Zimowa aura sprawia, że na ulicach panują trudne warunki drogowe i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Pomiędzy nawierzchnią latem i zimą występują zdecydowane różnice. Zimą musimy naszykować się…

Na co zwracać uwagę jeżdżąc autem podczas zimowej aury?

Na co zwracać uwagę jeżdżąc autem podczas zimowej aury?

Zimowa aura sprawia, że na ulicach panują trudne warunki drogowe i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Pomiędzy nawierzchnią latem i zimą występują zdecydowane różnice. Zimą musimy naszykować się na dużo gorszą przyczepność lub miejscami w ogóle jej brak, jeśli jeździ się po śniegu i lodzie. Na jakie kwestie należy zwracać uwagę, jeżdżąc autem w czasie tej pory roku?

Rozwaga i ostrożność

Najważniejsze przy jeździe samochodem w czasie zimy jest dostosowanie prędkości i stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Jeśli jest ślisko, drogi są zaśnieżone, a na dodatek sypie śnieg, warto jest jeździć wolniej, mając świadomość tego, że samochód łatwo może wymknąć się spod kontroli kierowcy i ten nie będzie go w stanie opanować na przykład w czasie poślizgu. Ostrożne i przewidujące prowadzenie samochodu sprawi, że bezpiecznie będziemy wykonywać każdy manewr.

Odśnieżanie samochodu

Absolutnym obowiązkiem każdego kierowcy przed rozpoczęciem jazdy samochodem w czasie zimy będzie odśnieżenie jego pojazdu oraz usunięcie szronu z szyb. Jeśli użytkujemy auto każdego ranka zimą, to możemy usprawnić sobie przygotowanie samochodu do jazdy, przez położenie na przedniej szybie specjalnej maty termicznej. Dzięki niej szyby nie zamarzną, ani nie będą zaśnieżone.

Właściwe i pełne odśnieżenie auta daje kierowcy idealną widoczność, która jest bardzo ważna w czasie zimy, kiedy wcześniej zapada zmrok. Obok odśnieżania szyb powinniśmy zadbać także o odmrożenie świateł samochodowych.

Przed wejściem do samochodu kierowca powinien pamiętać o dokładnym otrzepaniu swoich butów, ponieważ w kluczowym momencie przez śnieg i lód na podeszwie noga może ześlizgnąć się z pedału hamulca i dojdzie do kolizji czy wypadku.

Uwaga!

Za nieprawidłowe odśnieżanie pojazdu można otrzymać mandat w wysokości do 300 zł. Oczyszczenie jedynie fragmentu przedniej szyby przed jazdą nie zostanie uznane przez funkcjonariuszy policji za dokładne odśnieżenie auta. Zgodnie z art. 66 Kodeksu drogowego pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Dlatego obowiązkiem kierowcy będzie odśnieżenie jego szyb, reflektorów, a także dachu. Śnieg na dachu niewątpliwie spadnie podczas jazdy z nieco większą prędkością. Może stanowić to zagrożenie dla innych kierowców. Ze śniegu i lodu trzeba oczyścić też tablice rejestracyjne – jeśli tego nie zrobimy, grozi nam 100 zł mandatu i 3 punkty karne.

Jak nie wpaść w poślizg?

Zimą zawsze trzeba mieć na uwadze, że auto może stracić przyczepność i wpaść nagle w poślizg. Podczas zatrzymywania pojazdu należy stosować system hamowania pulsacyjnego, a nie wciskać od razu pedał hamulca. Dzięki temu pojazd zahamuje na wprost i nie zmieni swojego kierunku jazdy. Należy mieć świadomość, że zimą zawsze może dojść do poślizgu, nawet przy ostrożnej, wolnej jeździe. Droga hamowania jest wówczas wydłużona, dlatego przed skrzyżowaniem czy pasami trzeba zacząć się zatrzymywać nieco wcześniej.

Jeśli hamujemy awaryjnie, wtedy najlepiej w jednym momencie wcisnąć wraz z pedałem hamulca pedał sprzęgła. Zapobiegnie to blokowaniu kół (włączy się system ABS), a droga hamowania nie ulegnie skróceniu.  W samochodach bez systemu ABS zawsze trzeba hamować pulsacyjnie, w innym przypadku koła się zblokują, stracą przyczepność, a samochód swoją sterowność.

Jak uniknąć zderzenia z innym pojazdem, który wpadł w poślizg?

Nawet najbardziej ostrożna jazda zimą może nie uchronić nas od wypadku, ponieważ zdarza się, że samochód jadący przed nami, albo z naprzeciwka wpadnie w poślizg i będzie zagrażał innym kierowcom. W takiej sytuacji musimy za wszelką cenę próbować zmniejszyć prędkość swojego pojazdu i zrobić wszystko, aby nie wjechać z impetem w drugiego kierowcę. Powinniśmy zawsze być czujni, a w momentach newralgicznych spróbować wybrać tzw. mniejsze zło – np. wjechanie w płot, ogrodzenie, czy nawet do rowu, jeśli to pozwoli uniknąć zderzenia z innym, poruszającym się w poślizgu samochodem.

Motochemia.pl
Autorem artykułu jest redakcja sklepu internetowego Motochemia specjalizującego się w sprzedaży artykułów motoryzacyjnych takich jak chemia, akcesoria, kosmetyki, oleje i części samochodowe

Zostaw komentarz