Akumulatory samochodowe: na co zwracać uwagę przy wyborze
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Montaż odpowiedniego akumulatora to sposób na jego długą i bezawaryjną eksploatację. Jego zalety przyjdzie docenić szczególnie zimą. Dzięki tym poradom zakup dobrego urządzenia będzie znacznie prostszy.
Jakie składy chemiczne mają akumulatory?
Skład chemiczny decyduje o tym, do jakiego rodzaju pojazdu przeznaczone jest urządzenie. Najpowszechniejsze są SLA, czyli kwasowo-ołowiowe. Takie akumulatory wykorzystywane są w samochodach osobowych oraz motocyklach. Cechują się wysoką żywotnością nawet po głębokim rozładowaniu. Mimo to nie wolno do tego dopuszczać, ponieważ istnieje ryzyko zasiarczenia akumulatora.
W wielu pojazdach bezkluczykowych (czyli z systemem start-stop) zamiast SLA stosuje się akumulatory typu AFB, EFB lub ECM. Nie wymagają tak częstej wymiany, jak SLA. Ich wadą jest jednak niska odporność na mocne rozładowania. Dobrym zamiennikiem dla nich może być kwasowo-siarkowy akumulator typu GEL. Trzeba jednak mieć na uwadze, by był zgodny z modelem auta. W innym przypadku będzie magazynował zbyt dużo energii, co doprowadzi do zmniejszenia jego fabrycznej pojemności.
Kolejnym rodzajem są akumulatory AGM. W przeciwieństwie do innych mogą zacząć działać nawet przy niewielkim poborze prądu. Ta cecha sprawia, że montuje się je w samochodach, które wymagają szybkiego rozpoczęcia jazdy. Przykładami są radiowozy, karetki i wozy straży pożarnej.
Jak sprawdzić pojemność i napięcie akumulatora?
Pojemność akumulatora wyrażana jest w amperogodzinach (Ah). Dla kierowcy to informacja ile czasu pracuje dany egzemplarz przy natężeniu na poziomie 1 ampera (A). Dla przykładu akumulator o pojemności 60 Ah może działać przez 60 godzin. Warto jednak mieć na uwadze, że rzeczywisty czas działania może ulec skróceniu na skutek m.in. mrozu.
Miesiące zimowe zazwyczaj stoją pod znakiem problemów z uruchomieniem silnika. Sposobem, by ograniczyć to ryzyko, jest zakup akumulatora o odpowiednio wysokim prądzie rozruchowym. Tę cechę urządzenia określa się w woltach (V). Im większa jest ta wartość, tym większa szansa, że włączenie silnika w mroźny dzień pójdzie sprawnie. Mniejszy wpływ na to ma napięcie znamionowe. W samochodach osobowych wynosi ono zwykle 12 V. W lżejszych pojazdach, np. w motocyklach, jest ono jeszcze niższe.
Ostatnie cechy, na które trzeba zwrócić uwagę, to rozmiar i bieguny (prawy lub lewy, oznaczane jako P+ oraz L+). Decydują o tym, czy akumulator będzie w ogóle pasował do danego modelu auta. Informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu.
Jeśli potrzebujesz wymiany akumulator i szukasz taniego wejdź na najtansze-akumulatory.pl/
Grafika: freepik.com
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.