Wyruszasz w długą podróż? Zobacz co musisz sprawdzić!

Przed każdą długą podróżą samochodem, należy porządnie się wyspać i wypocząć, jednak nie tylko kierowca musi być przygotowany – pojazd, którym będziemy podróżować, powinien przejść przegląd techniczny, aby wycieczka przebiegała bez żadnych problemów.

Kontrola stanu technicznego samochodu

Jeżeli samochód jest w dobrym stanie techniczny, można dokonać przeglądu na własną rękę. Gdy nie znamy się na rzeczy, lepiej zostawić to profesjonalistom – wizyta w warsztacie przed długą trasą na pewno nie zaszkodzi.

Można zacząć od wzrokowej kontroli komory silnika oraz okolic kół w poszukiwaniu ewentualnych wycieków płyny hamulcowego, chłodzącego czy oleju. Jeżeli nie zaobserwujemy żadnych wycieków, można przejść do sprawdzenia poziomu poszczególnych płynów – jeżeli są w normie pojazd powinien być sprawny. W przypadku, gdy samochód, którym wybieramy się w trasę, zazwyczaj służy nam do poruszania się po mieście, warto sprawdzić jego możliwości z pełnym nagrzaniem silnika i większych osiągów, to gwarancja, że w czasie poruszania się na przykład po autostradzie czy trasie szybkiego ruchu, silnik będzie pracował płynnie. Warto wykonać też jedno mocne hamowanie w celu skontrolowania ABS. Kolejna bardzo ważna kwestia to ciśnienie w oponach – jeżeli w którymś z kół ciśnienie będzie niższe lub wyższe, warto odwiedzić wulkanizatora. Wykonane samodzielnego przeglądu samochodu nie powinno trwać dłużej, niż pół godziny – taka krótka kontrola jest jednak w stanie wykluczyć ewentualne usterki.

Przegląd zawartości bagażnika

Niestety trudno jest przewidzieć, co wydarzy się na drodze, dlatego zawsze warto mieć w bagażniku takie rzeczy jak trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, podnośnik, zapasowe koło, a także apteczkę. Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się również w zestaw naprawczy tj. bezpieczniki oraz zapasowe żarówki.

Podróż za granicę

W przypadku wyjazdu za granicę, warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym państwie. OC chroni nas wyłącznie na terenie Unii Europejskiej, jeżeli wybieramy się na przykład do Macedonii, Albanii, Białorusi czy Rosji trzeba wykupić już Zieloną Kartę. Posiadacze ubezpieczenia AC muszą upewnić się, czy polisa zadziała w kraju, do którego planują pojechać, gdyż zakres ochrony może być różny. Najlepiej prześledzić dokładnie OWU, aby mieć pewność, że będziemy mogli liczyć na odszkodowanie na przykład w sytuacji kolizji czy kradzieży pojazdu.

Zobacz również jak kupić dopasowaną ochronę auta przed wyjazdem za granicę (http://www.echogorzowa.pl/news/1/mija-dzien/2018-02-13/ubezpieczenie-auta-przed-wyjazdem-za-granice-20935.html)

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments