Wielu kierowców zastanawia się, skąd wziąć tanie części samochodowe. W przypadku niektórych marek, ceny wielu elementów potrafią przyprawić o zawrót głowy. I nie jest to jedynie Audi czy BMW –…

Zamienniki do części samochodowych – czy warto?

Zamienniki do części samochodowych – czy warto?

Wielu kierowców zastanawia się, skąd wziąć tanie części samochodowe. W przypadku niektórych marek, ceny wielu elementów potrafią przyprawić o zawrót głowy. I nie jest to jedynie Audi czy BMW – nawet producenci budżetowych aut, jak choćby Skoda, bardzo często mają części samochodowe w absurdalnie wysokich cenach. Co zatem możemy zrobić, aby wyprawa po akcesoria samochodowe nie spowodowała dziury w domowym budżecie? My mamy na to sposób.

Wielu kierowców zastanawia się, skąd wziąć tanie części samochodowe. W przypadku niektórych marek, ceny wielu elementów potrafią przyprawić o zawrót głowy. I nie jest to jedynie Audi czy BMW – nawet producenci budżetowych aut, jak choćby Skoda, bardzo często mają części samochodowe w absurdalnie wysokich cenach. Co zatem możemy zrobić, aby wyprawa po akcesoria samochodowe nie spowodowała dziury w domowym budżecie? My mamy na to sposób.

Tanie części samochodowe

Liczba firm produkujących auto części stale rośnie. W ofercie sklepów z akcesoriami samochodowymi znaleźć można zarówno oryginalne elementy, zazwyczaj sygnowane logo producenta i kosztujące znacznie więcej niż te same komponenty, ale już bez logo producenta auta. I właśnie na tych ostatnich dzisiaj się skupimy.

Zamienniki, bo o nich mowa, to w zasadzie jedyny rozsądny wybór dla właścicieli kilkunastoletnich aut. Jak już wspominaliśmy, koszty zakupu oryginalnych części zamiennych są zazwyczaj naprawdę spore, więc lepiej spróbować zastosowania zamienników. Warto jednak pamiętać, by części zamienne też dobierać ostrożnie – nie brakuje bowiem kiepskiej jakości produktów.

Na co zwracać uwagę?

Jak kupić dobre i tanie części samochodowe? Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na producenta. Jeżeli dany komponent nosi na sobie egzotycznie brzmiącą nazwę, której nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, a przy tym oferowany jest w podejrzanie niskiej cenie, to z reguły taki zakup lepiej dwa razy przemyśleć. Rynek części samochodowych jest niezwykle chłonny i wciąż pojawiają się nowi gracze, którzy często mają problemy z jakością swoich produktów.

Mówiąc prościej – jeżeli już koniecznie chcesz kupić części zamienne nieoryginalne, wybieraj produkty znanych firm. Takie nazwy jak choćby Febi Bilstein, Bosch, Kraft Automotive czy INA są przecież doskonale znane i zazwyczaj niosą za sobą produkt o określonej jakości. Z kolei kupując części samochodowe od totalnie nieznanego producenta ryzykujesz kiepską jakość wykonania – może się okazać, że po krótkim czasie ten element znów będzie wymagał wymiany. A żaden mechanik raczej nie da Ci gwarancji na część, którą dostarczysz we własnym zakresie!

Zamiennik lepszy niż “używka”!

Często można spotkać się z opinią, że lepszym wyborem będzie zakup części używanej, ale oryginalnej, niż zamiennik. Cóż – to nieprawda! Pamiętajmy, że części używane oferowane na polskim rynku (na szrotach czy aukcjach internetowych) to elementy demontowane z aut, jakie są w opłakanym stanie technicznym. Do stanu tych części zamiennych również można mieć sporo zastrzeżeń. Owszem, przy sporej dozie szczęścia można trafić na komponent w dobrym stanie, ale jest to raczej rzadkość, więc nie warto.

Gdzie kupić tanie części samochodowe?

Poszukując części zamiennych większość z nas kieruje się do sklepów motoryzacyjnych w swoim mieście. Tymczasem, ceny w takich miejscach potrafią bardzo negatywnie zaskoczyć! Zaopatrują się tam głównie mechanicy samochodowi, którzy mogą liczyć na ogromne rabaty (dzięki obrotowi jaki generuje ich działalność). Zwykły kierowca raczej nie powinien liczyć na to, że kupując części samochodowe w takim miejscu jakoś znacznie zaoszczędzi.

Na szczęście, i na to jest rozwiązanie. Jeżeli chcesz kupić zamienniki do swojego samochodu, to warto sprawdzić oferty w Internecie. I nie chodzi nam tu wcale o propozycje z portali aukcyjnych. W Polsce niczym grzyby po deszczu powstają sklepy internetowe z częściami samochodowymi. Ceny są tam znacznie niższe, przynajmniej w porównaniu ze stacjonarnymi punktami sprzedaży w Twoim mieście. Co ważne, dotyczy to zarówno zamienników, jak i oryginalnych części.

Jak kupować części zamienne w Internecie?

Wybierając części samochodowe online pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim, przygotuj sobie jak najwięcej danych o swoim aucie. Koniecznie sprawdź rok produkcji, a także oznaczenie silnika, moc i pojemność.

Współczesne samochody potrafią się naprawdę mocno różnić. Przykład pierwszy z brzegu – silnik Renault F4RT (czyli 2.0T), montowany choćby w Lagunie (II i III generacja), Sceniku czy Espace. W modelach z roku 2003, występuje metalowa przepustnica, która już rok później uległa zmianie na plastikową. Niby to tylko materiał, ale przepustnice nie są ze sobą kompatybilne, a zamiana jednej na drugą wymaga adaptacji przez elektronika.

Na wszelki wypadek warto mieć pod ręką numer VIN samochodu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących doboru części zamiennych do auta wystarczy skontaktować się z obsługą sklepu, podając właśnie numer nadwozia. Umożliwi to wybór pasujących do naszego samochodu elementów.

Warto kupować zamienniki?

Tak! Nieoryginalne części samochodowe wcale nie są gorsze jakościowo od oryginałów, a przy tym kosztują znacznie mniej. Ostatecznie, nie musisz mieć przecież znaczka producenta swojego auta na każdej części, prawda?

Wybierając części zamienne pamiętaj tylko o 3 złotych zasadach:

  • Omijaj najtańsze produkty

  • Kupuj raczej w Internecie, a nie stacjonarnie

  • Zawsze miej pod ręką dane pojazdu – unikniesz kosztownych pomyłek!

Zdjęcia w artykule pochodzą z pixabay.com

Oceń post

Zostaw komentarz