Zapewne każdy poszukujący komponentu odczytującego parametry samochodu natrafił dziś już na produkt Yanosik Connect. Produkt firmowany przez Polską spółkę akcyjną Yanosik zadebiutował i szturmem wziął rynek urządzeń diagnostycznych bluetooth OBD2….

Yanosik Connect – Interfejs OBD2 ze stajni Yanosika podbija rynek.

Yanosik Connect – Interfejs OBD2 ze stajni Yanosika podbija rynek.

Zapewne każdy poszukujący komponentu odczytującego parametry samochodu natrafił dziś już na produkt Yanosik Connect. Produkt firmowany przez Polską spółkę akcyjną Yanosik zadebiutował i szturmem wziął rynek urządzeń diagnostycznych bluetooth OBD2. Skąd wziął się ten fenomen, jaką przewagę stworzył Yanosik Connect nad konkurencją?

Aby bliżej przedstawić źródło sukcesu należy sięgnąć do historii firmy Neptis, twórcy jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku moto-elektroniki. Składowe sukcesu Yanosika mają swój początek wraz z rozwojem urządzeń pomiarowych Policji, powstanie straży gminnych, miejskich oraz całej gamy działalności zarobkowej gmin wykorzystujących fotoradary, wideorejestratory w celu uzupełnienia gminnych budżetów. Kierowcy, którzy stali się przysłowiowym kozłem ofiarnym dla zarządców tych urządzeń podnieśli bunt i rozpoczęli poszukiwania urządzeń chroniących ich przed tego typu zagrożeniem. Jedni poszli w kierunku antyradarów (nielegalnych, w momencie gdy wyposażone są w rejestrator fali namierzających), inni rozpoczęli batalie sądowe z wykorzystaniem kruczków prawnych.

Trzecią grupą kierowców zaopiekował się Yanosik, którego działalność rozpoczęła się od prostej aplikacji Yanosik, łączącej nawigację z systemem ostrzeżeń dotyczących stałych miejsc urządzeń pomiarowych oraz sieci społecznościowych ostrzeżeń przed ruchomymi kontrolami, zagrożeniami itd. Następnym krokiem Yanosika było stworzenie urządzeń przeznaczonych dla osób o większych wymaganiach, często zawodowych kierowców, lub osób podróżujących dużo. Tak powstały urządzenia w przedziale cenowym od 299 zł do 499 zł:

 1. Yanosik R – pierwszy, podstawowy element układanki. Proste urządzenie wyposażone w szereg przycisków do ostrzegania innych kierowców oraz sygnalizacją dźwiękową ostrzegającą przed zagrożeniem.

 2. Yanosik GT – Asystent kierowcy, wyposażony w wyświetlacz wskazujący aktualną prędkość oraz poszczególne zagrożenia oraz szereg przycisków do prowadzenia ostrzeżen dla innych. Posiada on również system ostrzegania głosowego oraz możliwość stałej instalacji w aucie (dostępny tutaj: https://alcatras.pl/zestaw-startowy-yanosik-gt-p2779).

 3. Yanosik DVR – Nawigacja, Yanosik i wideorejestrator w jednym – to aktualnie najbardziej rozbudowany model Yanosika łączący zalety aplikacji Yanosik, prostego wideorejestratora oraz skutecznej nawigacji GPS (dostępny tutaj: https://alcatras.pl/nawigacja-yanosik-dvr-p2732).

Kolejnym krokiem Yanosika stało się nie tylko ostrzeganie przed zagrożeniami płynącymi ze zdarzeń drogowych, kontroli, robót drogowych lecz również wsparcie kierowcy w kontroli nad własnym pojazdem.  W tym celu stworzony został Yanosik Connect – interfejs diagnostyczny.

Yanosik Connect podłączany jest do złącza OBD2 który posiada większość pojazdów po 2002 roku. Urządzenie to łączy nasz samochód z systemem Android za pomocą systemu Bluetooth. Prosta konfiguracja urządzenia w aplikacji Yanosik pozwala nam na uzyskanie wielu informacji płynących z układu naszego samochodu. Yanosik Connect wyświetla i monitoruje parametry:

 • Prędkość obrotowa silnika

 • Obciążenie silnika

 • Temperatura cieczy chłodzącej

 • Kody błędów silnika

Wszystkie te informacje wyświetlane są na żywo, w trakcie pracy silnika w aplikacji Yanosik, wraz z informacjami o zagrożeniach takich jak przegrzanie silnika, wyświetlane błedy zgłaszane przez sterownik silnika.

Co zyskujesz? Stały dostęp do najważniejszych parametrów, pozwalających na wczesną diagnozę ewentualnych problemów które może wygeneraować silnik wraz ze szczegółową historią wykresów pracy jednostki.

Takie rozwiązanie pomaga zdiagnozować problem np. falujących obrotów itp., kontrolować przeciążenia z jakimi porusza się pojazd użytkownika auta, np. przedstawiciela handlowego, świeżego kierowcy lub własne, naukę jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Yanosik Connect jest urządzeniem o niewielkich wymiarach dzięki czemu zmieści się w każdym slocie OBD2.

Jaka jest przewaga Yanosika Connect nad konkurencją, czy warto zainwestować w urządzenie diagnostyki OBD2 oraz jaka jest faktyczna wartość wyświetlanych informacji?

Na rynku od pewnego czasu zauważyć można głosy iż 99 zł za urządzenie Yanosik Connect to cena przesadna, gdyż w dużo niższej (około 35-50 zł) można zakupić urządzenie o podobnej charakterystyce. Jest w tym tyle prawdy, że rzeczywiście takie urządzenia są i również działają, lecz mają szereg podstawowych wad – pochodzą z niewiadomej produkcji, więc ich jakość może oznaczać problemy z eksploatacją, często wysyłane są bezpośrednio z Chin. Inaczej jest w przypadku urządzenia Yanosik Connect. Ponieważ jest to bardzo dobry producent, jego jakość działania, przed wypuszczeniem urządzenia na rynek była dokładnie sprawdzona, urządzenie posiada gwarancję oraz oferowana jest przez regionalnych dostawców. Możliwe jest więc przetestowanie urządzenia u dystrybutora lub zwrot urządzenia przez Internet w ciągu aż 30 dni! Druga solidna przewaga Yanosik Connect nad konkurencyjnymi produktami to integracja urzadzenia z aplikacją Yanosik, która jest rozwijana w trybie ciągłym. Dzięki temu mamy pewność ,że urządzenie będzie zyskiwało nowe możliwości wraz z rozwojem programu.

Kontroluj, sprawdzaj i kasuj błędy

Urządzenie Yanosik Connect, poza możliwościami kontrolnego sprawdzenia parametrów silnika oraz jego układów posiada również możliwość kasowania podstawowych błędów przez niego zgłaszanych, więc w przypadku, gdy posiadamy problem np. z matą poduszki powietrznej i błąd ten jest wyświetlany mamy możliwość usunięcia błędu za pomocą interfejsu OBD Yanosik Connect.

Sprawdź test przeprowadzony przez dystrybutora z Zielonej Góry – Alcatras.pl

19 Komentarze
 1. Obroty silnika czy temperaturę cieszy,to i tak można zobaczyć bez żadnego Yanosika Connecta. Choć z tymi kodami błędów silnika, to nawet fajna sprawa, zważywszy, że niektórzy mechanicy za samo podłączenia auta do komputera kasują stówę.

 2. Prawie 100 zł za ciekawe urządzonko, które może ochronić przed dużo poważniejszymi, potencjalnymi kosztami, to wcale nie jest wygórowana cena. Ja zresztą lubię gadżety, ale Yanosika będę mógł ocenić po dłuższym okresie użytkowania. Na razie mi się podoba.

 3. Działa PRAWIE wszystko, nie widzi błędów check engine w samochodzie Citroen Xsara Picasso 1.8 16v

 4. nie działa i wywala błędy na desce toyota verso 2,0 d 2013 problem z protokołem OBD taka opinia ich serwisu. zwrot niemożliwy po przekroczeniu 14 dni. dam kotu do zabawy……

 5. Nie wart swojej ceny jest to zwykły chiński klon na układzie w wersji 1.5 czyli chińskim zamienniku z softem 2.1 nie obsługuje w pełni protokołów, nie ma orginalnych układów elm w wersji 1.5!!! z 1.4b przeskakują na 2.0 i 2.1, spodziewałem się wiecej po Polskiej firmie i takiej cenie.

 6. Trochę przesadzili z ceną. Używam od kilku lat chińskich interfejsów OBD2 Bluetooth i robią to samo z polskim Piston czy Scanmaster, a można je kupić (z kosztami wysyłki) za kilkanaście złotych. Co ciekawe, te najtańsze najlepiej się sprawują.

 7. renault scenic 2 1.6 2004r. Działa. Pokazuje kod błędu. Łączy sie bez problemu. Choć mogło by być duuuużoooo tańsze.

 8. Niestety kupiłem do forda mondeo mk3 2.5l i nic nie działa.
  W janosiku obsługa informuje że może nie działać i każe mi odesłać spowrotem.
  Działa tylko na kilka aut. Szkoda.
  Kupując nikt nie pyta do jakiego auta chcę kupiç tylko zapłać.

 9. W Saabie i Wranglerze działa. Jednak nie da sie skasować błędu który dot. Saaba a ciągle wyskakuje również w Jeepie 🙂

Zostaw komentarz