Transport to jedna najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Mimo to zawodowi kierowcy tirów są dzisiaj na wagę złota. Według raportu pt. „Rynek pracy kierowców”, braki kadrowe sięgają prawie 100…

Życie za kierownicą. Jak wygląda praca kierowcy pojazdu ciężarowego?

Życie za kierownicą. Jak wygląda praca kierowcy pojazdu ciężarowego?

Transport to jedna najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Mimo to zawodowi kierowcy tirów są dzisiaj na wagę złota. Według raportu pt. „Rynek pracy kierowców”, braki kadrowe sięgają prawie 100 tysięcy wakatów. Czy wykonywanie tego zawodu faktycznie bywa tak trudne i pełne wyrzeczeń? Jakie są obowiązki kierowcy pojazdu ciężarowego?

Wbrew pozorom, taka praca nie ogranicza się wyłącznie do przejazdu z punktu A do punktu B. To również wiele innych obowiązków, dlatego wykonująca je osoba musi cechować się zaradnością i odpowiedzialnością. Na samym początku kierowca kompletuje wszystkie dokumenty, które będą potrzebne w trasie. Wśród nich znajdują się m.in.: dokumentacja dotycząca przewożonego ładunku, czasem paszport lub wiza, dowody rejestracyjne naczepy i pojazdu, zezwolenie transportowe, ważne ubezpieczenie OC. Do obowiązków kierowcy należy także przyjęcie załadunku oraz nadzorowanie czynności załadunkowych.

W trakcie transportu pracownik musi zadbać również o stan techniczny pojazdu. W razie usterki czy innych problemów na drodze, na bieżąco kontaktuje się z osobami zlecającymi i odbierającymi przewożony towar. Po dotarciu na miejsce kierowca uczestniczy w czynnościach rozładunkowych. Ma obowiązek zweryfikowania, czy ilość towaru jest zgodna ze stanem początkowym i koniecznie musi otrzymać potwierdzenie odbioru. Po dokonaniu tych wszystkich formalności rozlicza się z pobranych dokumentów i paliwa, sprząta wnętrze kabiny. Jeżeli na trasie zdarzyły się problemy, musi złożyć z nich odpowiednie sprawozdanie. Jak widać, osoba decydująca się taką pracę musi cechować się dużą odpornością na stres.

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Nie ma wątpliwości, że zawód kierowcy ciężarówki nie należy do najłatwiejszych. Wśród osób decydujących się na ten rodzaj zatrudnienia dominują mężczyźni, chociaż w ostatnich latach jeździ również coraz więcej kobiet. Sama procedura uzyskiwania uprawnień może stanowić dla niektórych osób sporą przeszkodę. Na początku trzeba liczyć się z faktem, że za zdobycie kwalifikacji należy zapłacić plus-minus 8 tys. zł. Trzeba mieć prawo jazdy kat. C+E oraz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Wszystko to wiąże się z czasochłonną nauką i wypełnianiem wielu dokumentów. Mimo to wielu kierowców dodatkowo podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, zapisując się na dodatkowe szkolenia (np. ADR czy HDS). Dzięki temu zyskują szansę na wyższe wynagrodzenie.

Cały proces jest dość kosztowny, jednak gdy przebrnie się przez trudności finansowe, można mieć pewność, że nie będzie problemu ze znalezieniem pracy. Firmy transportowe prawie od zawsze stanowiły wyjątkowo silny sektor polskiego rynku. Mimo dużej konkurencji najlepsi przewoźnicy z wieloletnim doświadczeniem, np. warszawska firma Daabs, proponują szeroki zakres kompleksowych usług transportowo-spedycyjnych, dzięki czemu trafiają w potrzeby ogromnej liczby klientów. W tej branży nie brakuje więc chęci rozwoju, poszerzania kwalifikacji i przede wszystkim potrzeby zatrudniania wykwalifikowanych pracowników.

Autor fotografii użytej w artykule: fotolia.com,167403203 | Autor: Tomasz Zajda

Oceń post

1 Komentarz
  1. Jedynym mankamentem jest wyżywienie, o które trzeba zadbać samemu. Przepisy związane z przydzielaniem diety pracownikom firm przewozowych przeważnie nie są przestrzegane. Mój mąż zawsze tęskni za domowym jedzeniem jak jest w trasach.

Zostaw komentarz