Samochody na stałe wpisały się w krajobraz wielkich miejskich arterii, autostrad, jak i mniejszych, bocznych dróg. Były zawsze obecne, ale nie w takiej ilości, co może irytować, lecz z drugiej…

Zalety i wady wynajmowania samochodu

Zalety i wady wynajmowania samochodu

Samochody na stałe wpisały się w krajobraz wielkich miejskich arterii, autostrad, jak i mniejszych, bocznych dróg. Były zawsze obecne, ale nie w takiej ilości, co może irytować, lecz z drugiej strony ciężko sobie wyobrazić dzisiejsze funkcjonowanie bez dostępu do auta. Czasem jednak zamiast własnego pojazdu, wybieramy wypożyczalnie. Czy warto? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Wynajem na krótko i na długo – charakterystyka obu rozwiązań

Dostępne są dwie formy wynajmu – krótkoterminowy i długoterminowy. Nim przejdziemy do opisania mocnych i słabych stron każdego z nich, sprawdźmy najpierw, czym się cechują te usługi.

  • Wynajem długoterminowy to – definicyjnie ujmując – odpłatne użytkowanie samochodu na czas obowiązywania umowy, a jak sama nazwa wskazuje, może ona trwać nawet kilka lat, lecz najczęściej od 24 do 60 miesięcy. Z tej opcji korzysta coraz więcej firm, a popularny dawniej leasing traci na znaczeniu.
  • Krótkoterminowy wynajem aut to zaś optymalne rozwiązanie dla osób, które potrzebują pojazdu na kilka godzin bądź parę dni. Tak się dzieje, gdy przybywamy na przykład do obcego miasta i poszukujemy środka transportu, dzięki któremu sprawnie i na czas załatwimy wszystkie sprawy. Korzystają też z tego osoby wyjeżdżające na wakacje, by podczas podróży zobaczyć jak najwięcej!

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Jak w większości sytuacji – tam, gdzie korzyści, tam również niedogodności. Jak to się przedstawia w przypadku najmu długoterminowego? Na pewno na plus zaliczymy dość niskie opłaty, zwłaszcza w porównaniu z leasingiem pojazdów. Zaletą jest też szeroka oferta floty samochodów, więc można idealnie dopasować odpowiedni model. Najczęściej wypożyczalnie mają bardzo duży wybór zarówno aut osobowych, vanów, jak i pojazdów dostawczych.

Firmy bardzo sobie cenią taką możliwość, bo nie obciąża to budżetu, a jednocześnie nie zmniejsza zdolności kredytowej (jak w przypadku leasingu aut). Bardzo ważne są też takie parametry jak: duża elastyczność w zakresie wyboru dodatkowych pakietów, indywidualne dopasowanie czasu trwania umowy itp. Doskonałe warunki wynajmu długoterminowego oferuje firma Exel, którą znajdziemy pod adresem http://www.exel.gda.pl.

Jeśli chodzi o wady, to mogą być związane z opłatami wynikającymi na przykład z uszkodzenia pojazdu. Można jednak uniknąć takich ewentualnych kosztów, wykupując dodatkowe ubezpieczenia bądź podpisując aneksy do umowy.

Wynajem krótkoterminowy – co wiemy o jego mocnych i słabych stronach?

Wiemy na pewno, że warto, co potwierdzają liczne zalety. To przede wszystkim zawsze pewny dostęp do pojazdu, gdy nasz środek transportu ulegnie awarii. To również doskonała opcja, jak potrzebujemy dodatkowego auta (z powodu nieprzewidzianych okoliczności) lub planujemy przetestować interesujący nas model w warunkach codziennego użytku. To jednocześnie dostęp do innego typu samochodu (np. dostawczego bądź vana), który w danej sytuacji jest nam potrzebny. No i nie zapominajmy o wyjazdach wakacyjnych, bo auto wypożyczone w celach turystycznych, to coraz częstsza praktyka podróżujących po Polsce, jak i Europie.

Mankamentem zaś jest to, że często poza opłatą za wynajem trzeba również uiścić dopłatę z tytułu nielimitowanego dziennego dystansu kilometrów. Wada też jest brak zniżek czy darmowych opcji wyposażenia, choć czasem się zdarza, że dana wypożyczalnia prowadzi program lojalnościowy, dzięki któremu honorowane są np. regularne transakcje, a wraz z nimi dostępne są specjalne rabaty.

Warto przemyśleć, czy wypożyczenie samochodu opłaca się w naszym przypadku, czy lepiej zostać przy swoim pojeździe bądź korzystać z innych środków transportu. Na pewno zalety zachęcają zarówno do najmu krótko-, jak i długoterminowego, lecz ostateczna decyzja zależy od konkretnej sytuacji.

1 Komentarz
  1. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wynajmie, w opisie wszystko wygląda jak najbardziej ok. Ale trzeba mieć się na baczności mnie w sieciówce chcieli ładnie naciąć!
    Polecam,krótką lekturę.
    Pozdrawiam!

Zostaw komentarz