Platformy monitoringu GPS to niemal podstawowe wyposażenie biura wielu firm, w których wykorzystuje się pojazdy służbowe. Dla dużych i średnich przewoźników transportowych, biur spedycyjnych czy przedsiębiorstw logistycznych funkcjonowanie bez niego…

Zarządzanie flotą przez system monitoringu pojazdów – poradnik dla początkujących

Zarządzanie flotą przez system monitoringu pojazdów – poradnik dla początkujących

Platformy monitoringu GPS to niemal podstawowe wyposażenie biura wielu firm, w których wykorzystuje się pojazdy służbowe. Dla dużych i średnich przewoźników transportowych, biur spedycyjnych czy przedsiębiorstw logistycznych funkcjonowanie bez niego jest niewyobrażalne.

Mimo wielu zalet oprogramowania do śledzenia floty pojazdów, nie każde przedsiębiorstwo zainwestowało w jego wdrożenie. Jak w każdym przypadku, tak i w tym, inwestycja wiąże się z wieloma wątpliwościami, które hamują lub znacznie opóźniają decyzję o wdrożeniu telematyki. Na co więc warto zwrócić uwagę decydując się na instalację systemu monitoringu GPS?

Bądź konkretny. Spisz wszystko, czego oczekujesz od systemu monitoringu GPS!

Najważniejsze, to wiedzieć czego się chce. Rynek telematyczny jest tak obficie zróżnicowany, że ilość funkcjonalności, bogactwo pakietów i wariantów, sposoby finansowania i warunki umowy potrafią skutecznie wywołać ból głowy. To jedyne, co można zyskać po przeglądnięciu kilku potężnie rozbudowanych ofert. Trzeba znać swoje potrzeby i wiedzieć konkretnie, jakie elementy we własnej flocie wymagają poprawy. Konsultanci i przedstawiciele handlowi będą zachęcająco prezentować ogrom dodatkowych funkcji, ich technologiczne zaawansowanie, skuteczność w działaniu i setki referencji klientów, z którymi współpracują. To sprawi tylko, że zdezorientowanie i brak możliwości podjęcia szybkiej decyzji wzrośnie wielokrotnie. Spisz swoje potrzeby i trzymaj się ich ściśle, tylko w ten sposób będziesz mógł porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich, jeśli każda będzie dotyczyła dokładnie tego samego.

Nie kupuj kota w worku. Zanim wdrożysz monitoring GPS, dokładnie go przetestuj!

Zależności na rynku telematyki są takie same, jak na rynku sprzętu elektronicznego, samochodów, części motoryzacyjnych. Są gorsze i są lepsze. Są tańsze i są droższe. Różnią się wieloma elementami, które pomimo precyzyjnych wymagań ciężko porównać. Jeśli po przeczytaniu ofert dostawców wciąż nie możesz się zdecydować, to przetestuj dwóch lub trzech najlepiej zapowiadających się oferentów. Firmy tworzące systemy do zarządzania flotą umożliwiają darmowe przetestowanie ich produktów na własnych pojazdach. Dzięki temu sprawdzisz jak ma się piękna teoria w ofercie do bezwzględnej, demaskującej praktyki. Tylko w ten sposób można dokładnie poznać rozbudowane funkcjonalności systemu monitoringu GPS.

Zachowaj szeroką perspektywę. Oceń sylwetkę dostawcy monitoringu GPS!

Zbierając oferty zwracaj uwagę na prezentację oferenta. To w jaki sposób wywiązuje się z obietnicy przysłania oferty na konkretny termin. To, czy poświęcił chwilę swojego czasu na przygotowanie dla Ciebie dedykowanej oferty, czy wysłał szablon w PDF. Poczytaj opinie w sieci, lub sam zadaj pytania na popularnych forach z twojej branży. Sprawdź dokładnie stronę internetową dostawcy lub bloga. Szukaj wzmianek w internecie o tym, ile osób pracuje w firmie, z którą być może podpiszesz umowę. Spróbuj odszukać informacje archiwalne o tym, jak zmieniał się system, który planujesz kupić i czy firma wykazuje aktywność w sektorach innych niż biznes – działania charytatywne, wspieranie edukacji, wspieranie sportowców itp.. Cały ten rekonesans ma za zadanie pokazać ci jaka jest polityka i podejście do prowadzonego biznesu wybranej firmy. Dzięki temu ocenisz, w jaki sposób może przebiegać wasza współpraca. Ocenisz, czy skupia się na ludziach i prócz zarabiania pieniędzy tworzy wartości społeczne. Spróbuj dostrzec w oferencie te cechy pozaproduktowe, które doceniasz i te które potępiasz. Podpisanie umowy wiąże się z długotrwałą współpracą, wybierz mądrze.

Produkt, jego cechy i cena jest łatwy do porównania. Wystarczy stworzyć tabelę w arkuszu kalkulacyjnym, uzupełnić wartości i wybrać te, które w danej kategorii wyglądają najlepiej. To jest oczywiste i każdy przed zakupem to robi – porównuje ceny i parametry. Nie zawsze jednak to wystarcza, każda branża rządzi się swoimi prawami i na ile tylko się da, trzeba je poznać, by podjąć właściwą decyzję.

Źródło: Navifleet

Zostaw komentarz