Wypożyczenie auta to pomysł, po który sięgamy coraz częściej. Polacy zwykle pierwszy raz wynajmują auto jadąc na wakacje. To ewentualność, z której korzysta się dojeżdżając na lotnisko oraz będąc już…

Zasady wynajmu samochodu

Zasady wynajmu samochodu

Wypożyczenie auta to pomysł, po który sięgamy coraz częściej. Polacy zwykle pierwszy raz wynajmują auto jadąc na wakacje. To ewentualność, z której korzysta się dojeżdżając na lotnisko oraz będąc już w miejscu docelowym, za granicą. Poruszanie się wynajętym autem jest nie tylko tanie, ale również wygodne. Warto sięgnąć po takie rozwiązanie również w kraju.

Zamiast sąsiada

Nie wszystkie nowości przyswajamy równie intensywnie. Przekonali się o tym właściciele wypożyczalni samochodów. Ich klienci to głównie turyści, biznesmeni oraz osoby, które korzystają z auta zastępczego w ramach ubezpieczenia, na przykład po wypadku. Po takie rozwiązanie sięga się również w przypadku długiego oczekiwania na samochód, który jest w warsztacie z innego powodu, jak wielotygodniowe oczekiwanie na sprowadzenie oryginalnej części z fabryki. Jednak do wypożyczalni samochodówrzadko kiedy zaglądają osoby prywatne, które potrzebują na jakiś czas auta. Prędzej pomyślimy o skorzystaniu z taksówki, nawet w opcji zlecenia stałego przewozu. Najczęściej do doraźnych i nieco częstszych kursów wzywamy osoby bliskie, rodzinę lub sąsiada. To oni odwożą nas na lotnisko lub w inne miejsce, do którego najszybciej dostać się autem. Doskonałą alternatywą, która nie sprawia kłopotu nikomu jest jednak wypożyczenie auta.

Kierowca za granicą

Kto powinien zwrócić się do wypożyczalni samochodów? Na pewno osoba, która dobrze jeździ autem. Dotyczy to zwłaszcza wynajmu za granicą, zwykle na kilka lub kilkanaście dni. Kierowca niezbyt pewny swoich umiejętności powinien poszukać kogoś, kto zastąpi go “za kółkiem”. Jeśli w swoim samochodzie czujemy się niezbyt swobodnie to w cudzym to uczucie może się spotęgować. Dojdzie do niego stres, związany z odpowiedzialnością za powierzone auto a ten może wygenerować niepotrzebne problemy. Warto również pamiętać, że w każdym kraju kierowcy za kierownicą zachowują się nieco inaczej. Takie zderzenie z odmiennością kulturową również może wpłynąć deprymująco a na pewno osłabi naszą koncentrację. Kraje takie, jak Czechy, Słowacja, Węgry to zwykle podobny styl jazdy do naszego. Niemcy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Holandia to kraje, gdzie przyda się wzmożona czujność. Północne Włochy, Francja, Słowenia, Portugalia, Chorwacja, Czarnogóra to z kolei państwa, gdzie fantazja kierowców bywa mało przewidywalna, czyli potencjalnie niebezpieczna. Tutaj przyda się zimna krew, ale przede wszystkim świetne panowanie nad kierownicą.

Zanim wypożyczysz

Szukając wypożyczalni samochodów warto korzystać z renomowanych firm. Nie stosują różnych “sztuczek”, które mogą nas zaskoczyć, nie mają ukrytych kosztów oraz dziwnych zapisów w umowie. Dobrym pomysłem jest znalezienie firmy, która działa w ramach dużej korporacji międzynarodowej, jak Sixt. Warunki wynajmu są porównywalne we wszystkich krajach, w jakich występuje. Duża firma stawia na wygodę, rezerwacji można zwykle dokonywać poprzez infolinię, stronę internetową lub mobilną aplikację. Klient dzięki temu może sobie przejrzeć dostępne samochody oraz sprawdzić cennik. Bardziej dociekliwi mogą zerknąć, jakie opinie zbiera firma, którą się interesujemy. Rezerwacji zwykle dokonuje się z małym wyprzedzeniem, ponieważ rotacja pojazdów jest spora. Kierowca powinien mieć przy sobie aktualne prawo jazdy oraz dowód osobisty i paszport. Jeśli autem będzie kierował dodatkowy kierowca, należy to uzgodnić, ponieważ nazwisko takiej osoby musi znaleźć się w umowie.

Wypożyczając auto warto dowiedzieć się, jak wygląda nasza sytuacja prawna na wypadek ewentualnych kłopotów. Kierowca nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, jeśli do kolizji nie doszło z jego winy. W takiej sytuacji dobrze jest wezwać policję i nie załatwiać sprawy polubownie. Należy również przesłać oświadczenie z miejsca zdarzenia, wraz z numerem polisy OC sprawcy. Wszystkie formalności, dotyczące kontaktów z ubezpieczycielem bierze na siebie wypożyczalnia samochodów Warszawa. Klient otrzymuje auto zastępcze, aby mógł swobodnie kontynuować podróż.

1 Komentarz

Zostaw komentarz