Zawieszenie gwintowane – warto czy nie warto?

Zawieszenie gwintowane to jedna z metod prawdziwego tuningu samochodu. Ma ona przede wszystkim prowadzić do obniżenia i usztywnienia pojazdu. Obydwa te elementy przyczyniają się bowiem do komfortu jazdy nawet w bardzo ekstremalnych warunkach i dużych prędkościach.

  1. Na czym polega zawieszenie gwintowane?
  2. Jak regulować zawieszenie gwintowane?
  3. Czy warto?

Na czym polega zawieszenie gwintowane?

Samo zawieszenie to cztery zestawy resorujące – składające się głównie ze sprężyny i amortyzatorów. Od tradycyjnego zawieszenia odróżnia je gwint znajdujący się na zewnętrznej stronie obudowy amortyzatora. W skład zawieszenia gwintowanego wchodzą dodatkowo nakrętki regulacyjne, które służą do ustawiania auta w odpowiedniej wysokości. To właśnie ten element pozwala na obniżenie pojazdu. Do regulacji zawieszenia wystarczy specjalny klucz.

Jak regulować zawieszenie gwintowane?

Zawieszenie gwintowane Opel Astra H, a także większości samochodów dostępnych na polskim rynku reguluje się wyjątkowo prosto, natomiast nie jest to oczywiście tak proste jak w przypadku modelu pneumatycznego, gdzie wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Tutaj należy podnieść samochód, ustawić nakrętkę na odpowiedniej wysokości i skontrować ją za pomocą drugiej lub jak w przypadku innowacyjnej nakrętki hexaCOIL dodatkowa nakrętka kontrująca nie jest już potrzebna. Następnie wystarczy jedynie założyć koło i upewnić się, czy dokładnie o taki efekt chodziło. Po zaopatrzeniu się w zawieszenie gwintowane, warto pomyśleć o założeniu rozpórek. Jeśli samochód ma być wykorzystywany do dynamicznej jazdy i pokonywania wymagających zakrętów, trzeba liczyć się w powstawaniem naprężeń w karoserii. Rozpórki, przynajmniej w przedniej części pojazdu, pozwolą na jeszcze większą precyzję prowadzenia samochodu.

Czy warto?

Część osób uznaje montaż zawieszenia gwintowanego za zbytnią ekstrawagancję, która nie przekłada się na nic poza estetyką. To jednak nieprawda. Zawieszenie gwintowane nie tylko pozwala regulować wysokość auta, lecz także je usztywnia. Jeśli dodatkowo zawieszenie jest wyposażone w regulację tłumienia amortyzatorów, to możliwa jest prawdziwa personalizacja samochodu pod konkretne potrzeby kierowcy. Celem tego typu zawieszenia jest także, a może przede wszystkim, udoskonalenie możliwości trakcyjnych samochodu. Dzięki niemu autor sprawniej reaguje na ruchy kierowcy i zdecydowanie lepiej się prowadzi, co potwierdzają wszyscy, którzy mieli okazję spróbować jazdy tak sprofilowanym samochodem. Obniżenie środka ciężkości, poprawa zdolności trakcyjnych i usztywnienie zawieszenia sprawiają, że jazda wygląda zupełnie inaczej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że obniżone zawieszenie to niższy komfort jazdy, choć da się tę wagę złagodzić.

Poprzedni artykuł

Układ hamulcowy w samochodzie – co warto o nim wiedzieć?

Następny artykuł

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.