Akumulatory samochodowe – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W najprostszym rozumowaniu akumulator jest źródłem energii elektrycznej prądu stałego w samochodzie, której nie jest sam z siebie wytworzyć, lecz służy do magazynowania jej w postaci energii chemicznej. W samochodach, które użytkujemy na co dzień, poruszając się po drogach, akumulator służy przede wszystkim do zasilania urządzeń elektrycznych w momencie gdy silnik spalinowy jest wyłączony a energia elektryczna akumulatora zużyta w czasie postoju pojazdu lub rozruchu silnika jest uzupełniana podczas jazdy przez alternator.
Rodzaje akumulatorów – jaki mamy wybór?
Przy zakupie nowego akumulatora warto na początku sprawdzić parametry zastosowanej przez producenta jednostki tak, aby zweryfikować jaki akumulator samochodowy będzie odpowiedni do naszego pojazdu.
- Akumulator kwasowo-ołowiowy: To tradycyjny typ akumulatora, który składa się z ogniw z płytami dodatnimi i ujemnymi, oddzielonymi separatorami. Wypełniony jest kwasem siarkowym i ma anody i katody z ołowiu i ditlenku ołowiu.
- Akumulator żelowy: Zawiera elektrolit w formie żelu z dodatkiem krzemionki, co zapewnia większą odporność na wstrząsy. Jest odporny na głębokie rozładowanie i nie wymaga utrzymania w pozycji poziomej.
- Akumulator AGM: Elektrolit jest zamknięty w matie szklanej, co zwiększa wytrzymałość i szczelność. Można je używać w różnych pozycjach i są odporne na niskie temperatury.
- Akumulatory ECM, AFB, EFB: To modyfikacje akumulatora kwasowo-ołowiowego z większą pojemnością i wytrzymałością, idealne dla samochodów z technologią start-stop.
- Akumulator litowo-jonowy: Używane głównie w samochodach elektrycznych ze względu na ich dużą pojemność i długą żywotność. Wymagają odpowiednich warunków eksploatacji, zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę.
Pojemność akumulatora – parametr o którym nie można zapomnieć
Praktyka mówi, im większy jest prąd rozruchu, tym „silniejszy” jest nasz akumulator samochodowy. Zależnie rodzaju pojazdu, który użytkujemy, korzystamy z akumulatora samochodowego o odpowiednich pojemnościach i parametrach prądu rozruchowego. Przyjmuje się zasadę, że im więcej podzespołów elektrycznych w naszym samochodzie, tym akumulator samochodowy powinien mieć większą pojemność. Zalecamy jednak aby przede wszystkim zasięgnąć rady prosto od producenta z uwagi na możliwość braku współpracy konkretnego modelu z wykorzystywanym przez nasz samochód alternatorem, który w prostym języku nie sprosta pojemności nowego akumulatora, narażając go na ciągłe niedoładowanie.
Świadomie wybierajmy akumulator samochodowy
Wyciągając wnioski, jednym z podstawowych parametrów, na jakie musimy zwrócić szczególną uwagę, jest ilość miejsca pod maską naszego samochodu, a co za tym idzie rozmiar, jaki ma mieć nasz nowy akumulator samochodowy oraz odpowiednie rozmieszczenie biegunów, w innym przypadku akumulator samochodowy, który zakupiliśmy, może okazać się nieodpowiednim modelem dla naszego pojazdu. W następnej kolejności powinien być to wybór rodzaju akumulatora oraz jego odpowiednia pojemność. Najlepiej w tym celu zwrócić się do specjalisty lub bezpośrednio do producenta pojazdu i w jakiego rodzaju akumulator samochodowy powinniśmy się zaopatrzyć. W celu znalezienia jak najlepszych okazji na nowy akumulator warto przejrzeć oferty różnych sklepów internetowych lub platform jak np. Erli.pl
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.