6 faktów, które musisz wiedzieć o OC komunikacyjnym
OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdów. Zapewnia szeroką ochronę w razie spowodowania wypadku, dzięki czemu wypłata dla poszkodowanych z naszej polisy OC odbywa się sprawnie i oszczędza naszą kieszeń. Dlatego uznano je za niezbędne dla każdego kierowcy. Oto 6 istotnych faktów dotyczących komunikacyjnego OC.
Ustawa a OC komunikacyjne
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W niej również znajdują się liczne regulacje dotyczące zasad korzystania z takiej ochrony.
Jednym z kluczowych ustaleń jest obowiązek posiadania tego ubezpieczenia przez wszystkich posiadaczy pojazdów. Nawet jeden dzień przerwy w ochronie wiąże się z ryzykiem poniesienia kary za brak OC, a kary wprowadzono ze względu na ważność społeczną tego ubezpieczenia. Dzięki niemu bowiem możemy uniknąć finansowych konwekcji szkód, które nieumyślnie spowodujemy posiadanym pojazdem.
Co obejmuje OC komunikacyjne?
Ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę ubezpieczeniową. Choć może się ono głównie kojarzyć z wypłatą odszkodowania osobom trzecim – czyli poszkodowanym, gdy to my spowodowaliśmy wypadek ubezpieczonym pojazdem, to w praktyce obejmuje wiele zdarzeń. Chodzi również o szkody, do których dojdzie w czasie ładowania pojazdu i rozładunku, wsiadania do auta i wysiadania z niego, a także zatrzymania, garażowania i postoju. Zatem, jeśli np. zaparkujemy koło bloku, zgasimy silnik i wychodząc z auta, uderzymy drzwiami o sąsiedni pojazd, to w takim przypadku również może dojść do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC dla poszkodowanego.
Co istotne, minimalne sumy gwarancyjne w OC komunikacyjnych są narzucone we wspomnianej ustawie i wynoszą 5 210 000 euro dla szkód osobowych, a 1 050 000 euro – dla majątkowych.
Gdzie kupić ubezpieczenie komunikacyjne?
OC komunikacyjne nie wymaga zawarcia umowy w placówce towarzystwa czy też u agenta. Jak najbardziej można to zrobić online – szybko, wygodnie, bezpiecznie, bez konieczności wychodzenia z domu i o takiej godzinie, która nam najbardziej odpowiada. I choć zakres, jaki ma komunikacyjne ubezpieczenie OC nie różni się w zależności od zakładu ubezpieczeń, ponieważ jest regulowany ustawą, to warto sprawdzić jakie ubezpieczenia dodatkowe można dokupić, aby podróżowanie naszym pojazdem uczynić jeszcze bardziej bezpiecznym i wygodnym. Na stronie www towarzystwa możemy zatem zapoznać się z licznymi poradami, ale przede wszystkim możemy łatwo wyliczyć wysokość składki. Dzięki kalkulatorowi online wystarczy wprowadzić wymagane przez to narzędzie dane i w ciągu kilku chwil uzyskamy cenę za ochronę. Niektóre towarzystwa do tego stopnia uprościły kalkulację, korzystając z bazy CEPiK, że wystarczy podać datę urodzenia posiadacza oraz numer rejestracyjny i już znamy cenę.
Cenę ubezpieczenia OC można właśnie w taki sposób wyliczyć na stronie towarzystwa Aviva: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/.
Co wpływa na wysokość składki OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają narzuconych zasad wyliczania składki na ochronę, natomiast zakres komunikacyjnego OC musi być wszędzie taki sam – ewentualnie ubezpieczyciel może zaoferować coś ekstra, jak np. podstawowy pakiet assistance, który zapewnia towarzystwo Aviva.
Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników, a wśród nich historia przebiegu ubezpieczenia, czyli przede wszystkim liczba spowodowanych szkód, a dokładnie – takich przypadków, kiedy z OC wypłacone było odszkodowanie dla poszkodowanych. Kolejne czynniki, które mają znaczenie, to wiek posiadacza pojazdu i to, jak długo ma on prawo jazdy – głównie w kontekście tego, czy młody kierowca zdążył zbudować historię bezszkodowej jazdy i tym samym uzbierać zniżki za bezpieczną jazdę. Rzutować na cenę może również to, czy posiadacz ten jest singlem czy założył rodzinę i głównie podróżuje z małymi dziećmi m.in. takie właśnie dane biorą pod uwagę ubezpieczyciele szacując ryzyko ubezpieczeniowe i tym samym cenę polisy. Ponadto istotny jest samochód – jego marka, rodzaj, model, pojemność silnika, wartość i nie tylko.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie narzuca na towarzystwa zasad wyliczania składki na OC. Mogą one ustalać, który czynnik ma dla nich najwyższą wagę.
Kogo chroni ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC z jednej strony zapewnia ochronę posiadaczowi pojazdu, który spowodował szkodę, a z drugiej również poszkodowanemu. Ten, kto doprowadził nieumyślnie do zdarzenia, może dzięki OC uniknąć pokrycia kosztów naprawy szkód z własnej kieszeni. Natomiast poszkodowany, dzięki polisie OC sprawcy, w zdecydowanej większości przypadków uzyska odszkodowanie szybko i bez konieczności dochodzenia tych środków przed sądem.
Pamiętajmy, że ochrona obejmuje nie tylko zdarzenia spowodowane ubezpieczonym pojazdem przez jego posiadacza, ale również przez innych – jego dzieci, żonę i nie tylko. Jeśli chcemy mieć większą świadomość tego, na jakich zasadach obowiązuje ta polisa, to pamiętajmy, że nie znajdziemy ich w OWU komunikacyjnego OC, ponieważ to ubezpieczenie działa na postawie ustawy, o czym pisaliśmy wcześniej. Natomiast warto zapoznać się z kartą produktu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, która w uproszczonej formie przedstawia jak działa to ubezpieczenie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.