Zabezpieczenia akceptowane przy kredytach samochodowych

Jedną z możliwości sfinansowania zakupu pojazdu mechanicznego jest zaciągnięcie kredytu samochodowego. W bankach działających w polskim sektorze kredytowym nie brakuje takich ofert. Sprawdźmy, jakich zabezpieczeń do kredytów na samochód wymagają instytucje kredytujące.

Kredyt celowy

Kredyty samochodowe zaliczane są do grupy kredytów celowych, czyli o ściśle oznaczonym we wniosku i umowie kredytowej celu. Środki pozyskane z kredytu można spożytkować wyłącznie na zakup pojazdu mechanicznego, choć niekoniecznie samochodu osobowego. Może być to motor, ciężarówka, quad, a niekiedy nawet łódź czy samolot. Wszystko zależy od oferty banków. Z ofertami na kredyty samochodowe z www.lowcakredytow.pl zapoznamy się szybko i skutecznie, co ułatwi nam wybór konkretnej oferty, dopasowanej do potrzeb i oczekiwań.

Bank udziela kredytu na samochód wyłącznie klientom, którzy posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jest ona liczona na podstawie dokumentów finansowych przedstawionych wraz z wnioskiem kredytowym w banku przez klienta. Dane potencjalnego kredytobiorcy sprawdzane są też w bazach Biura Informacji Kredytowej. Jeśli w BIK znajdą się negatywne wpisy dotyczące kredytobiorcy, nie otrzyma on kredytu z banku.

Dodatkowe środki na ewentualną naprawę auta

Jeśli kupujemy samochód używany, to niewykluczone, że będzie wymagał on pewnych napraw. Środki na ten cel możemy pozyskać na przykład z kredytu gotówkowego z banku, który w przeciwieństwie do kredytu samochodowego, nie jest zobowiązaniem celowym. Można przejrzeć kredyty www.lowcakredytow.pl i wybrać taki, który będzie miał dla klienta najkorzystniejsze parametry dotyczące nie tylko oprocentowania nominalnego w skali roku, ale również RRSO – rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania.

Zabezpieczenia kredytu na samochód

Podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest zwykle zastaw ustanowiony na kupowanym pojeździe. Zastaw rejestrowy polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów i w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeśli klient przestałby spłacać raty kredytu samochodowego, bank może zająć przedmiot zastawu – np. auto, sprzedać je i odzyskać swoje pieniądze.

Zdarza się, że zabezpieczeniem do kredytu samochodowego jest przewłaszczenie na zabezpieczenie, kiedy to bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49 proc., pozostawiając 51 proc. dla kredytobiorcy. Taki udział we własności samochodu powoduje, że klient nie może sprzedać pojazdu, zwłaszcza że najczęściej karta pojazdu pozostaje w banku.

Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez większość banków może być cesja praw z obowiązkowej polisy Autocaco – jeśli samochód uległby zniszczeniu czy zostałby skradziony, odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego pokryje koszty udzielonego kredytu i zwrot jego kapitału.

Poprzedni artykuł

Kamerki samochodowe na wakacjach – w jakich krajach nie można ich używać?

Następny artykuł

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.