Jak dbać o samochód z filtrem cząstek stałych?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Poprawna eksploatacja samochodu z silnikiem typu diesel pozwala na osiągnięcie dużego przebiegu, nawet takiego, który sięga kilkuset tysięcy kilometrów. Aby to osiągnąć, konieczne jest jednak odpowiednie dbanie o filtr cząstek stałych. Zignorowane zapchanie się DPF, chociaż ma oczywiste objawy, a komputer pokładowy auta informuje nas o problemie, może doprowadzić do poważnej awarii silnika. Aby tego uniknąć, konieczne jest wypalanie, czyszczenie lub profesjonalna regeneracja DPF.
Filtr cząstek stałych – co to jest i czemu służy?
Niestety silnik Diesla jest jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko poprzez produkcję dużej ilość szkodliwych spalin, w tym sadzy. Głównym zadaniem filtra cząstek stałych jest tym samym blokowanie oraz wypalanie szkodliwych substancji, które mogą być bardziej niebezpieczne, aniżeli te powstające podczas spalania benzyny. Poprawnie działający filtr DPF w sposób efektywny neutralizuje emisje substancji niebezpiecznych, a więc pośrednio przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Jest to szczególnie ważne w zakorkowanych miastach i aglomeracjach miejskich.
Czym różni się filtr DPF od FAP?
Samochody, które posiadają silnik Diesla, wyposażone są w filtr cząstek stałych typu DPF lub FAP – mokry albo suchy. Filtry typu FAP najczęściej można spotkać w autach francuskiej produkcji. Działanie FAP suchego polega na wypalaniu cząstek w bardzo wysokiej temperaturze. Natomiast działania mokrych filtrów FAP jest zupełnie inne. Proces oczyszczania polega w tym przypadku na wtryskiwaniu płynu, który ma obniżyć temperaturę wypalania zanieczyszczeń. Była to jednak mało efektywna metoda i obecnie nie stosuje się już tego rodzaju filtrów.
Najlepszym sposobem na walkę z zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez spaliny są filtry DPF. Jest to najbardziej efektywny sposób niwelowania cząstek niebezpiecznych. Działanie DPF polega na tym, że gdy w filtrze nagromadzi się pewna ilość pyłu, zostaje podana większa ilość paliwa przez co wzrasta temperatura silnika i następuje wypalenie zebranego osadu.
Jak często czyścić filtr cząstek stałych?
To jak długo filtr cząstek stałych będzie odpowiednio funkcjonował, zależy od bardzo wielu czynników. Wpływ ma przede wszystkim sposób eksploatacji samochodu i jego intensywność, ale również model auta i poziom jego nowoczesności. Bardzo istotny jest również fakt, jakie paliwo jest tankowane. Posiadając pojazd wyposażony w filtr cząstek stałych należy pamiętać, aby tankować wysokiej jakości paliwo, które posiada inne właściwości spalania i samo w sobie emituje mniejszą ilość zanieczyszczeń.
Co zrobić, gdy nastąpi zapchanie DPF?
Przede wszystkim ważne jest, aby szybko zareagować w przypadku zapchania się filtra cząstek stałych. W nieco nowszych modelach samochodów problem zatkanego filtra cząstek stałych komunikowany jest przez komputer pokładowy. Najczęściej informuje nas o tym, że został zainicjowany proces wypalania zanieczyszczeń. W tym momencie powinno dojść do zwiększenia obrotów silnika i większego spalania paliwa. W tym momencie nie powinno wyłączać się pojazdu, a wręcz udać się na trasę, na której możliwe będzie zwiększenie prędkości i doprowadzenie do jeszcze wyższych obrotów. Jeśli taki zabieg nie pomaga, konieczne staje się skorzystanie z profesjonalnej usługi wypalania DPF, czyszczenia filtra cząstek stałych lub kompleksowej regeneracji DPF.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.