Zastosowanie miechów pneumatycznych w praktyce

Zastosowanie miechów pneumatycznych w praktyce

Zastosowanie miechów pneumatycznych nie dotyczy głównie motoryzacji, ale w tej branży oddały one dość duże zasługi. Stosowane są do budowy zawieszenia pneumatycznego w różnych rodzajach pojazdów.

Czym są miechy pneumatyczne?

Z pojęciem miechów zetknąć się można w różnych dziedzinach przemysłu. Bywają wykorzystywane na przykład w kowalstwie, w wielu zróżnicowanych gałęziach przetwórstwa itd., w pewnym momencie rozwiązanie to dotarło również do motoryzacji. Mogą być stosowane w licznych typach samochodów, co pozwala na zapewnienie znacznie większego bezpieczeństwa, jak również podniesienia komfortu kierowcy i pasażerów.

Użycie miechów pneumatycznych w pojeździe to po prostu wyposażenie go w swoiste poduszki powietrzne. Dzięki temu uzyskuje się duże możliwości regulacji sprężystości tak stworzonego zawieszenia, tak więc można je dopasować do uzyskania maksymalnego komfortu podczas jazdy takim lub innym pojazdem.

Działanie praktyczne

Dzięki funkcjonalności miechów pneumatycznych, kierowca uzyskuje też możliwość zmiany wysokości zawieszenia nadwozia pojazdu, co może znacząco podnieść wygodę poruszania się autem po drogach różnego typu. Takie rozwiązanie gwarantuje brak odczuwania specyficznego podskakiwania auta na tych bardziej nieregularnych powierzchniach, o jakie niestety w Polsce nietrudno.

Skomplikowane układy zawieszenia wykorzystujące w praktyce miechy pneumatyczne mogą nawet pozwalać na zmianę wysokości zawieszenia tylko częściowo; spotyka to się dość często w różnych pojazdach, gdzie wymagane jest np. zniżenie przodu auta w celu ułatwienia wsiadania do niego. Można zauważyć nawet takie zmiany w ruchu ulicznym – podjeżdżający do przystanku kierowca autobusu obniża przód pojazdu, przez co ludzie komfortowo wsiadają (także ci poruszający się o kulach lub na wózkach inwalidzkich). Niektóre auta z kolei poruszają się stale z nieregularnie wypozycjonowanym zawieszeniem, co ma związek z brakiem elastycznej regulacji bądź nasileniem w okolicy dróg o dużym nachyleniu.

Użytkowanie to nie wszystko

Samo funkcjonowanie miechów pneumatycznych w samochodzie jest oczywiście wielką zaletą, trzeba jednak pamiętać o tym, że jak i wiele innych układów, również ten może ulegać okresowym usterkom. Przeważnie miechy pneumatyczne wykonuje się ze specjalnej gumy zawierającej zbrojenia, a całość kontrolowana jest przez określony układ komputerowy – zauważają konsultanci z Wibroizolacji Polska.

Właściwe działanie zawieszenia pneumatycznego przy rozsądnym korzystaniu z auta może utrzymać się bardzo długo, warto jednak poddawać ten element (jak i zresztą cały samochód) okresowym kontrolom. Na pewno będzie to pomocne w wykryciu ewentualnych usterek i szybkim ich wyeliminowaniu, zanim jeszcze pojawią się poważniejsze problemy.

Tak czy nie?

Pomimo dużej wygody gwarantowanej przez miechy pneumatyczne, nie każde auto może lub powinno takie posiadać. Ich zastosowanie uważa się za pomocne przy podnoszeniu żywotności auta często i poważnie obciążanego np. przewozami pasażerskimi lub dużą ilością towaru. Takie zawieszenie umożliwia również unoszenie w razie potrzeby osi kół – dzięki temu można je odciążyć lub skierować nacisk na inną oś. Dodatkowo, zawieszenie pneumatyczne podnosi komfort kierowcy i pasażerów, wnętrze pojazdu jest bardziej wyciszone i nie występują w nim drgania, które mogłyby zakłócać np. rozmowę pomiędzy poszczególnymi osobami znajdującymi się w środku pojazdu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to dość skomplikowany układ i żeby działał sprawnie, niezbędne są okresowe kontrole i oczywiście stosowanie najlepszej jakości elementów.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments