Najważniejsze aspekty związane z transportem ponadnormatywnym
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Usługa transportu ponadnormatywnego realizowana jest przez firmy, zajmujące się spedycją i logistyką transportową. Jednakże przewóz takich ładunków nie jest taki łatwy, ponieważ wymaga spełnienia szeregu wymagań, jakie są niezbędne by ładunek z punktu A do B, został przewieziony w sposób legalny i bezpieczny.
Uzyskanie zezwolenia na transport ponadnormatywny
Tym najczęściej zajmuje się firma, która organizuje przewóz ładunku ponadnormatywnego. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskanie właściwego zezwolenia jest niezbędne do przeprowadzenia realizacji przewozu określonego ładunku. Jest to wstęp do dalszych działań, jakimi jest wytyczenie trasy przejazdu, ponieważ zezwolenia warunkują rodzaj dróg, po których można przewozić ładunek, a to oznacza, że niekiedy mogą być to np. drogi ekspresowe i autostrady, a kiedy indziej – tylko jeden określony rodzaj dróg.
Określenie trasy przejazdu z ładunkiem ponadnormatywnym
Planowanie trasy jest elementem niezwykle ważnym, gdyż to od niego zależy, czy w trakcie transportu, zespół pojazdów nie napotka problemów, np. ze zwężeniem drogi, zbyt niskim mostem lub wiaduktem, czy możliwością zahaczenia o inną infrastrukturę drogową.
Jest to moment w którym transport ponadnormatywny sprawia najwięcej problemów, ponieważ trasa musi być dopasowana do rodzaju przewozu w stu procentach, gdyż nawet niewielki błąd może skutkować opóźnieniem dostawy lub w najgorszym wypadku – uszkodzeniem przewożonego ładunku.
Niekiedy przewóz ładunków ponadnormatywnych (zwłaszcza tych naprawdę dużych) odbywa się nocą. Dzieje się tak ponieważ wtedy natężenie ruchu drogowego jest najmniejsze, co ułatwia wykonywanie manewrów i zwiększa bezpieczeństwo zarówno przewożonego ładunku, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Ten zakres realizuje firma transportowa, która posiada odpowiednią wiedzę oraz narzędzia, umożliwiające wykonanie profesjonalnego planu przejazdu, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów.
Pilotowanie przewozu ponadnormatywnego
Niekiedy istotnym aspektem takiego przewozu, jest jego dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku ładunków wymagających pilotażu, niezbędne jest zastosowanie jednego lub dwóch pojazdów, które będą zabezpieczać przejazd, a czasami wsparciem dla takiej eskorty może być policja.
Pilotaż ładunków ponadnormatywnych wykonywany jest przez wykwalifikowane w tym celu osoby, których zadaniem jest nie tylko uwidocznienie zespołu pojazdów, ale także udzielanie rad i przekazywanie informacji kierowcy ciągnika, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i płynności przewozu.
Transport ponadnormatywny jest zatem dość skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym, jednak korzystając z usług firmy zajmującej się spedycją lub logistyką, jest to zadanie jak najbardziej wykonalne – o ile posiada ona dostęp do odpowiedniej floty, ma niezbędne uprawnienia do realizacji takiego przewozu, a także doświadczenie pozwalające na sprawne i bezpieczne przewiezienie ładunku z punktu startowego, do miejsca docelowego.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.