Kaski motocyklowe – czym się kierować przy wyborze? Najważniejsze informacje
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przy zakupie kasku cena nie powinna stanowić jedynego wyznacznika. Na kasku motocyklowym nie warto oszczędzać, gdyż sprzęt słabej jakości nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że najdroższe modele tylko w nieznacznym stopniu ustępują tym z niższej półki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy kask na motor.
Jaki kask motocyklowy wybrać — dopasuj właściwy rozmiar
Zbyt duży lub zbyt ciasny kask motocyklowy na pewno nie będzie spełniał swojej funkcji. Nie bez powodu producenci wypuszczają na rynek nawet kilka rozmiarów tego samego modelu. Wszystko po to, abyś nie miał problemu ze znalezieniem takiego, który idealnie będzie leżał na Twojej głowie.
Warto zadać sobie jedno, kluczowe pytanie, które powinno znacznie uprościć całą ścieżkę zakupową. Zastanówmy się, jak wybierać kaski motocyklowe we właściwym rozmiarze? Otóż istnieją dwa rozwiązania.
Pierwsze jest czasochłonne – możesz udać się do sklepu stacjonarnego i po kolei przymierzać każdy rozmiar. Drugie jest o wiele szybsze i wygodniejsze – wystarczy, że zmierzysz obwód swojej głowy w jej najszerszym miejscu (nad uszami). Użyj w tym celu miarki krawieckiej lub sznurka, który następnie przyłożysz do linijki.
Planujesz zamówić kask przez Internet? Jeśli nie jesteś pewien rozmiaru, wybierz dwa różne. Koniecznie odwiedź portal Dobre Sklepy Motocyklowe, znajdź odpowiedni kask, a następnie wskaż najbliższy salon stacjonarny. Po przymiarce zdecydujesz, który kask leży lepiej.
Fajne kaski na motor — o czym musisz pamiętać?
Przed zakupem kasku koniecznie załóż go przynajmniej na kilka minut. O tej zasadzie zapominają zwłaszcza osoby rozpoczynające swoją motocyklową przygodę i planujące nabycie pierwszego kasku. Wybierają wymarzoną skorupę z designerskim malowaniem lub bez większego namysłu decydują się na unikalny żółty kask motocyklowy.
Dlaczego jest to tak istotne? Otóż nawet zbyt ciasny model przez krótszą chwilę wydaje się całkiem w porządku. Znaczny dyskomfort pojawia się dopiero po dłuższym użytkowaniu.
Pamiętaj, aby przyjrzeć się parametrom technicznym danego modelu i sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany. Kask musi być wytrzymały i funkcjonalny. Zwróć uwagę na takie cechy, jak rozbudowany system wentylacji, możliwość wypięcia wyściółki, wizjer z powłoką antyparującą, wbudowana blenda przeciwsłoneczna czy możliwość zamontowania intekomu.
Rodzaje kasków motocyklowych — na jaki się zdecydować?
Wyróżniamy kilka podstawowych typów kasków motocyklowych. Są to kaski otwarte, szczękowe, integralne oraz offroadowe. Różnią się między sobą przede wszystkim budową. Wybór właściwego kasku zależy od rodzaju posiadanej maszyny i preferowanego stylu jazdy.
Kaski otwarte (typu jet lub orzeszek) nie mają części osłaniającej szczękę. Zapewniają wysoki poziom wentylacji, ale nie nadają się do jazdy z dużą prędkością. Wybierają je zwłaszcza właściciele skuterów, motorowerów oraz motocykli, takich jak chopper lub cruiser.
Kaski szczękowe dzięki podnoszonej szczęce gwarantują wysoki komfort użytkowania. Docenią to zwłaszcza miłośnicy turystyki motocyklowej. W czasie długiej wyprawy bez przeszkód można napić się wody bez zdejmowania kasku z głowy.
Kaski integralne (tzw. integrale) mają jednolitą skorupę, która okala całą głowę. Z tego powodu uchodzą za najbezpieczniejszy rodzaj kasków motocyklowych. Fachowcy polecają je zwłaszcza osobom początkującym i właścicielom motocykli sportowych.
Nie sposób pominąć kasków offroadowych przeznaczonych głównie do jazdy na motocyklach typu cross i enduro. Cechują się m.in. doskonałym systemem wentylacji, brakiem szyby i wysuniętą do przodu szczęką.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.