Najważniejsze cechy dobrej odzieży motocyklowej
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Jazda na motocyklu nie bez powodu kojarzy się z czarnymi, skórzanymi ubraniami. Każdy kierowca i pasażer jednośladu powinien mieć na sobie ubranie, które ochroni go przed czynnikami atmosferycznymi i urazami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży?
Odzież motocyklowa musi zapewniać bezpieczeństwo
Odzież motocyklowa musi być odpowiednio gruba i wytrzymała, aby chronić przed wszelkimi obtarciami czy chłodem, który można poczuć podczas jazdy. Ubrania stworzone z myślą o motocyklistach pochłaniają wstrząsy, dzięki czemu jazda jest po prostu bardziej komfortowa.
W dbaniu o bezpieczeństwo kierowców istotną rolę odgrywają ochraniacze, które znajdują się w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia, w tym nawet na plecach. Profesjonalna odzież jest w stanie ochronić przed urazami nawet po spadnięciu z motocykla w wyniku wypadku lub zderzenia.
Nieprzemakalność odzieży motocyklowej
Ogromną zaletą niektórych ubrań motocyklowych są dodatkowe funkcje, czyli np. nieprzemakalność. Dzięki niej można komfortowo podróżować nawet w deszczowy dzień. Na zimę poleca się również odzież ocieplaną ze specjalnymi wstawkami, które jeszcze mocniej chronią przed chłodem, a nawet mrozem.
Wygoda zawsze ma znaczenie
W bezpiecznej jeździe na motocyklu bardzo ważny jest komfort kierowcy. Ubrania nie mogą w żaden sposób ograniczać ruchów, ponieważ to mogłoby np. spowolnić reakcję w nagłej sytuacji na drodze. Kierowca musi czuć się w pełni wygodnie i komfortowo.
Ubranie motocyklowe powinno być kompletne – od kasku, przez rękawice, aż po buty. Wybór poszczególnych elementów garderoby również zależy od kierowcy. Jedni wybiorą kombinezony motocyklowe, ponieważ w nich będą się czuć lepiej, a inni natomiast osobne spodnie i kurtkę. Najlepiej wypróbować na własnej skórze, co nosi się wygodniej.
W przypadku szczególnie dłuższych tras dla motocyklistów ważne powinny być kieszenie w stroju. Ich liczba umożliwiająca przechowywanie najważniejszych przedmiotów blisko ciała może przeważyć nad wyborem konkretnego stroju.
Skóra czy materiał tekstylny?
Zarówno materiał skórzany, jak i tekstylny mają swoje wady i zalety. Skóra jest naturalna, więc szybko dopasowuje się do ciała, a kierowca czuje się w niej wygodnie. Można oczekiwać od niej bardzo wysokiego poziomu trwałości, ponieważ jest ona w stanie znieść nawet silne próby uszkodzenia i posłuży przez lata. Niestety w trakcie deszczowych dni prawdopodobnie będzie chłonąć wodę. W przypadku odzieży tekstylnej można cieszyć się funkcją nieprzemakalności, ale za to może być ona niekiedy nieco mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Grafika: freepik.com
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.