Podpisując umowę na ubezpieczenie AC, warto szczegółowo zapoznać się z włączeniami od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może bowiem okazać się, że jeden zapodziany wiele miesięcy temu i zapomniany kluczyk lub pilot do…

Zgubiony klucz do auta? Zgłoś się na policję i do ubezpieczyciela

Zgubiony klucz do auta? Zgłoś się na policję i do ubezpieczyciela

Podpisując umowę na ubezpieczenie AC, warto szczegółowo zapoznać się z włączeniami od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może bowiem okazać się, że jeden zapodziany wiele miesięcy temu i zapomniany kluczyk lub pilot do autoalarmu… przekreśli starania o odszkodowanie. Jeśli zatem dojdzie do ich utraty, należy niezwłocznie poinformować o fakcie firmę ubezpieczeniową.

O kluczyki trzeba dbać

To, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać od klienta podania ilości posiadanych kompletów kluczy do ubezpieczanego auta, oświadczenia dotyczące ich oryginalności i fabrycznego pochodzenia, nie jest niczym niezwykłym. To standardowa procedura. W końcu, po zgłoszeniu ubezpieczalni kradzieży samochodu, ubezpieczony jest zobowiązany oddać klucze do pojazdu. Wszystkie.

Rzecznik Finansowy podaje, że nierzadko powodem odrzucenia wniosku o odszkodowanie z ubezpieczenia AC – (mtu24.pl) jest właśnie niemożność zwrotu wszystkich kluczy, których posiadanie zadeklarowane zostało podczas podpisywania umowy. Próby ratowania sytuacji poprzez dorabianie na ostatnią chwilę dodatkowego kompletu kluczy także mogą niewiele pomóc – jeśli zadeklarowane zostało posiadanie trzech oryginalnych kluczy, a zwrócone zostaną dwa plus jeden nieoryginalny, to nie umknie to uwadze ubezpieczyciela. Ubezpieczony może bowiem zostać posądzony o „rażące niedbalstwo”.

Co robić po zgubieniu kluczy do samochodu?

Po zgubieniu kluczyka do samochodu należy ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi. Szczegółowe procedury postępowania w takiej sytuacji powinny być zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Często bywa tak, że wystarczy napisać pisemne oświadczenie, a ubezpieczyciel zajmie się resztą.

Co ważne, jeśli w miejsce utraconego zostanie dorobiony nowy klucz, lub zostaną wymienione wszystkie zamki w samochodzie, to taki fakt również powinno się zgłosić ubezpieczycielowi.

Warto także wiedzieć, że w przypadku kradzieży kluczy do auta, powinno się poinformować nie tylko ubezpieczyciela, ale również policję. Niewykluczone bowiem, że złodziej połasi się także na samochód.

Zostaw komentarz