Zanim wynajmiesz samochód – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Wynajem samochodów to usługa, która już od dziesięcioleci cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Od niedawna zainteresowanie nią wykazują również Polacy, choć nadal możemy odnieść wrażenie, że nie brakuje zarówno mitów, jak i niedomówień dotyczących samych wypożyczalni oraz charakteru oferowanych przez nie usług. O czym zatem pamiętać decydując się na wynajęcie samochodu?

Kto może wypożyczyć samochód?

Już na wstępie warto podkreślić, że wypożyczanie samochodu nie jest usługą dostępną dla każdego. Warunkiem, którego spełnienie wydaje się oczywiste wydaje się posiadanie prawa jazdy, wiele firm zastrzega przy tym, że klient powinien posiadać ten dokument przynajmniej od roku. Samo prawo jazdy musi być zresztą ważne przynajmniej do dnia, w którym nastąpić ma zwrot pojazdu do wypożyczalni. Zdziwienia nie powinno budzić i to, że osoby decydujące się na wynajem samochodu są proszone o przedstawienie dodatkowego dokumentu potwierdzającego ich tożsamość takiego, jak dowód osobisty lub paszport.

Gdzie wypożyczać samochód?

Jeszcze kilkanaście lat temu znalezienie wypożyczalni nie było trudnym zadaniem. Wybór był niewielki, klienci musieli więc ograniczać się do kilku przedsiębiorstw o takim charakterze. Dziś liczba wypożyczalni samochodów jest w stanie zaimponować nawet osobom o dużych wymaganiach, zwiększa się więc również liczba kryteriów branych pod uwagę podczas podejmowania decyzji.
Kluczowy pozostaje argument cenowy, wynajmującym zależy bowiem na to, aby krok taki był maksymalnie opłacalny. Duże znaczenie ma jednak również opinia na temat firmy zajmującej się wynajmem pojazdów. Jej sprawdzenie wydaje się niezbędne zwłaszcza w odniesieniu do mało znanych wypożyczalni, bywa bowiem tak, że polecają one samochody w przystępnej cenie, przedstawiają jednak umowy pełne absurdalnych obwarować. W Polsce miastem, w którym na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważamy imponujący wzrost liczby wypożyczalni aut jest Kraków. Wynajem samochodów w Krakowie nie stanowi zatem żadnego problemu. Mnogość firm, a zatem coraz większa konkurencja przekłada się bezpośrednio na atrakcyjność ofert, co z pewnością cieszy turystów.

Od czego zależy cena wypożyczanego samochodu?

Koszt wynajmu samochodu jest uzależniony od wielu czynników, często zdarza się więc tak, że to samo auto jest wynajmowane dwóm osobom na zupełnie innych zasadach. Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się rodzaj pojazdu budzącego zainteresowanie klienta. Najtańsze są niewielkie samochody przeznaczone przede wszystkim do jazdy po mieście, z największymi kosztami muszą się zaś liczyć osoby wynajmujące luksusowe limuzyny.

Duże znaczenie ma również to, jak długo ma trwać wynajem samochodu. Firmy świadczące usługi tego typu promują wynajem średnio- i długoterminowy, im więc dłużej chcemy korzystać z samochodu, tym mniejszy jest koszt wypożyczenia. Nie bez znaczenia jest i to, gdzie znajduje się wypożyczalnia. Co do zasady, te, które są zlokalizowane w pobliżu lotnisk, świadczą usługi z cenami około 10 procent większymi niż zazwyczaj. Niekiedy można liczyć jednak na spore zniżki. Wypożyczalnie nagradzają nimi stałych klientów, a także osoby uczestniczące w programach lojalnościowych. Na cenę ma też wpływ wiek kierowców. W takim przypadku najmłodsi płacą zwykle najwięcej. Bywa i tak, że obniżenie kosztów związanych z wynajmem jest możliwe dzięki wcześniejszej rezerwacji.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Berbel

Dziś wiele osób decyduje się na takie wynajmy i nie jest to już usługa bardzo droga. Po prostu udało się nam w końcu zrozumieć, że wygoda jest warta swojej ceny. Moja firma potrzebuje auta jedynie kilka razy w miesiącu – bardziej się nam opłaca wynająć taki pojazd w Panek SA niż utrzymywać go przez cały rok.