Najlepsze sposoby na sprzedaż używanego samochodu
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Dawniej samochód był dobrem luksusowym – mało kto je miał, a ten kto był szczęśliwym posiadaczem czterech kółek bardzo o nie dbał (widok pojazdu z podniesioną maską i majstrującego w mechanizmach właściciela nie był rzadkością), jeździł nim wiele lat. Z biegiem czasu dostęp do samochodów się zwiększył, co płynęło na zmianę podejścia do pojazdu. Dziś o samochody dbają mechanicy w warsztatach, a i trudno mówić o przywiązaniu do auta (jeżeli już to do marki) – wymiana na lepszy model następuje co kilka lat, a wtedy pojawia się kwestia – co zrobić ze starym?
Co zrobić ze starym samochodem?
Opcji jest kilka, a wybór zależy m.in. od stanu technicznego i wyglądu samochodu. Jeśli jest szansa, że na samochód znajdzie się nabywca, warto go sprzedać. Można to zrobić samodzielnie, można skorzystać z pomocy komisów i punktów zajmujących się skupem (charakterystyczne banery skup aut Łódź i ogłoszenia o treści „Kupię używane auto”). Często praktykowanym rozwiązaniem jest zostawienie samochodu w rozliczeniu – podczas zakupu nowego samochodu, dealer dokonuje wyceny obecnego samochodu i odejmuje kwotę od ceny zakupu nowego. Jeśli samochód jako całość nie nadaje się do użytkowania (w dzisiejszych czasach to rzadkość, ale jednak się zdarza), można go przekazać do punktów utylizacji, w których zostanie rozebrany na części. W niektórych regionach funkcjonują firmy, które zajmują się odbieraniem i ekologicznym recyclingiem samochodów. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem, niestety praktykowanym, jest porzucenie samochodu – pozostawienie go na parkingu, w lesie czy wręcz zepchnięcie go do zbiornika wodnego.
Nadmierna konsumpcja i pragnienie posiadania coraz to nowych rzeczy doprowadziły do momentu, kiedy to fabryki pracują na pełnych obrotach, linie produkcyjne bez przerwy wypuszczają nowe modele, kominy bez końca dymią, a planeta pokazuje nam czerwoną kartkę. Powrót do dawnego modelu, czyli właściciel pojazdu użytkuje go przez wiele lat, nie jest możliwy. Potrzeba lat, by zmienić mentalność (warto kupić lepszy samochód, dobrej jakości, który posłuży przez kilka lat i przez ten czas zaspokoi oczekiwania). Drugą przeszkodą jest rozwój techniki i technologii – współczesne samochody naszpikowane elektroniką bardzo ułatwiają jazdę kierowcom np. systemy ostrzegania o ruchu w martwym polu, o ruchu poprzecznym rowerzystów i pieszych. Niektóre z rozwiązań stają się rozwiązaniami obowiązującymi, np. każdy nowoczesny samochód musi być wyposażony w system sczytywania znaków drogowych. Na razie więc samochody zmieniamy i zmieniać będziemy.
Obraz JamesDeMers z Pixabay
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.