Za co odpowiada układ kierowniczy w samochodzie?

Układ kierowniczy to jeden z najważniejszych zespołów mechanicznych w każdym samochodzie. Do czego on służy? Wielu kierowców zapewne odpowiedziałaby, że do kontrolowania toru jazdy pojazdu i choć jest to odpowiedź prawidłowa, to niepełna – cały układ kierowniczy pełni również kilka ważnych funkcji pobocznych, na które podczas jazdy zazwyczaj nie zwracamy uwagi.

Jak zbudowany jest układ kierowniczy?

Układ kierowniczy może spełniać swoje zadania wyłącznie dzięki odpowiedniej konstrukcji. Elementy, z których jest zbudowany dzieli się na dwie grupy: mechanizm kierowniczy oraz mechanizm zwrotniczy.

– Z punktu widzenia kierowcy najważniejszym elementem mechanizmu kierowniczego jest kierownica, której obrót przekładany jest na zmianę ustawienia kół – mówi przedstawiciel firmy Rozruch – Niemniej istotne są również inne elementy, między innymi kolumna kierownicy, która łączy kierownicę z resztą mechanizmu, przekładnia czyli tak zwana maglownica. Mechanizm zwrotniczy odpowiedzialny jest z kolei za ustawienie pozycji kół w momencie skrętu w taki sposób, by podczas skrętu poruszały się one bez poślizgu bocznego. Do jego elementów zwrotnice, drążki kierownicze poprzeczne oraz dźwignię kierowniczą.

Zadania układu kierowniczego

Główna funkcja układu kierowniczego zawiera się w jego nazwie – pozwala on nam kierować pojazdem, a zatem zmieniać tor jego jazdy i wykonywać mniej lub bardziej dynamiczne skręty. Jednak funkcja układu kierowniczego nie ogranicza się tylko do tego, żeby umożliwić nam manewrowanie autem przy użyciu kierownicy. Odpowiedzialny jest on również za:

  • Utrzymywanie kierunku jazdy – to dzięki układowi kierowniczemu koła samochodu nie skręcają się samoczynnie podczas jazdy na nierównościach, co ściąga z nas obowiązek stałego korygowania toru. To bardzo ważna funkcja ponieważ zmniejsza ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze, np. kolizji z innymi pojazdami.
  • Wspieranie samoczynnego powrotu kół do jazdy na wprost po wykonaniu skrętu – ta funkcja układu kierowniczego ułatwia swobodne pokonywanie zakrętów. Dzięki niej nie musimy samodzielnie precyzyjnie kierować toru jazdy przy wychodzeniu z zakrętu
  • Wspomaganie manewrowania kierownicą – współcześnie praktycznie wszystkie pojazdy wyposażone są w specjalny system wspomagania, który zmniejsza nakład siły potrzebnej do wykonywania manewrów. Dzięki temu prowadzenie samochodu jest łatwiejsze, szczególnie przy pokonywaniu wielu zakrętów.
  • Tłumienie drgań – podczas jazdy, szczególnie po nierównościach, koła i cały układ kierowniczy wpadają w intensywne drgania. Zadaniem układu kierowniczego jest tłumienie tych drgań w taki sposób, by nie były one odczuwalne na kierownicy. Dzięki temu prowadzenie samochodu jest łatwiejsze i mniej męczące dla kierowcy.

Poprzedni artykuł

Ile można zarobić na złomowaniu auta?

Następny artykuł

Samochód niejedno ma imię

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.