a zwrot kosztów podróży służbowej

Wypożyczanie samochodu podczas podróży służbowej jest bardzo komfortowym rozwiązaniem dla pracownika, który musi wykonać swoją pracę, dojeżdżając do wielu miejsc w krótkim czasie. Faktura za wynajem samochodu wystawiana jest na pracodawcę, który ponosi koszty związane z użytkowaniem samochodu, między innymi takie jak wydatki na zakup paliwa, opłaty za autostradę lub parking. Jak zatem wygląda zwrot kosztów podróży służbowej w momencie, gdy pracownik wypożycza auto?

Wypożyczalnia samochodów a zwrot kosztów

Opłatę za najem samochodu osobowego, z którego pracownik korzystał w czasie podróży służbowej, można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach, czyli bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Natomiast prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i obliczenie kilometrówki jest konieczne w przypadku, gdy pracodawca chce zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z użytkowaniem tego samochodu, przykładowo zakup paliwaopłaty za przejazd autostradami, opłaty za parking. Co więcej, jeżeli pracodawca zwraca pracownikowi koszty zakupu paliwa do auta osobowego, wynajętego podczas podróży służbowej, to tak zwana kilometrówka jest niezbędna do rozliczenia delegacji pomiędzy pracownikiem a właścicielem firmy.

W momencie, gdy zwrócone pracownikowi koszty paliwa przekraczają limit wynikający z kilometrówki, nadwyżka stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Warto również wiedzieć, że do wydatków z tytułu używania samochodu na podstawie umowy najmu, które zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 51 updop i art. 23 ust. 1 pkt 46 updof, podlegają rozliczeniu w ramach kilometrówki między innymi przeglądy techniczne, bieżące naprawy i konserwacje, wydatki na zakup paliwaczęści zamiennychkoszty ubezpieczeń, opłaty za przejazdy autostradami oraz opłaty za parking.

Wynajem samochodów na firmę

Wynajem auta przez firmę to bardzo duże udogodnienie i oszczędności dla przedsiębiorstwa. Warto wybrać wypożyczalnie zaufaną, polecaną przez rzeszę zadowolonych klientów, na przykład popularną wypożyczalnię Carfree, która zadba o prawidłowe dokumenty i pomoże w wyborze odpowiedniego auta. Wiele wypożyczalni proponuje również firmom dogodne zniżki i programy lojalnościowe, dzięki czemu korzystanie z wynajmu samochodu jest dla przedsiębiorców coraz bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Wynajem samochodów krajowy

Warto wiedzieć, że jeżeli pracownik w czasie podróży krajowej lub podróży zagranicznej poniósł inne, niezbędne wydatki związane z tą podróżą i określone przez pracodawcę – przykładowo postój w strefie płatnego parkowania, płatność za przejazd drogami płatnymi i autostradami, miejsca parkingowe – należy mu się zwrot tych wydatków w udokumentowanej wysokości i tego już nie uwzględnia się w kilometrówce.

Poprzedni artykuł

Kredyt na samochód a wpłata własna

Następny artykuł

Jak utrzymywać czystość pojazdów komunalnych?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.