Jak naładować akumulator?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Energia elektryczna zgromadzona w akumulatorze jest niezbędna do zasilania urządzeń potrzebnych do uruchomienia silnika i rozpoczęcia jazdy. Z różnych powodów – problemów z prawidłowym ładowaniem, pozostawieniem na dłuższy czas włączonego odbiornika prądu albo niesprzyjających warunków w postaci niskiej temperatury – może się okazać, że akumulator uległ rozładowaniu. W takiej sytuacji można sobie poradzić, uzupełniając zapas energii.
Dlaczego akumulator może potrzebować ładowania?
Akumulator będący „magazynem” prądu oddaje go podczas uruchamiania jednostki napędowej oraz w czasie zasilania urządzeń elektronicznych, działających również, gdy pojazd jest zaparkowany. Podczas dłuższego postoju ilość przekazanej energii może stać się na tyle duża, że nie wystarczy jej do zainicjowania startu silnika. W normalnych warunkach ubytki są uzupełniane podczas jazdy – prąd jest wówczas wytwarzany przez napędzany od silnika alternator. Kieruje on pozyskiwaną energię do wykorzystania przez poszczególne systemy auta od pompy obsługującej wtrysk paliwa po wyświetlacz na tablicy przyrządów, a jej pozostałą część przekazuje do akumulatora samochodowego. Tempo ładowania zależy od obrotów silnika, a tym samym wydajności alternatora oraz czasu, w którym będzie on pracował. Jeżeli pojazd jest eksploatowany na krótkich odcinkach, a kierowca uruchamia wiele urządzeń pobierających znaczne ilości energii np. podgrzewanie siedzeń, to uzupełnienie braków może się okazać niemożliwe. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie podłączenie do akumulatora specjalnego prostownika.
Jak działa ładowarka?
Prostownik dostarcza do akumulatora prąd stały o napięciu przekraczającym nieco 12,5 V, które pozyskuje z pobieranego z sieci prądu o napięciu 230 V. W czasie ładowania dochodzi do zwiększania się jego poziomu, a znajdujący się wewnątrz akumulatora elektrolit zagęszcza się w wyniku przekształcenia siarczanu ołowiu i wody w kwas siarkowy i wodę, dzięki czemu możliwe staje się podniesienie napięcia w ogniwach akumulatora. Proces ładowania powinien zostać przerwany, gdy różnica między napięciem wytwarzanym przez prostownik, a napięciem w akumulatorze zmaleje do bliskiej zera. W nowoczesnych ładowarkach dostępnych m.in. w firmie BATCAR zarówno doborem optymalnego napięcia ładowania, jak i jego czasem steruje układ mikroprocesorowy. W przeciwnym razie użytkownik musiałby zadbać o to, by napięcie ładowania nie przekraczało 10% pojemności urządzenia oraz o jego odłączenie nim dojdzie do procesu wytwarzania wodoru. Warto pamiętać, że do ładowania akumulatorów EFB niezbędne są specjalne ładowarki.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.