Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Niezależnie od ceny auta, dla domowego budżetu to przeważnie znaczny wydatek. Co warto sprawdzić przed zakupem, aby uniknąć kosztownych remontów?
Ogłoszenia o sprzedaży samochodów możesz znaleźć na wielu portalach w sieci, u lokalnego handlarza lub u dilera, który oferuje także używane pojazdy. Jeśli szukasz auta w internecie, zwróć uwagę na treść ogłoszenia. Termin „igła” w przypadku 15. letniego wozu powinien wzbudzić Twoje wątpliwości. Czy sprzedawca poinformował o jakiś wadach? Czyżby nie istniały? Lepiej to sprawdź.
Darmowe ogłoszenia bez rejestracji – gdzie ich szukać?
Samochody – ogłoszenia, to jedno z miejsc, gdzie możesz znaleźć swoje przyszłe auto lub sprzedać dotychczasowe. Jeśli jednak nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, dobrym wsparciem będzie znajomy mechanik lub ktoś, kto ma większą wiedzę od Ciebie. Takiej osobie dużo sprawniej przychodzi odsianie słabych ofert od tych godnych uwagi. Jeśli masz taką pomoc, warto z niej skorzystać.
Zacznij od oceny lakieru i stanu nadwozia
Jeżeli ruszasz w pojedynkę (lub ze wsparciem) warto zacząć od wizualnej oceny pojazdu. Czy jest zgodna z opisem? Podczas spotkania przyda się miernik lakieru, którym zmierzysz jego grubość. Przy używanych autach nie wymagaj idealnej fabrycznej powłoki. Skup się na znalezieniu fuszerek i nieumiejętnych napraw. Poza tym szukaj odprysków i sprawdź stan spasowanych blach.
Sprawdź miejsca najwięcej eksploatowane – kierownica i skrzynia biegów
Kierownica i gałka zmiany biegów to elementy, z których korzystasz za każdym razem, gdy wyruszasz w trasę. Jest to jedna ze wskazówek dotycząca realnego zużycia samochodu. Przy przebiegu 200 tys. km wyraźnie widać, że powierzchnie wspomnianych części są zużyte – gładkie, wyślizgane, a nawet popękane okładziny. Jeśli kierownica i gałka wyglądają wyjątkowo dobrze lub nie są fabryczne, to mogły zostać wymienione, co może mieć różne przyczyny.
Fotele i okładzina pedałów
Kolejne elementy wyposażenia, na których najlepiej widać faktyczne zużycie. Samochody z dużym przebiegiem mają zwykle poprzecieraną tapicerkę, na której widać ślady użytkowania. Zwróć uwagę czy nie ma dziur lub innych zniszczeń. Sam fotel kierowcy może być wygnieciony, a zdarza się, że jego wkład odkleja się od konstrukcji.
Stan pedałów informuje o przejechanych kilometrach. Mocno starta lub dziurawa faktura to dowód, że auto ma za sobą wiele tras. Zużyta okładzina na pedale sprzęgła to informacja, że samochód był często użytkowany w mieście, co może być niepokojące w przypadku silników Diesla.
Co jeszcze sprawdzić?
Naturalnie powinien zainteresować Cię przebieg, najlepiej taki, który można udokumentować. Zajrzyj pod maskę i oceń stan silnika. Elegancko umyty wygląda świetnie, ale to sygnał, że być może są gdzieś wycieki oleju, co sprzedawca może chcieć ukryć. Następnie zajrzyj pod auto lub zapłać za usługę sprawdzenia stanu technicznego przez mechanika. Ważne jest Twoje bezpieczeństwo, a na nim nie ma sensu oszczędzać.
Samochody używane kupisz na portalach ogłoszeniowych. Jeśli jednak Twoja wiedza o autach dotyczy głównie prowadzenia pojazdów, warto poprosić o pomoc fachowca.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.