Czym się charakteryzują turbosprężarki w pojazdach ciężarowych?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Turbosprężarka to rozwiązanie, które na rynku samochodów osobowych jest jeszcze traktowane jako nowinka technologiczna. Mimo to mechanizm jej działania jest znany w motoryzacji nie od dziś – powszechnie wykorzystuje się je między innymi w samochodach ciężarowych, stosowanych na przykład w transporcie czy branży budowlanej. Czym charakteryzuje się turbosprężarka dla takich pojazdów?
Jak działa turbosprężarka?
Turbosprężarka samochodowa to stosunkowo prosty mechanizm, wykorzystujący energię kinetyczną spalin wydostających się z silnika do dostarczenia tłokom większej ilości powietrza do spalania paliwa. W ten sposób możliwe jest znaczne zwiększenie mocy jednostki napędowej bez zwiększania jest rozmiarów. Mechanizm działania turbosprężarki jest prosty:
- gorące spaliny wydostające się z silnika padają na wirnik znajdujący się w komorze turbiny,
- ciśnienie spalin powoduje, że wirnik zaczyna się obracać,
- obrót wirnika powoduje, że obraca się również drugi wirnik znajdujący się w komorze sprężarki – oba wirnika osadzone są na jednym wale,
- obrót wirnika sprężarki sprawia, że powstaje różnica ciśnień, która z kolei powoduje zassanie powietrza do sprężarki, zwiększenie jego ciśnienia i skierowanie odpowiednimi kanałami do tłoków silnika.
Dzięki temu silnik otrzymuje znacznie więcej powietrza potrzebnego do pełnego spalenia paliwa. Im dokładniejsze spalanie, tym większą moc zyskuje silnik.
Charakterystyka turbosprężarek w pojazdach ciężarowych
Mimo tak prostego mechanizmu działania turbosprężarki musiały czekać blisko sześć dekad od momentu opatentowania ich w roku 1905 do komercyjnego użycia. Pierwsze pojazdy, w których je wykorzystano to pojazdy ciężarowe, które wymagały jak największej mocy przy jak najmniejszych rozmiarach silnika – chodziło o to, żeby jednostka napędowa była jak najlżejsza, w przeciwnym wypadku nie można było w pełni wykorzystać jej potencjału. Współczesne turbosprężarki pojazdów ciężarowych nie różnią się znacząco od mechanizmów stosowanych w samochodach osobowych i sportowych – mają podobną konstrukcję i identyczną zasadę działania. Główna różnica tkwi w ich rozmiarach oraz prędkościach wirnika – z racji tego, że silniki samochodów ciężarowych muszą dysponować większą mocą, również ich turbosprężarki muszą być potężniejsze, by im tę moc dostarczyć. Podobnie wygląda kwestia eksploatacji – turbosprężarka samochodu ciężarowego musi być używana w odpowiedni sposób, a także regenerowana, jeśli pojawią się w niej usterki. Profesjonalną regenerację oferuje firma Silesia Cars Serwis – jej przedstawiciele są zgodni, że regeneracja jest najlepszą formą przywrócenia silnikowi pełnej mocy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.